Zváračky na plasty

ZVÁRAČKA NA PLAST

Zváračka na plast je skvelý nástroj pre kurenárov , inštalatérov , vodárov , ale využijete ju v autoservise či v dielni. Je možnú s ňou zvárať praskliny , poškodené nárazníky , odpadové či prívodné potrubia alebo opravu sanity .

 

Kde kúpiť zváračku na plast

 

Ak už máte predstavu akú zváračku si kúpiť , tak doporučujeme vám si pozrieť náš TOP rebríček – Najlepšie zváračky na plasty .

 TOP rebríček – Najlepšie zváračky na plasty 

V pripade , že ešte neviete podľa čoho vybrať , tak pokračujte včítaní tohto článku ďalej .

 

Zváračka na plast - TOP

Ktorá je najlepšia zváračka na plast ?

 

 

Zváranie plastových trubiek

 

Pomocou týchto zváračiek na plasty zvládnete údržbárske, ale aj inštalérske práce celkom sami. Nie je to nič zložité , čo by ste sa nemohli naučiť , pretože princíp zvárania plastov , nie až tak náročný proces.

 

Jednoduchý princíp zvárania

 

Polyfúzne zváranie funguje na princípe vyhrievacieho telesa , ktorý spojí spojovacie plasty či spojovacie truby vďaka nádstavcov a tvaroviek.

Príncíp zvárania spočíva v tom , že sa polyfúzny nástavec musí nahriať na požadovanú teplotu. Do jednej strany nástavca sa vsunie trubka a na druhú stranu nástavca sa nasunie hrdlo tvarovky. Teda plochy, ktoré sa majú spojiť. Takto natavené plochy sa zasunú do seba. A spoj je hotový.

 

Ako vybrať zváračku na plast

 

Účel použitia

 

Budete tento prístroj používať na domáce súkromné účely alebo profesionálne tzn, priemyselné zváranie ?

 

Súkromné ​​používanie

 

Ak ste len domáci kutil alebo príležitostný majster a budete používať zváračku , len na občasné používanie , tak vo väčšine prípadov nemusí byť výkonný stroj .

Určite vám budú postačovať polyfúzne  zváračky na plasty – TU cc do 100 eur . Väčšina pristrojov stojí okolo 40 až 60 eur. Ćo je fakt smiešna suma.

Určite neurobíte žiadnu chybu , ak si zakúpite niektorý model od známych značiek na Slovensku ako napr. Extol , Mar – Pol , Konrád či Proteco.

 

Použitie v dielni

 

Pre používanie v dielni , by mala byť zváračka na plasty o trochu výkonnejšia . Obzvlášť vtedy . ak ju budete používať aj na podnikateľské účely.

 

Priemyselné zváranie

 

Pre profíkov , kde je prioritou zvárací výkon vďaka skutočnosti, kde steny zváraných plastových potrubí budú od 4-5 mm. hrubšie. Tak bude potrebné zakúpiť si oveľa drahšie zváračky s cenou nad 1000 eur s najvýšším výkonom a potrebným príslušenstvom. 

 

Ktoré parametre či vlastnosti sú dôležité

 

Výkon

 

Pre domáci majstrov postačuje výkon 650 W do 800 W. Výkony nad 2000 W využijú len profíci. Naopak nekupujte zváračky s malým výkonom pod 150W.

 

Kapacita

 

Vždy pri výbere zváračky na plast je nutné vedieť , aký maximálny priemer lisovacej tvarovky či trubky máte v pláne spájať. Pri každej polyfúznej zváračke je táto kapacita uvedená. Náradie musí mať dostatočný výkon, aby požadovanú úlohu zvládlo.

 

Regulácia teploty

 

Pri výbere sa budete rozhodovať či si zakúpite polyfúznu zváračku na termoplasty a plastové trubky s manuálným nastavením teploty alebo dáte prednosť systému regulácie teploty , ktorá je na priamo v pristroji.

 

Kontrola teploty

 

Ideálne je ak máte k zváračke aj dotykový alebo bezdotykový teplomer a môžete tak skontrolovať požadovanú teplotu.

 

Nastavenie teploty

 

Pri tých lacnejších modeloch , ktoré sú vhodné pre domáce účely je možné nastaviť teplotu od 0 do 300 stupňov celzia. Netreba zabúdať , že správe nastavenie je veľmi dôležité. Pre každý typ plastu je potrebná iná teplota. Pre bežné zváranie trubiek sa používa teplota 250 až 270 stupňov celzia.

 

Trnové a zrkadlové zváračky

 

Pre polyfúzne zváranie sa používajú trnové a zrkadlové zváračky. Tie zrkadlové pristoje práve pri väčšej ploche lepšie prenášajú teplo. To je dôležité u profilov nad 40mm. Zvárovanie menších profilov do 40mm je možné ľahko zvárať v ruke za pomoci zváračky s manuálnou reguláciou alebo s elektronickou reguláciou. Pri zvárovaní väčších priemerov doporučujeme použíť pripravok na zváranie.

 

Elektronická regulácia teploty

 

Polyfúzne zváračky s takouto reguláciou si regulujú nastavenú teplotu s určitou toleranciou. Teplotu je možné nastaviť podľa dimenzie a materiálu trubky.

 

Termostatická regulácia teploty

 

Pri modeloch s termostatickou reguláciou teploty je možné nastaviť teplotu aj manuálne . Ćo je veľkou výhodou , pretože sa zabezpečí stabilná teplota počas celého procesu zvárania plastu.

Už len pri samotnom zváraní je potrebné správne nastaviť teplotu podľa druhu materíalu či už sa jedna o PVC alebo PPR. Samozrejmosťou je dodržiavanie prislušných noriem. Tým sa zabráni aby nedošlo k nejakej zbytočnej chybe.

Niekedy može byť problém s reguláciou teploty (ale skôr typu nezodpovedajúce stupnice nastavenia , než že by sa so zváračkou nedalo zvárať alebo teplotu nedržala).

 

Vyhrievacie teleso

 

Každá polyfúzna zváračka na plasty má aj nejaký tvar vyhrievacieho telesa. Môže mať tvar doskového , nožového alebo tŕňového telesa.

 

Nádstavce

 

Každá zváračka na plast má aj prispôsobený naťahovací nádstavec. Pri typoch s doskovým a nožovým vyhrievacím telesom sa používa párpvý nádstavec. Pri tŕňovom vyhrievacom telese čeľusťový natavovací nástavec.

 

Príslušenstvo

 

K polyfúznym zváračkám na plasty výrobcovia či predajcovia ponúkajú rôzne časti príslušenstva. Tu si treba dobre premyslieť čo budeme potrebovať počas zvárania plastov. Inak po čase budeme musieť dokúpiť potrebné vybavenie.

K pristrojom davajú rôzne veĺkosti nádstavcov ,naťahovacie nadstavce šablony , nožnice pre skracovanie trubiek . V pripade aj originálne nožnice v prislušenstve nemáte . je možné použiť aj tie záhradnícke. Teplomery na meranie správne teploty. Montážne prípravky pre fixáciu. Ako aj imbusové kľuče. Doplnky pre upevnenie a stabilizáciu.

Väčšinou dávajú k zváračke aj kufrík , čím je pevnejší a praktickejší tým lepšie. V príslušenstve môžete mať aj zviňovací meter , vodováhu , skrutkovať , rukavice alebo dokonca aj stojan.

 

Typy a priemer nádstavcov

 

Pri trňovích zváračkách dávajú párové nádstavce , ktoré sú určené pre plastové potrubia. Väčšinou dávajú predajcovia nádstavce s priemerom 16, 20, 25 a 32 mm , pripadne aj 50 a 63 mm. S takýmito rozmerni nádstavcov zvaríte takmer akékoľvek potrubie , ktoré máte doma alebo v záhrade.

Je dobré ak nádstavce sú potiahnuté kvalitným antiadhéznym materiálom tzv. teflónom. Je to dôležité , preto , aby sa plastová rúra neprilepila. Práve u tých lacnejších nádstavcoch sa teflónová úprava časom zničí a tak už nie je taká silná.

 

Aké materiály možno zvárať

 

S týmito zváračkami možno zvárať plastové potrubia s materiálov ako napr. PP-R, PE, PP, alebo PVDF. Možno zvárať aj iné druhy plastových rúr, len si vždy dopredu dôkladne naštudujte, pri akých teplotách sa daný plast varí.

 

Hrúbka

 

Ručné pristroje sú najvhodnejšie na zváranie tenších plastov v rozmedzí 3-5 mm a nemalo by sa používať na hrúbky viac ako 10 mm. Hrubšie plasty budú vyžadovať niekoľko priechodov, aby sa mohli plne zvarovať materiály; pri každom prechode je ďalšia šanca na nedokonalosť, čo vedie k zvýšeniu pravdepodobnosti zlyhania zvaru. Odporúčame použiť extrúznu zváračku pre hrubé plasty.

 

Dalšie informácie

 

Pre väčšie výrobné práce a hrubšie plasty je extrúzne profesionálna zváračka kľúčom k výrobe silných zvarov. Teplota je udržiavaná na požadovanom bode s uzavretou slučkou, teploty predhrievania vzduchu a extrudátov môžu byť nezávisle nastavené prostredníctvom digitálneho displeja a parametre zvárania môžu byť uložené v pamäti ako recepty, ktoré je možné v prípade potreby načítať. Pristoje sú ovládaná potenciometrom a nezahŕňa displej; extrudát sa ohrieva predhrievacím vzduchom a teploty nemôžu byť nezávisle nastavené.

 

Najznámejšie značky

 

Medzi najznámejších výrobcov polyfúznych zváračiek na plasty patria na našom slovenskom trhu Extol , Tuson , Proteco , Konrád a Mar- Pol.

 

Dalšie zváračky 

Ak ste zvárač a zaujímate sa o dalšie typy zváračiek skúste si pozrieť ešte stránky napr. bodová zváračka , invertorová zváračka  , zváračka co2