Paletový vozík

Paletový vozík

 

Paletový vozík je v každom logistickom procese nevyhnutný na prepravu ťažkých nákladov . Ak máte v pláne nejaký vybrať , tak sme pre vás pripravili top rebríček tých najviac predávaných , ako aj rady ako správne vybrať paletový vozík.

Poznámka . Ak hľadáte silnejšie stroje , tak si pozrite ešte stránku vysokozdvižný vozík. 

 

Najpredávanejšie paletové vozíky – Heuréka.sk

  ► Paletové vozíky – Heuréka.sk  

 

Najlepšie paletové vozíky – TOP 5

 

Güde GHW 2000 Basic

Paletový vozík Güde GHW 2000 BASIC

Paletový vozík Güde GHW 2000 BASIC

Paletový vozík s pevnou konštrukciou, o 180° otočné oje s ovládaním ventilov (cez páku a lanko). Polyamidové kolieska, prídavné nájazdové kolieska pre bočné nabratie palety, vodiace kolieska o šírke 50 mm a o priemere 175 mm, tandemové kolieska o šírke 68 mm a o priemere 78 mm. Nosnosť: 2000 kg , dĺžka vidlice: 1150 mm , celková dĺžka: 1550 mm , rozmery (DxŠxV): 1550 x 550 x 1215 mm. hmotnosť netto/brutto: 52 kg/53 kg.

Orientačná cena – 238 €

  ► Güde GHW 2000 BASIC  

 

Dema 2,5T PU

Paletový vozík Dema 2,5T PU

Paletový vozík Dema 2,5T PU

Paletový vozík s oceľovou konštrukciou. Liatinové kolesá, potiahnuté PU pre tlmenie hluku. Tandemové kolieska vidlice, oj s integrovaným ovládaním ventilu, mazanie pomocou mazacích hlavíc na statických miestach. Paletový zdvíhací vozík 2 t PU Paletový vozík s oceľovou konštrukciou. Liatinové kolesá, potiahnuté PU pre tlmenie hluku. Dĺžka vidlíc 115 cm , celková hmotnosť: 59,5 kg a nosnosť: 2000 kg.

Orientačná cena – 249 €

  ► DEMA 2,5T PU  

 

Dema Ručný paletový vozík 2 t PP

Dema Ručný paletový vozík 2 t PP

Dema Ručný paletový vozík 2 t PP

Paletový vozík s polypropylénovými kolieskami s nosnosťou 2000 kg. Pevná oceľová konštrukcia v kombinácii s riadiacimi kolieskami a citlivým pákovým riadením ventilov zabezpečia bezpečnú a efektívnu prácu po dlhú dobu. Veľké riadiace kolesá pre tichý chod. Dĺžka vidlíc 114 cm , hmotnosť 55 kg a nosnosť 2000 kg .

Orientačná cena – 259 €

  ► DEMA Ručný paletový vozík 2 t PP 

 

Holzman s váhou HUB25KG

Holzman s váhou HUB25KG

Holzman s váhou HUB25KG

Paletový vozík Holzman s váhou HUB25KG má nezávislé vážiacj jednotky (senzory) . Presnosť zobrazenia 0,5 kg Presnosť váženia +/- 0,05%. Tandemové pneumatiky a zaťahovací valec . Paletové vozíky vyrobené z vysoko kvalitnej ocele pre maximálnu spoľahlivosť. Priemyselná a komerčná verzia pre profesionálne použitie. Rozmery vidlíc 1150 x 540 mm , zdvih 120 mm , hmotnosť 102 kg a nosnosť 2500 kg.

Orientačná cena – 623 €

  ► Holzman s váhou HUB25KG  

 

GÜDE GHW 2500 PA

GÜDE GHW 2500 PA

GÜDE GHW 2500 PA

Paletový zdvíhací vozík GHW 2500 PA je určený ku každodennej manipuláciu s paletovými nákladmi v prostredí predajní, skladov, výrobných prevádzok a pod. – maximálna nosnosť: 2.500 kg.

Vozík je vybavený 3-polohovú ovládacou páčkou s funkciami zdvih / preprava / spustenie bremená. Vidlica je optařena tandemovými záťažovými kolieskami (→ d x v: 1.150 x 85 mm, úložná dĺžka: 1.100 mm) vrátane kĺbových uloženia vodiacich kolies. Maximálna výška zdvihu: 115 mm , váha: 63 kg a maximálna nosnosť: 2.500 kg.

Orientačná cena – 264 €

  ► GÜDE GHW 2500 PA 

 

Pozrite si ešte raz všetky vozíky

  ► Paletové vozíky – Heuréka.sk  

 

 

Ako vybrať paletový vozík

 

Prečítajte si nášho sprievodcu paletovým vozíkom a zistite, ktorý produkt je najvhodnejší pre konkrétne použitie.

Využitie

 

Paletové vozíky základnej úrovne sú vhodnejšie na dočasné použitie v sklade, ale nie na nepretržité používanie.

Dôležitým kritériom nákupu je preto okrem ceny -, aj plánované miesto a denný prevádzkový čas.

Ručné vozíky , ktoré poskytujú hydraulickú podporu pri zdvíhaní a zdvíhaní bremena , uľahčujú prepravu ťažkého tovaru, ale nie sú nevyhnutne odporúčané napríklad na manévrovanie po nerovnom teréne.

 

Nosnosť

 

Paletový vozík sa primárne používa na prepravu ťažkých nákladov. Aký ťažký však môže byť náklad ?

Pohľad na nosnosť ukazuje, či paletový vozík vyhovuje vašim požiadavkám.

Užitočné zaťaženie udáva, koľko nákladu je paletový vozík schopný zdvihnúť alebo koľko hmotnosti sa dá pomocou neho premiestniť.

V tejto súvislosti sa hovorí aj o nosnosti.

Rôzne testy vysokozdvižných vozíkov na internete ukázali, že aj lacné modely vysokozdvižných vozíkov môžu zdvíhať bremená s hmotnosťou 2 000 kilogramov .

Najlepšie paletové vozíky dokonca zvládnu užitočné zaťaženie viac ako 2 500 kg.

Ak pravidelne prepravujete veľmi veľké bremená, mali by ste zvoliť paletový vozík s nosnosťou najmenej 2 000 kg.

Niektorí výrobcovia ponúkajú krátke paletové vozíky. Tieto obzvlášť malé konštrukcie vozíkov sú kompaktnejšie a lacnejšie, ale často umožňujú iba menšie užitočné zaťaženie a to približne do 500 kg.

Priemerná nosnosť 0,5 a 2 t je dostatočná pre ľahší tovar, ako sú potraviny alebo stavebné materiály.

Na druhej strane v oceliarskom a kovospracujúcom priemysle sa používajú vysokozdvižné paletové vozíky s nosnosťou 10 alebo viac ton.

 

Zdvíhací dosah – Výška zdvihu

 

Paletové vozíky pracujú na jednoduchom princípe: Podobne ako v prípade pumpy, pohyb oje nahor a nadol spôsobuje, že hydraulika zdvíha náklad.

Výsledkom tohto procesu je takzvaný zdvíhací dosah . Toto začína na minime a končí na maximálnej výške zdvihu . Ten zodpovedá bodu, v ktorom sa vidlica alebo náklad nemôžu ďalej zdvíhať.

Bežná je výška zdvihu približne od 70 mm do 200 mm . Výhoda veľkej výšky zdvihu spočíva v tom, že bremená sa môžu zdvíhať vyššie a v prípade potreby sa môžu ľahšie prepravovať cez prekážky.

Na rozdiel od toho existujú vozíky, ktoré sú špeciálne navrhnuté na zdvíhanie bremien do výšky niekoľkých metrov .

Vďaka svojej výške zdvihu sa tieto vozíky používajú všade tam, kde je potrebné nakladať bremená na vysokozdvižné vozíky.

 

Rozmer a dlžka

 

Štandardný všestranný paletový vozík je dodávaný s dĺžkou vidlice 1 150 mm. Tento rozmer je výsledkom veľkosti europaliety, ktorá je úplne prístupná.

Dĺžka vidlíc cca 1200 mm sa osvedčila aj pre štandardné sieťové boxy. Nosnosť 2 500 kg je však úplne dostatočná na každodenné úlohy štandardného paletového vozíka.

O dĺžke paletového vozíka by sa malo rozhodovať v závislosti od miesta použitia. Krátke paletové vozíky sú vhodnejšie pre užívateľov v stiesnených priestoroch, napríklad v nakladacích priestoroch nákladnéhých automobilov alebo v reštauráciách a pod.

Rozmer paletového vozíka vychádza z rozmerov europaliet. Väčšina paletových vozíkov má preto dĺžku vidlice 1 150 mm a celkovú šírku 540 mm.

Ak musíte pracovať v stiesnenom priestore, je lepšie zvoliť krátky model paletového vozíka.

Dĺžka vidlice je v priemere asi jeden meter. Ak je priestor vo vašom úložnom priestore obmedzený, vyberte si radšej krátky paletový vozík.

 

Optimálna dĺžka vidlice

 

600 mm – 800 mm – Mini – krátky paletový vozík pre malé sklady alebo pre prepravu výkladných paliet
1 000 – 1 500 mm – Štandardný vozík na prepravu europaliet alebo sieťoviek
1600 mm – 1800 mm – Dlhý vozík pre neštandardizované väčšie palety
2 000 mm – 3 000 mm – Vozík Maxi na prepravu objemného tovaru

 

Dĺžka vidlice – Rozmery palety

 

Vo väčšine prípadov by mal byť paletový vozík dostatočne úzky na to, aby ľahko prešiel cez uličky, a dostatočne široký na to, aby zdvihol paletu.

Štandardný vozík je dodávaný s dĺžkou vidlice 1 150 mm. Tento rozmer je výsledkom veľkosti europaliety.

Dĺžka vidlíc cca 1200 mm sa osvedčila aj pre štandardné sieťové boxy. Nosnosť 2 500 kg je však úplne dostatočná na každodenné úlohy štandardného paletového vozíka.

Čím je vidlica dlhšia a širšia, tým bezpečnejší je náklad ?

Dĺžka a šírka vidlice paletového vozíka určuje, ako bezpečne je náklad na paletovom vozíku. Dĺžka a šírka vidlice závisí od rozmerov europalety.

Rozmery paletového vozíka vychádzajú z najviac prepravovaného nákladu: štandardnej europalety . Štandardizuje sa s dĺžkou 1 200 mm a šírkou 800 mm .

Paletové vozíky sú vhodné aj pre trochu väčší priemyselný sortiment. Priemyselná paleta meria aj na dĺžku 1 200 mm a na šírku 1 000 mm .

Pretože rozmery paletového vozíka sú založené na uvedených paletách, nie je prekvapujúce, že väčšina ručných paletovacích vozíkov má približne rovnaké rozmery vidlíc .

Dĺžka vidlice je vo väčšine prípadov 1150 mm. Celková šírka paletového vozíka je obvykle 540 mm, a preto je zodpovedajúcim spôsobom užšia ako európska paleta .

Jedna vidlica je obyčajne široká asi 150 mm. Malo by sa vziať do úvahy , že náklad spočíva bezpečnejšie na širšej vidlici, pretože má väčšiu kontaktnú plochu.

Na prepravu objemného tovaru sa používajú voziky s dĺžkou vidlice nad štandardné rozmery. Dlhý tovar, ako sú rúry, veľké drevené časti alebo technické vybavenie, sa môže bezpečne prepravovať.

Extra dlhé paletové vozíky majú väčší kruh otáčania ako štandardné modely. Šírka uličiek by sa preto mala zohľadniť pri nákupe zdvíhacieho paletového vozíka.

Ako už bolo uvedené sú aj vozíky s krátkym dosahom. Nie sú vhodné pre plne naložené štandardné a priemyselné palety , pretože sú dlhšie ako vidlice a môžu sa prevrátiť.

V takom prípade sa však môžu použiť aj krátke palety. Krátke palety majú rozmery 800 mm x 600 mm , preto sa nazývajú aj „polovičné palety“.

 

Funkcie – Prislušenstvo

 

Na požiadanie je možné namontovať užitočné doplnky na riadiacu páku, ale aj na rám paletového vozíka ako napr.

 

Váha

 

Pomocou integrovanej stupnice je možné ľahko skontrolovať hmotnosť prepravovaného nákladu. Zabráni sa tak preťaženiu pozemného dopravníka a nebezpečenstvu technickej poruchy spôsobenej ťažkými bremenami.

Existujú tiež váhy s funkciami počítania a sčítania, ktoré sú obzvlášť užitočné pri zbere.  

 

Tlačiareň štítkov

 

Tlačiareň na paletovom vozidle poskytuje overiteľnú kontrolu prepravovaných hmotností. Môžu sa napríklad generovať príjmové doklady o vážení, ktoré je možné odovzdať špeditérom.

 

Ručná brzda

 

Parkovacia brzda zaisťuje vyššiu bezpečnosť pri používaní paletového vozíka. Zabraňuje náhodnému rozjazdu. Ochrana tiež funguje pri plnom zaťažení. Paletový vozík zámku možno ľahko dovybaviť.

 

Automatické vypnutie

 

Pri integrovanom automatickom vypínaní je batéria paletového vozíka chránená automatickým vypnutím zariadenia po určitej dobe.

 

Integrované nabíjačky

 

Vďaka integrovanej nabíjačke sa môžu paletové vozíky nabíjať priamo na zariadení, čo môže byť pri každodennom používaní mimoriadne praktické. V takom prípade je na paletovom vozíku pripojená zástrčka, ktorá je kompatibilná so štandardnou zásuvkou 230 V.

Pri nabíjaní týmto spôsobom je elektrický paletový vozík pripravený na ďalšie použitie bez toho, aby bolo potrebné vopred vybrať akumulátor.

 

Značky – Výrobcovia

 

Ak si chcete kúpiť paletový vozík, môžete si vybrať zo širokej škály rôznych výrobcov a značiek.

Medzi popredných výrobcov patria na slovenskom trhu sú vozíky od Gűde , Dini Argeo , Rotek , Deltalift , Tor-industries , Dema , Unicraft , B2B Partner , QUIPO , Holzmann a Bernardo.

 

Kde kúpite

 

Paletové vozíky sú k dispozícii v špecializovaných predajniach a dobre zásobených ako sú Obi, alebo Hornbach.

Nakupovanie prostredníctvom online , ako je napr, Heuréka.sk je oveľa jednoduchšie a ekononomicky výhodnejšie , pretože je možné si porovnať aj ceny v jednotlivých eshopoch. Náhradné diely na paletový vozík nájdete aj na Heuréke.

 

Cena

 

Paletové vozíky – Orientačné ceny

Nosnosť do 500 kg – cena od 200 do 500 eur
Nosnosť od 500 do 750 kgod 300 do 600 eur
Nosnosť od 1000 do 1200 kg – od 520 do 5000 eur
Nosnosť od 1500 do 2000 kg – od 250 do 5500 eur
Nosnosť nad 2500 kgnad 260 eur

 

Ale nemusíte kupovať paletový vozík. Je možné si aj prenajať vozík. To môže byť užitočné najmä na jednorazové alebo príležitostné použitie .

Pre ľudí alebo spoločnosti s každodennou nákladnou a skladovou prevádzkou sa však táto varianta neodporúča. Tu jednoznačne odporúčame nákup.

 

Valčeky paletového vozíka

 

Ďalším dôležitým komponentom sú valčeky paletového vozíka. Koniec koncov, tieto majú zaručiť bezpečné a ľahké kĺzanie počas prepravy tovaru .

Jednoduché valčeky sú vhodné pre rovné povrchy , ako sú podlahy skladu. Tandemové valce lepšie zvládajú hrbole. Ak chcete prepravovať svoj náklad bezpečne aj na zvlnenej zemi, radšej si vyberte tadem rolls.

Tandemové kolesá sa stali štandardom , kde spodnom konci oja umiestnené jedno otočné koliesko . Toto je takmer rovnaké vo všetkých modeloch paletových vozíkov.

 

Materiál

válčeky , kolieska , pneumatiky

 

Dôležitú úlohu hrá aj výber materiálu. K dispozícii sú kolesá nákladného automobilu vyrobené z gumy alebo nylonu . Tieto sú vhodné na hladké povrchy.

Gumové valce sú na druhej strane tiché. Okrem toho ponúkajú viac trakcie a lepšie zvládajú hrbole ako valčeky s nylonom.
Ideálne ak sú valce vyrobené z polyuretánu . Tieto kombinujú výhody oboch práve uvedených materiálov.

Najmä pri veľkom zaťažení môže byť ťažké prepravovať náklad napriek plynulo posuvným valcom. Každý, kto sa pokúsi presunúť 2 500 kilogramov tlačením alebo ťahaním, rýchlo dosiahne svoje limity.

Valčeky a pneumatiky majú veľký vplyv na jednoduchosť použitia a ovládateľnosť paletového vozíka. Pevné vidlicové valce majú guľôčkové ložisko, ktoré zaisťuje hladký chod paletového vozíka.

Otočné kolieska sú teraz nevyhnutné pre manipuláciu s paletovým vozíkom. Paletové vozíky sú vyrobené z rôznych materiálov v závislosti od oblasti použitia:

 

Elektrický paletový vozík

 

Elektrický paletový vozík  má osobitný zmysel, ak chcete mať motorizovanú podporu pri preprave nákladu alebo pri zdvíhaní nákladu. V takýchto elektrických paletových vozíkoch sú hydraulika a / alebo podvozok elektronicky podopreté, a preto je ťažké premiestňovať ťažké bremená.

 

Vlastnosti

 • zdvih a hydraulika sú elektronicky podporované
 • lektronická jednotka uľahčuje pohyb
 • elektrina sa väčšinou zakladá na batériách

 

U elektrických paletových vozíkov sa náklad nedvíha čerpaním pomocou hydrauliky , ale elektromotorom. Zdvihu sa aktivuje na stlačenie tlačidla , alebo tiež pomocou tlačidla alebo páčky.

Ak sa chcete vyhnúť fyzicky náročným pohybom páky , vyberte si radšej elektrický paletový vozík.

Paletové vozíky s elektrickým pohonom podporujú pohyb po motore . Prehľad výhod paletových vozíkov s elektrickým pohonom v porovnaní s jednoduchými ručnými paletovými vozíkmi:

 

Výhody

 • ľahšie sa premiestňujú aj ťažké bremená
 • pri menšej námahe – ľahšia práca

Nevýhody

 • batérie sa potrebuju pravidelne dobíjať
 • paletové vozíky sa nemôžu používať počas nakladacieho času
 • vysoká kúpna cena

 

Ručný paletový vozík

 

Ak sa dokážete obísť bez nejakých funkcií, mali by ste zvoliť jednoduchý model. Je k dispozícii v dlhej (obvyklej) verzii s dĺžkou vidlice približne 1 500 mm alebo ako krátka verzia s dĺžkou vidlice niekedy výrazne menšou ako 1 000 mm .

 

Vlastnosti

 • najjednoduchšia verzia paletového vozíka
 • ovládanie zdvihu sa vykonáva ručne pohybom čerpadla
 • pohyb sa uskutočňuje pôsobením fyzickej sily

 

Ručný paletový vozík krátky

 

Malé , krátke a ľahko ovládateľné a rýchlo pripravené na použitie: Tieto vozíky sú obzvlášť krátke a úzke, a preto sú vhodné aj pre aplikácie, kde nie je dostatok miesta. Okrem toho sú ideálne pre mobilné použitie – v prípade potreby sa môžu skladovať na nákladných dopravných prostriedkoch.

 

Vlastnosti

 • verzia ručného paletového vozíka
 • dĺžka vidlice menej ako 1 000 mm
 • nosnosť je obvykle menšia ako 1 500 kg
 • praktickejšia manipulácia v úzkych skladovacích priestoroch , napríklad v stánkoch

 

Ručný paletový vozík s váhou

 

Paletový vozík s váhou ponúka možnosť merania hmotnosti nákladu hneď po naložení na vidlicu . Vyberte si preto paletový vozík s váhami , ak chcete mať vždy prehľad o hmotnosti nákladu a prípustnom náklade.

 

Vlastnosti

 • možnosť meranie hmotnosti

 

Paletový vozík pre terénne vozidlá

 

Zvláštnosťou môže byť aj používanie paletovacích vozíkov vonku. Kým plochá betónová podlaha sa zvyčajne nachádza v sklade, vonkajšie priestory môžu byť niekedy trochu skalnaté, hlinité alebo nepriechodné.

Z tohto dôvodu ponúka trh špeciálne zdvíhacie vozíky pre vonkajšie použitie, ktoré majú robustné a predovšetkým vzduchom nesené pneumatiky a glazúru na ochranu pred poveternostnými vplyvmi pre vysokú odolnosť proti poveternostným vplyvom.

 

Paletový vozík z nehrdzavejúcej ocele

 

Tieto vozíky sa používajú v potravinárskom priemysle, ktorý musí spĺňať najprísnejšie hygienické predpisy. Preto sú k dispozícii modely vyrobené z vysoko kvalitnej nehrdzavejúcej ocele.

Maľované paletové vozíky sa nesmú používať na výrobu potravín zo zdravotných dôvodov. Na lepšie čistenie a dezinfekciu by valčeky mali byť vyrobené aj z ocele a nemali by byť potiahnuté.

 

Paletový vozík s pozinkovanou oceľou

 

Paletový vozík vyrobený z galvanizovanej ocele je tiež určený na použitie v potravinárskom priemysle, farmaceutickom priemysle alebo v chemickom priemysle.

Pozinkovaná oceľ ponúka vynikajúcu ochranu proti korózii, a preto je hygienicky absolútne bezpečná.

Ďalšia výhoda: vozíky vyrobené z pozinkovanej ocele sú lacnou alternatívou k svojim príbuzným z nehrdzavejúcej ocele, pretože náklady na materiál sú nižšie.

 

Paletový vozík na ťažké náklady

 

Štandardný vozík má nosnosť až 2,5 tony. Vysokovýkonné vozíky patria do motorov rodiny priemyselných kamiónov. Existujú zdvíhacie vozíky pre 5 ton a modely, ktoré môžu mať hmotnosť 10 alebo dokonca 15 ton.

Zabezpečuje to veľmi stabilná zváraná konštrukcia a prispôsobená ergonómia. Vysokozdvižné paletové vozíky sú k dispozícii aj v elektrickej verzii.

 

Profesionálny paletový vozík

 

Profesionálne modely nájdete v priemyselných spoločnostiach a väčších skladoch (veľkoobchod, logistické centrum, balík, atď.). Tam sú zariadenia nepretržite používané, a preto sú neustále vystavené vysokému zaťaženiu.

Pri zdĺhavých prácach sa odporúča predovšetkým zdvíhacie vozíky s vysokovýkonným hydraulickým čerpadlom s dlhou životnosťou.

V kombinácii so zabudovanou odolnou a bez torznou profesionálnou oceľou a voliteľným elektrickým zariadením pre ľahkú obsluhu spĺňajú profesionálne paletové vozíky tie najvyššie nároky.

Ak si hľadáte výkonnejší stroj , tak si pripadne pozrite ešte stránku vysokozdvižný vozík