Elektrický paletový vozík

Elektrický paletový vozík

 

Elektrický paletový vozík je tou správnou voľbou pre náročné zdvíhacie a spúšťacie práce v sklade. Tu nájdete , nielen ktoré kritériá použijete na výber správneho elektrického paletového vozíka , ale aj rebríček tých najlepších podľa nášho výberu.

Najlepšie elektrické paletové vozíky

 

Deltalift CBD15p, 1150x550mm

Elektrický paletový vozík Deltalift CBD15p, 1150x550mm

Elektrický paletový vozík Deltalift CBD15p, 1150x550mm

Elektrický paletový vozík Deltalift CBD15p je kombinácia vysokého výkonu a efektivity, pretože šetrí energiu a náklady a elegantný vzhľad . Vďaka svojej malej konštrukcii je vhodný aj do obmedzených priestorov, má dobrú skladovateľnosť .

Tento vozík má 60 Ah bezúdržbovú batériu. Jeho veľkou výhodou oproti mechanickým paletovým vozíkom je to ,že šetrí čas a energiu a je ľahko ovládateľný . Má jednoduchú manipuláciu počas pojazdu i zdvihu za pomoci len niekoľkých tlačidiel bez vynaloženia veľkej sily. Výška zdvihu 200 mm , nosnosť 1500 kg a rozmer vidlíc 1150x550mm.

Orientačná cena – 1 558 €

Pozrite si ceny a viac info 

  ► Deltalift CBD15p, 1150x550mm  

 

Eulift Paletový vozík CBD15J-Li

Eulift Paletový vozík CBD15J-Li

Eulift Paletový vozík CBD15J-Li

Nízkozdvižný elektrický paletový vozík  Eulift CBD15J-Li s lítiovou batériou. Je vhodný k naskladňování palet a přemisťování nákladu. Je vybavený elektrickým zdvihom, pojazdom a spúšťanie vidlíc sa vykonáva stlačením páčky na oji alebo zošliapnutím pedálu u riadiaceho kolesa. Vozík je určený do menších provozů se zpevněným povrchem. Nosnost elektrického vozíku je 1500 kg.

Je odľahčený a vďaka malému polomeru otáčania sa s ním ľahko manipuluje ako v úzkych uličkách medzi regálmi tak aj v nákladnom priestore nákladných áut. Kvalitná lítiová batéria s kapacitou 24/35 V / Ah vydrží na jedno nabitie 4-6 hodín práce. Po plnom vybití sa batéria nabije veľmi rýchlo za cca 3 hodiny. Nabíjať možno batériu priamo vo vozíku alebo možno batériu veľmi ľahko vybrať z vozíka a nabíjať ju mimo vozík.

Orientačná cena – 947 €

  ► Eulift Paletový vozík CBD15J-Li  

 

Deltalift PTE15n, 1,5t, 1150x540mm

Deltalift PTE15n, 1,5t, 1150x540mm

Deltalift PTE15n, 1,5t, 1150x540mm

Elektrický paletový vozík Deltalift PTE15n, 1,5t, 1150x540mm . Nosnosť vozíka do 1500kg a možnosť prekonať sklon 4/16 ° (naložené / nekonzervované) umožňuje manipuláciu na nakladacích rampách. Vďaka menšej celkovej dĺžke vozíka a tým nižšiemu polomeru otáčania možno jazdiť s vozíkom aj v stiesnených priestoroch (výťahy, obchodné centrá, nákladné automobily).

Vozík je vybavený bezúdržbovou lítiovou batériou. Integrovaný BMS systém kontroluje všetky dôležité parametre batérie. Jednoduché riešenie nabíjania batérie bez nutnosti vyberať batériu z vozíka. Rýchle a príležitostné nabíjanie batérie počas prestávok zvyšuje čas použitia vozíka. Pracovný čas 3-6 hodín. Pohodlný a rýchly prístup ku všetkým komponentom nevyžaduje žiadne špeciálne vybavenie. Minimálna výška vidlíc 80 mm a celková dĺžka 1540mm.

Orientačná cena – 1887 €

  ► Deltalift PTE15n, 1,5t, 1150x540mm  

 

Demandy Elektrický 1,5T

Demandy Elektrický 1,5T

Demandy Elektrický 1,5T

Elektrický paletový vozík pre manipuláciu s paletami a rôznym materiálom vo všetkých bežných skladoch, výrobných, skladovacích či logistických priestoroch. Tento vozík má elektrický hnací motor na riadenie , elektrické, hydraulické zdvíhanie , elektromagnetický brzdový systém , plynulú reguláciu rýchlosti , vymeniteľnú batériu , nízka hlučnosť a nízku spotrebu energie. Maximálna nosnosť: 1500 kg , rozmer vidlíc: 53x160x1150 mm , vzdialenosť medzi vidlicami: 697 mm , batéria: 24 V / 75 Ah a hmotnosť: 210 kg.

Orientačná cena – 2130 €

  ► Demandy Elektrický 1,5T  

 

Eulift CBD20J-Li2

Eulift CBD20J-Li2

Eulift CBD20J-Li2

Nízkozdvižný elektrický paletový vozík CBD20J-Li2 s lítiovou batériou. Je vhodný k naskladňování palet a přemisťování nákladu. Je vybavený elektrickým zdvihom, pojazdom a spúšťanie vidlíc. Vozík je určený do menších provozů se zpevněným povrchem. Nosnost elektrického vozíku je 2000 kg. Výška zdvihu: 200 mm , Kapacita batérie: 48/20 V/Ah.

Je odľahčený a vďaka malému polomeru otáčania sa s ním ľahko manipuluje ako v úzkych uličkách medzi regálmi tak aj v nákladnom priestore nákladných áut. Vozík disponuje nosnosťou 2000 kg. Bezpečnú jazdu a manipuláciu s nákladom zaisťujú bočné vyrovnávacie kolieska u riadiaceho kolesa. Kvalitná lítiová batéria s kapacitou 24/70 V / Ah. Je vybavená bezpečnostnou poistkou. Nabíjať možno batériu priamo vo vozíku alebo možno batériu veľmi ľahko vybrať z vozíka a nabíjať ju mimo vozík.

Orientačná cena – 1306 €

  ► Eulift CBD20J-Li2  

 

Ešte zopár tipov

 

DELTALIFT EP20-N04, 2t, vidlice 1150x550mm

  ► DELTALIFT EP20-N04, 2t, vidlice 1150x550mm  

 

DEMANDY Nízkozdvižný elektrický 1,5T-1,6m

  ►  DEMANDY Nízkozdvižný elektrický 1,5T-1,6m 

 

DELTALIFT CBD20e, 2t, rozmer vidlíc 1150x550mm

  ► DELTALIFT CBD20e, 2t, rozmer vidlíc 1150x550mm  

 

EULIFT Paletový vozík CBD20EL

  ► EULIFT Paletový vozík CBD20EL   

 

Paletové vozíky na Heuréke.sk

  ► Paletové vozíky – Heuréka.sk  

 

 

Všetko o elektrickom paletovom vozíku

 

Či už ide o prepravu tovaru, nakládku nákladných automobilov alebo nakládku skladov: elektrické paletové vozíky znižujú úsilie potrebné na prepravu nákladu, a preto sú v dnešnej dobe neoddeliteľnou súčasťou modernej logistiky a skladovania.

Elektrický paletový vozík je jedným z najdôležitejších nástrojov v mnohých moderných skladoch; výška zdvihu je 1,2 až 5,6 metrov.

 

Ako vybrať elektrický paletový vozík

 

Pri kúpe elektrického paletového vozíka je potrebné vziať do úvahy niekoľko dôležitých bodov. Ukážeme vám, čo by ste mali hľadať pri nákupe.

 

Cena

 

Elektrický paletový vozík kúpite už od 1000 eur. Modely s lepším výkonom motora a nosnosťou sú ešte drahšie

 

Funkcie

 

Medzi najdôležitejšie vlastnosti elektrického paletového vozíka patrí pohon a typ zdvíhania, ako aj konštrukcia zdvíhacej plošiny. Nasledujúce informácie vám poskytujú prehľad rôznych možností vybavenia.

 

Jazda a zdvih

 

Paletové zakladače s výlučne elektrickým motorovým pohonom majú jeden alebo dva motory. V prípade motora to pôsobí na hnaciu nápravu prostredníctvom diferenciálu. Ak sú nainštalované dva motory, sú pripojené priamo na hnacie kolesá.

Na rozdiel od ručného zakladača paliet tieto modely vyžadujú batériu. Pri tomto type pohonu sú lítium-iónové batérie obzvlášť šetrné k životnému prostrediu. Výhodou elektrického paletového vozíka je , že nevznikajú žiadne výfukové plyny zo spaľovacích procesov.

 

Výška zdvihu, voľný zdvih a počiatočný zdvih

 

Pri výbere je okrem typu pohonu a zdvihu dôležitá aj maximálna výška zdvihu v závislosti od plánovaného použitia zariadenia. V závislosti od modelu majú elektrické paletové vozíky voľnú a / alebo počiatočnú funkciu zdvíhania.

 

Výška zdvihu

 

Výška zdvihu určuje, ako ďaleko sa dá bremeno zdvihnúť pomocou vozíka. Výška zdvihu vozíkov sa začína okolo 1,6 m, v priemere elektrický vysokozdvižný vozík zdvíha až 3 m, maximálna výška zdvihu je 5,6 m.

Modely a typy

 

Aký typ elektrického paletového vozíka

 

Všetky elektrické paletové vozíky sú vďaka svojej konštrukcii v podstate vhodné na prepravu mrežových boxov, paliet a rôznych iných prepravných kontajnerov. V závislosti od oblasti použitia a prepravovaného tovaru sa rozlišuje medzi rôznymi typmi elektrických paletovacích vozíkov:

 

Poloelektrické modely

 

Ak je paletový zakladač poloelektrický, podpera poskytnutá elektrickým motorom sa týka iba zdvihu. Ostatné sa stále vykonáva ručne. Takýto poloelektrický paletový vozík je pre zamestnancov výraznou úľavou v ich každodennej práci a vďaka automatickému zdvíhaniu je možné dosiahnuť výrazné zvýšenie produktivity.

Použitie týchto modelov má vždy zmysel, ak je sklad relatívne malý a práca spočíva hlavne v zdvíhaní a spúšťaní.

 

(Plne) elektrické modely

Ak má vysokozdvižný vozík jazdiť na veľké vzdialenosti v sklade, odporúča sa kúpiť si plne elektrický model. Elektrický paletový vozík umožňuje mimoriadne ergonomický a produktívny spôsob práce.

Tu elektronika podporuje zdvih aj proces. Úsilie zo strany zamestnanca už preto nie je potrebné pre žiadnu prácu. To je užitočné, ak musí paletový vozík jazdiť na veľké vzdialenosti počas pracovného dňa.

 

Všetky elektrické paletové vozíky sú vďaka svojej konštrukcii v podstate vhodné na prepravu mrežových boxov, paliet a rôznych iných prepravných kontajnerov. V závislosti od oblasti použitia a prepravovaného tovaru sa rozlišuje medzi rôznymi typmi elektrických paletovacích vozíkov:

 

Štandardné modely

 

Elektrické paletové vozíky majú štandardne dĺžku vidlice 1 150 mm, čo približne zodpovedá dĺžke europaliety (1 200 mm x 800 mm). Nosnosť štandardného paletového vozíka je 2,5 t, čo je úplne dostačujúce pre bežné skladovanie a logistické úlohy.

 

Elektrický paletový vozík s lítium-iónovou batériou

 

Vďaka svojmu dizajnu sú elektrické paletové vozíky podstatne väčšie a ťažšie ako ich ručné náprotivky, pretože elektrický motor a batéria sa musia umiestniť aj medzi oje a vidlice.

So zvyšujúcim sa výkonom sa zariadenie stáva väčším a ťažším, čo zase znižuje flexibilitu pri každodennom používaní.
Paletové vozíky s lítium-iónovými batériami sú v porovnaní s inými typmi (napr. Olovo) sú oveľa kompaktnejšie a ľahšie. Výsledkom je, že vďaka použitiu sa môže výrazne znížiť ich hmotnosť a rozmery.

To nielen robí paletové vozíky s lítium-iónovými batériami výrazne manévrovateľnejšie a flexibilnejšie, ale vďaka svojej menšej veľkosti zaberajú aj menej miesta.

 

Elektrický paletový vozík pre použitie v teréne

 

Na rozdiel od skladu je vonkajšia plocha zriedka vybavená rovnou podlahou, preto musia byť elektrické paletové vozíky pre vonkajšie použitie vybavené špeciálnymi pneumatikami, ktoré umožňujú pohyb tovaru aj na nerovnom teréne.

Okrem toho sú vybavené lakom na ochranu pred poveternostnými vplyvmi, vďaka ktorému sú odolné voči všetkým poveternostným vplyvom.

 

Elektrický paletový vozík s plošinou / sedadlom vodiča

 

Na prepravu nákladov na dlhé cesty existujú elektrické paletové vozíky so sklopnou plošinou, na ktorej môže obsluha stáť alebo dokonca sedieť. Toto nielen odbremeňuje úsilie pracovníka.

Modely základnej úrovne

 

Základné modely pre elektrické paletové vozíky sú vhodné pre príležitostné použitie a pre krátke prepravné úlohy v menších skladoch alebo firmách. Ich rozmery sú kompaktnejšie, čo ich robí pohyblivejšími a flexibilnejšími na používanie.

Z dôvodu nižšieho vybavenia je manipulácia zvyčajne pomerne jednoduchá a môžu ju vykonávať aj začiatočníci. Rozhodujúcim kritériom je aj cena: modely na základnej úrovni sa nakupujú oveľa lacnejšie ako drahé profesionálne prístroje.

 

Elektrický paletový vozík z nehrdzavejúcej ocele

 

Vo farmaceutickom a potravinárskom priemysle platia prísne hygienické predpisy. Preto sa tu používajú väčšinou paletové vozíky z nehrdzavejúcej ocele . Elektrické paletové vozíky s náterom nie sú vhodné z dôvodu zdraviu škodlivých prísad.

Paletové vozíky z nehrdzavejúcej ocele sú obvykle vybavené kvalitnými nylonovými valcami, ktoré lepšie odolávajú povrchom s poveternostnými vplyvmi alebo chemikáliami. Niektoré modely však majú aj kolieska vyrobené z ocele, pretože sa ľahšie čistia a dezinfikujú.

 

Elektrický paletový vozík z pozinkovanej ocele

 

Tento typ paletového vozíka sa tiež používa takmer výlučne v potravinárskom alebo farmaceutickom priemysle a v chemickom priemysle. Pozinkovaná oceľ je menej náchylná na koróziu, a preto je hygienicky absolútne neškodná. Navyše, paletové vozíky vyrobené z galvanizovanej ocele stoja lacnejšie, pretože materiál je podstatne lacnejší ako nehrdzavejúca oceľ.

 

Elektrický paletový vozík na ťažké náklady

 

Keď už nosnosť 2,5 tony bežného paletového vozíka už nestačí na konkrétny účel, používajú sa takzvané vysokovýkonné paletové vozíky , ktorý majú stabilný rám a optimalizovanú geometriu, ktorá im umožňuje prepravovať závažia až do 15 ton.

 

Súčasti a funkcie

 

Súčasti elektrického paletového vozíka

 

Konštrukcia elektrického paletového vozíka je podobná ako u ručného paletového vozíka a má rovnaké komponenty ako zuby a oje. Najväčší rozdiel spočíva v tom, že v elektrickej verzii sú nainštalované motory a batérie, ktoré elektricky podporujú proces a / alebo zdvíhanie paliet.

 

Hroty

 

Hroty sú súčasťou paletového vozíka, na ktorom sa prepravuje náklad. Sú výškovo nastaviteľné a tvarovateľné tak, aby sa dali ľahko ovládať pod paletou. Pomocou špeciálneho predĺženia vidlíc, ktoré je namontované na hrotoch, sa tieto môžu dočasne predĺžiť.

 

Oje

 

Oje je druh ovládacej páky, ktorá sa používa na riadenie a ovládanie elektrického paletového vozíka. Ovládací panel na riadenie hydraulického čerpadla je obvykle umiestnený na ňom. Do oja je tiež zabudovaný prepínač kliknutia. Po stlačení tohto prepínača (mäkké kliknutie) je možné vykonať elektrický postup.

 

Pohon

 

Elektromotor nielen zaisťuje pohyb vozidla, ale poháňa aj hydraulické čerpadlo, ktoré zásobuje hydraulický piest stožiara olejom. Vo väčšine prípadov sa inštaluje medzi oje riadenia a stožiar a sedí pod batériou. Ovládanie a riadenie nie sú vykonávané motorom a stále sa musia vykonávať ručne.

 

Batéria

 

Nabíjateľné batérie, takzvané primárne články, sa používajú na ukladanie energie v elektrických paletových vozíkoch . Novšie modely sú lítium-iónové batérie, ktoré sú ľahšie a kompaktnejšie ako bežné batérie s porovnateľným výkonom.

 

Váha

 

Viac info . Paletový vozík s váhou

 

Pohon elektrických paletových vozíkov

 

Pokiaľ ide o pohon, rozlišuje sa medzi ručným a elektrickým motorovým pohonom. Ručný pohon na ručných paletovacích vozíkoch sa generuje tlačením alebo ťahaním za oje. Zariadenie je tiež brzdené pomocou svalovej sily.

Pri modeloch s paletovým vozíkom s elektrickým pohonom je to iné : Vidlice sú tu poháňané a / alebo zdvíhané elektrickými motormi.

Elektrická energia sa v elektromotore premieňa na mechanickú energiu. Tento motor dostáva energiu, ktorú potrebuje z batérie, ktorú prenáša. Rozlišuje sa medzi dvoma typmi motorov.

 

DC motor

 

Jednosmerné motory sa často používajú na pohon elektrických paletových vozíkov, pretože batéria dodáva jednosmerný prúd. Tento typ motora má jednoduchú konštrukciu, a preto nie je náchylný na opravy.

 

AC motor

 

Výhodou trojfázového motora je, že nevyžaduje údržbu. Na striedavé motory sa nepoužívajú kefy, čo vedie k takmer bez opotrebeniu. Výsledkom je dlhá životnosť motora. Trojfázový motor má vysoký krútiaci moment. To zaisťuje rýchlosť, takže väčšie svahy a rampy sa dajú bez problémov prekonať.

 

Typy batérií

 

Batéria alebo akumulátory sú srdcom elektrického paletového vozíka. Paletové vozíky sú v súčasnosti vybavené jedným z nasledujúcich troch typov batérií: lítium-iónovými, olovenými alebo gélovými batériami .

 

Nasledujúca tabuľka poskytuje prehľad vlastností a výhod týchto batérií:

 

Li-Ion batérie

 

Pre tento typ batérie má krátku dobu nabíjania a dlhá prevádzková doba, ako aj bezúdržbová údržba. Batéria je úplne nabitá v krátkom čase. Dočasné nabíjanie počas prestávok tiež nie je problémom a zaisťuje stálu dostupnosť vozidla v sklade. Ak sa Li-Ion batérie používajú príliš málo, stojan sa nepoškodí.

 

Olovené

 

V priemysle sa olovené batérie často nachádzajú v elektrických paletových vozíkoch. Vysoké napätie článku a dodávka veľmi vysokých prúdov vo veľmi krátkom čase . Pri vhodnej údržbe a starostlivosti je batéria dlhodobá a ponúka tiež dobrý pomer ceny a výkonu.

 

Ktorá batéria je vhodná ?

 

Lítium-iónová batéria

Vhodná na občasné a nepravidelné použitie, pretože nedochádza k poškodeniu stojana a vybitia batérie a nevyžaduje sa žiadna údržba

Avšak je aj vhodná na dlhodobé používanie bez dlhých prestávok, vďaka rýchlemu systému výmeny batérie a rýchlym dobám nabíjania, napríklad pri viaczmennej prevádzke.

 

Olovená batéria

 

Je vhodná na každodenné priemyselné použitie kvôli vysokému výkonu batérie. Vysoká kapacita zaručuje dlhé prevádzkové doby.

Používa sa v profesionálnej oblasti, pretože je potrebná pravidelná údržba a starostlivosť o batériu (doplnenie destilovanej vody, pravidelné nabíjanie).

 

Gélová / AGM batéria

 

Vhodná na bežné používanie, pretože nie je potrebná žiadna údržba, ale batéria sa musí nabíjať cyklicky. Vhodná na použitie v uzavretých miestnostiach (napr. čisté miestnosti.

Batérie majú o niečo nižší výkon ako batérie BS, takže sú navrhnuté na dočasné až bežné používanie.

 

Nabíjanie elektrického paletového vozíka

 

V závislosti od modelu sú elektrické paletové vozíky vybavené integrovanou alebo externou nabíjačkou. Ak sa nabíjanie vykonáva pomocou externej nabíjačky, musí byť paletový vozík alebo batéria pripojená k nabíjačke, ktorá je zase pripojená k napájaciemu zdroju. Proces nabíjania začne po niekoľkých sekundách.

Ak má paletový vozík integrovanú nabíjačku, nabíjaciu zástrčku je možné pripojiť priamo k zásuvke 230 V.

 

Elektrické paletové vozíky sú v závislosti od modelu vybavené integrovanou alebo externou nabíjačkou. To znamená, že paletový vozík je pripojený priamo k zásuvke 230 V alebo je pozemný dopravník najskôr pripojený k nabíjačke a potom pripojený k napájaciemu zdroju.