Stojanová vŕtačka

Stojanová vŕtačka

 

Stojanová vŕtačka je elektricky ovládané stacionárne zariadenie na vytváranie otvorov. Takúto vŕtačku používa nielen domáci kutil či majster , ale aj profesionál .

Ak máte v pláne si ju kúpiť , tak sa vám určite pomôže tento nákupný sprievodca v podobe tohto článku.

 

Najlepšie stojanové vŕtačky – TOP 10

 

Na trhu je veľa stojanových vŕtačiek pre domácich majstrov i profesionálov. Ale ktorá je dobrá ? Ak chcete zistiť, ktorá vŕtačka bude vyhovať vašim potrebám , tak si pozrite tento rebríček.

 

Stojanová vŕtačka Bosch PBD 40

Stojanová vŕtačka Bosch PBD 40

Stojanová vŕtačka Bosch PBD 40

Stojanová vŕtačka Bosch PBD 40 je vybavená univerzálnym motorom, ktorý má výkon 710 wattov. Tento model je najvýkonnejším zariadením z nášho porovnania pracovných vŕtačiek.

Ak si vyberiete stolnú vŕtačku Bosch, okrem iného budete mať úžitok z veľkého vŕtacieho zdvihu a to až 90 milimetrov. Model tiež vŕta drevo do hĺbky 40 milimetrov a oceľ do hĺbky 13 milimetrov. Rozsah upínacieho zariadenia je 1,5 až 13 milimetrov. Polomer je 125 milimetrov a hmotnosť je 11,2 kilogramov.

Stolová vŕtačka Bosch PBD 40 je zvlášť vhodná pre domácich majstrov. Môžete používať túto vŕtačku Bosch, keď vykonávate výplne , nábytok alebo ručné práce. Okrem toho je toto zariadenie ideálne na použitie pri výrobe modelov.

Model Bosch je vybavený dvoma prevodovými stupňami. Stroj dosahuje vysoký výkon pri prvom prevodovom stupni a vysokú rýchlosť pri druhom prevodovom stupni. Rýchlosť prvého prevodového stupňa je medzi 200 a 850 otáčkami za minútu. Pri druhom prevodovom stupni však vŕtačka dokonca ponúka rýchlosť medzi 600 a 2 500 otáčkami za minútu.

Vŕtačka Bosch PBD 40 je ponúkaná aj s rýchloupínacími svorkami. Rýchloupínacie svorky umožňujú upevnenie kruhových obrobkov. Vŕtací stôl má rozmery 33 x 35 centimetrov.

 

Výhody

⦁ Na jednej strane má toto zariadenie laser. To umožňuje presné vŕtanie.
⦁ Na druhej strane je tento model vybavený LED lampou . Vďaka tomu môžete obrobok dobre vidieť, aj keď je v miestnosti slabé osvetlenie.
⦁ Ďalšou vlastnosťou je bezkľúčové skľučovadlo. To vám umožní rýchlo vymeniť nástroje.
⦁ Stacionárna vŕtačka ponúka aj digitálne meranie hĺbky. Vďaka tejto funkcii zariadenie zobrazuje hĺbku, ktorá sa dosiahne pri vŕtaní na digitálnom displeji. Môžete tak ľahko prečítať hĺbku vŕtania.

 

Nevýhody

⦁ hliníková základňa
⦁ vyššia cena

Orientačná cena – 234.90 €

   Zistiť viac  ►   Bosch PBD 40       

 

Scheppach DP 18 VARIO

Scheppach DP 18 VARIO

Scheppach DP 18 VARIO

Stojanová vŕtačka Scheppach DP 18 VARIO je vhodná aj pre náročnejších majtrov , pretože je výkonná a aj rýchlosť vŕtania sa dá plynulo meniť pomocou páky

Konštrukcia vŕtačky je stabilná a robustná , pretože je z oceľe a liatiny. Má aj rýchloupínacie skľučovadlo 16 milimetrové a tak má možnosť upnúť nástroje . Má silný motor o výkone 550 W , ktorý si poradí s akýmkoľvek materiálom a plynulú zmenu otáčok.

Túto vŕtačku poskladáte veľmi jednoducho . Má stabilnú konštrukciu a veľký, ľahko nastaviteľný stôl. Krížový laser uľahčuje nastavenie na miesto vŕtania. V celku pekné spracovanie a masívne liatinové odliatky, vďaka ktorým je aj vyššia hmotnosť. Nastavenie otáčok je skvele vymyslené , až na väčšiu hlučnosť variátora

 

Výhody

⦁ Jednoduchá montáž
⦁ Stabilná konštrukcia, veľký, ľahko nastaviteľný stôl
⦁ Dostatočný výkon motora
⦁ Rýchloupínacie skľučovadlo
⦁ Plynulá zmena otáčok
⦁ Krížový laser

 

Nevýhody

⦁ Umiestnenie kabeláže medzi spínacou skrinkou a motorom nie je riešené správne
⦁ Asi viac hlučnejší variátor
⦁ Vyššia cena a hmotnosť

Orientačná cena – 335,90 €

  ►  Scheppach DP 18 VARIO    

 

 

Proxxon 28124 TBH

Strojanová vŕtačka Proxxon 28124 TBH

Strojanová vŕtačka Proxxon 28124 TBH

Táto stojanová vŕtačka od Proxxon váži 10 kilogramov. Má jednosmerný motor, ktorý poskytuje výkon 300 W. Vŕtací zdvih tohto modelu je 63 milimetrov a hrdlo 140 milimetrov.

Zariadenie môže pojať maximálne 10 milimetrov. To sa dosiahne pomocou vŕtacieho skľučovadla Röhm. Klieštiny však umožňujú držiak náradia maximálne 6 milimetrov.

Vreteno stolovej vŕtačky Proxxon 28124 TBH je poháňané remeňovou kladkou. Stroj má tri stupne rýchlosti. Maximálna rýchlosť je 4 500 otáčok za minútu. S týmto modelom môžete tiež nastaviť rýchlosť 1 080 otáčok za minútu alebo rýchlosť 2 400 otáčok za minútu. Takisto môžete nastaviť aj výšku tejto vŕtačky . To sa dosiahnete použitím stojana, ktorý je vybavený kľukou.

V našom teste sa ukázalo, že model je optimálny pre jemné vŕtanie do rôznych materiálov. Tri úrovne rýchlosti boli testované v dreve a kovu, s hrubými a malými obrobkami a so všetkými nastaviteľnými priemermi vŕtania do 10 mm.

Rozdiel oproti iným modelom je zrejmý z kompaktnejšej konštrukcie, ktorá je extrémne stabilná bez ohľadu na hmotnosť materiálu . Na vŕtacom stole Proxxon 28124 TBH ležia pevne aj nepriaznivo vŕtané diely a pri vŕtaní nekĺzajú ani vtedy , keď je o niečo väčší tlak. V teste sa ukázalo, že prevádzkový objem je priemerný, možno o niečo tichší ako v porovnávacích modeloch.

Vďaka rozmerom stroja je možné Proxxon 28124 TBH používať iba pre jemné otvory do priemeru otvoru 10 mm. Hrubšie obrobky je možné opracovávať iba na vŕtacom stole.

Rýchlosti je možné nastaviť iba v troch stupňoch. Vzhľadom na široký rozsah medzi nízkymi a vysokými rýchlosťami, to nie je optimálne a pre niektoré skúšané materiály je dokonca nevýhodné.

 

Výhody

⦁ Je optimálna pre jemné vŕtanie do rôznych materiálov
⦁ Kompaktnejšia konštrukcia
⦁ Veľmi stabilná

 

Nevýhody

⦁ Je možné ju používať iba pre jemné otvory do priemeru otvoru 10 mm.
⦁ Rýchlosti je možné nastaviť iba v troch stupňoch
⦁ Pre niektoré skúšané materiály je nevýhodná

 

Orientačná cena – 309,99 €

  ►   Proxxon 28124 TBH    

 

Scheppach DP16SL

Stojanová vŕtačka Scheppach DP16SL

Stojanová vŕtačka Scheppach DP16SL

Stojanová vŕtačka Scheppach DP16SL váži 22 kilogramov. Okrem toho je vysoká 72 centimetrov a má dĺžku 50 centimetrov a šírku 23 centimetrov.
Výkon tohto modelu je 550 wattov. Maximálny rozsah upínania skľučovadla je 16 milimetrov. Z tohto dôvodu je tento stroj ideálny pre domácich kutilov ,ktorí radi pracujú v dieľni .

Táto stolová vŕtačka je vyrobená z liatiny. To je dôvod, prečo ponúka aj vysoký stupeň stability . Pracovný stôl je tiež otočný. Skutočnosť, že táto vŕtačka je plynule výškovo nastaviteľná, sa dá tiež považovať za pozitívnu. Výšku je možné nastaviť pomocou stojana a kľuky.

Toto zariadenie Scheppach je vybavené piatimi stupňami rýchlosti. Ak pracujete s tvrdým materiálom, je najlepšie nastaviť jednu z nižších voľnobežných otáčok 510 alebo 800 otáčok za minútu. Priemerné rýchlosti sú 1 300 a 1 800 otáčok za minútu. Pri najvyššej úrovni rýchlosti zariadenie dokáže riadiť až 2 430 otáčok za minútu.

Zvláštnosťou tejto stolnej vŕtačky je integrovaný laser. Vďaka laseru máte možnosť presne a presne vŕtať. Na druhej strane je tento stroj vybavený zverákom.

Pri našej skúške na vŕtačke sme boli obzvlášť ohromení vynikajúcim pomerom cena-výkon tohto zariadenia. Model stojí takmer polovicu z porovnateľných strojov. Napríklad, má laserové ukazovátko, ktoré možno použiť na veľmi presnú prácu. Výkon 550 W je tiež veľmi vysoký a dokonca ani tvrdé materiály ako kov, nie sú pre DP16SL žiadnym problémom.

Aj tu je na výber päť rýchlostí, ktoré sú 510, 800, 1300, 1800 a 2430 otáčok za minútu. Stroj je z veľkej časti vyrobený z liatiny, čo zaručuje dlhú životnosť a vysokú robustnosť.

 

Výhody

⦁ Vyrobená z liatiny
⦁ Plynule výškovo nastaviteľná aj s otočným stolom
⦁ Päť rýchlostí: 510, 800, 1300, 1800, 2430 otáčok za minútu
⦁ Integrovaný laser pre presné vŕtanie
⦁ Výborný pomer cena a výkon

 

Nevýhody

⦁ Hlučnejšia pri vyšších otáčkach
⦁ Podstavec nie je z liatiny

Orientačná cena – 219,90 €

  ►  Scheppach DP16SL   

 

 

 

Stojanová vŕtačka OPTI B17Pro

Stojanová vŕtačka OPTI B17Pro

Stojanová vŕtačka OPTI B17Pro

Táto stojanová vŕtačka od spoločnosti Optimum je jedným z najťažších modelov z nášho porovnania. Váži 36,5 kilogramov. Toto zariadenie je vybavené priemyselným motorom a ten ponúka výkon 500 wattov.

Maximálna hĺbka vŕtania tohto stroja je 65 milimetrov. Projekcia je tiež dosť veľká na 152 milimetrov. Zariadenie umožňuje vrtať do ocele do 16 milimetrov.

Stolná vŕtačka Optimum OPTI B17Pro má remeňový pohon. Kryt klinových remeňov je vybavený bezpečnostným spínačom. Radiaca páka zariadenia je vyrobená z odliatku hliníka a má rukoväte s mäkkým uchopením. Vŕtačka je vybavená presným guľôčkovým ložiskom.

Pomocou stojana môžete upraviť výšku pracovného stola tohto modelu. Stôl môžete otočiť o 360 stupňov a nakloniť ho z -45 na +45 stupňov. Ďalšou vlastnosťou tohto zariadenia je bezkľúčové upínanie. To umožňuje rýchlu výmenu nástrojov.

Táto pracovná vŕtačka má päť rýchlostí. Môžete ich nastaviť ručne. Rozsah rýchlosti je 500 až 2 520 otáčok za minútu.

Stolná vŕtačka OPTI B17Pro je v zásade vhodná pre rôzne pracovné oblasti a pre domácich majstrov. Je tiež vhodná v opravovniach a dielňach.

Výhody

⦁ Dobrý pomer ceny a výkonu
⦁ Bezkľúčové upínanie
⦁ Kvalitný výrobok

Nevýhody

⦁ Možno len cena
⦁ Hmotnosť

Orientačná cena – 441,45 €

  ►   OPTI B17Pro    

 

 

Proxxon 28128 TBM 220

Proxxon 28128 TBM 220

Proxxon 28128 TBM 220

Stacionárna stojanová vŕtačka Proxxon 28128 TBM 220 je vybavená elektrickým motorom s výkonom 85 wattov. Toto zariadenie je veľmi presné, a preto je ideálne napríklad pre výrobcov modelov.

Hmotnosť tohto modelu je 3,3 kilogramu. Projekcia je 140 milimetrov. Táto pracovná vŕtačka ponúka aj maximálny vŕtací zdvih 30 milimetrov.
Toto zariadenie je vybavené pásovým prevodom a tromi stupňami voľnobežných otáčok. V závislosti od nastavenia dosahuje vŕtačka 1 800, 4 700

alebo 8 500 otáčok za minútu. Predovšetkým vytvára vyššie rýchlosti. Z tohto dôvodu môžete týmto modelom prepichnúť najmä mäkké materiály.
Stĺpik vŕtačky je vyrobený z ocele. Má priemer 20 milimetrov a výšku 34 centimetrov. Pracovný stôl tohto zariadenia je vyrobený z tlakovo liateho hliníka. Je 22 x 12 centimetrov.

Veľkou výhodou tejto stojanovej vŕtačky je to , že dokáže vŕtať malé priemery a s vysokou presnosťou (po kúpe skľučovadla aj veľkosti 0,5 mm).
Na začiatku nás trochu prekvapila veľkosť stroja, ale po prvom vŕtaní sme zistili , že to nieje vôbec problém a že napriek tomu sa s ňou dobre pracuje.

Vhodná je pre hobby, spojuje malé rozmery a vysokú presnosť. Výborne sa s ňou vŕtajú DPS, jemné mechaniky pre konštruktérov elektroniky, lietadiel a rôznych iných modelov.

 

Výhody

⦁ Ideálna napríklad pre výrobcov modelov
⦁ Je možné prevŕtať aj mäkké materiály
⦁ Možnosť upevnenia aj menších vrtákov
⦁ Presnosť vŕtania
⦁ Nízka hlučnosť
⦁ Vojde sa na stôl aj do malej dielne, dostatočný výkon, tri prevody

 

Nevýhody

⦁ Pevný prívodný kábel, nedá sa odpojiť

Orientačná cena – 136,95 €

  ►   Proxxon 28128 TBM 220    

 

 

Proxxon MICROMOT MF 70

Stojanová vŕtačka Proxxon 28128 TBM 220

Stojanová vŕtačka Proxxon 28128 TBM 220

S touto stojanovou vŕtačkou Proxxon MICROMOT MF 70 vyvŕtate menšie , mäkké a aj tvrdé materiály. Avšak, pokiaľ ide o zvlášť robustné kusy ocele, zariadenie môže vŕtať iba pomaly, inak sa prehrieva. Nad určitú silu tiež neslúži. Pružnejšie povrchy sa však dajú frézovať veľmi dobre. Koniec koncov, stolová vŕtačka sa ľahko používa.

Za týmto účelom upnite obrobok na dve upínacie pazúry na pracovnej ploche a potom zvoľte hĺbku vŕtania. Nakoniec určíte rýchlosť – je možné 5000 až 20 000 otáčok za minútu – a naštartujete motor. V našom teste na vŕtačkách na lavičkách sa zistilo, že je pomerne silná , napriek svojim skutočne nízkym 100 wattom.

Výhody

⦁ Ľahá a relatívne tichá
⦁ Jednoduchá prestavba na CNC
⦁ Nastaviteľný sklon
⦁ Vyvŕtate menšie , mäkké a aj tvrdé materiály

 

Nevýhody

⦁ Rozsahy posuvov – naozaj len na mikro súčiastky
⦁ Robustnú oceľ vŕtať iba pomaly, inak sa prehrieva

 

Orientačná cena – 255,00 €

  ►  Proxxon MICROMOT MF 70   

 

 

Stojanová vŕtačka Einhell BT-BD 501

Stojanová vŕtačka Einhell BT-BD 501

Stojanová vŕtačka Einhell BT-BD 501

Táto stĺpová vŕtačka Einhell má výkon 500 wattov. Polomer je 115 milimetrov a maximálna hĺbka vŕtania je 50 milimetrov.

Rozsah upínania upínacieho puzdra je 1,5 až 16 milimetrov. Je preto možné upnúť vrtáky s maximálnym priemerom 16 milimetrov do vŕtacieho skľučovadla ozubeného kolesa tohto zariadenia.

K vybaveniu tohto modelu patria pogumované rukoväte. Na druhej strane má vŕtačka pilierov pevnú základňu, ktorá zaisťuje bezpečný stojan. Táto noha je vybavená predĺženými otvormi na zostavenie zveráka. Okrem toho je zariadenie vybavené vŕtacím vretenom s guľôčkovým ložiskom.

Vŕtací stôl stĺpovej vŕtačky Einhell BT-BD 501 je vyrobený z liateho kovu. Dá sa otočiť a otočiť. Okrem toho je plynulo výškovo nastaviteľný a nakloniteľný. Sklon tohto pracovného stola je -45 až +45 stupňov.

Podľa potreby môžete nastaviť rýchlosť zariadenia. To sa dosiahne pomocou stupňovej kladky. Stacionárna vŕtačka Einhell má deväť rýchlostí. V závislosti od nastavenej úrovne rýchlosti dosahuje stroj 280 až 2350 otáčok za minútu. Pozoruhodný je tiež merací krúžok. Môžete to nastaviť jednou rukou a s milimetrovou presnosťou. To umožňuje presne zopakovať určité hĺbky vŕtania.

Ochrana triesky a vypínač prispievajú k bezpečnosti pri práci s touto vŕtačkou Einhell. Ochrana proti trieskam je výškovo nastaviteľná a dá sa zložiť nahor. Vďaka vypínaču, ktorý má uvoľnenie nulového napätia, sa zariadenie po výpadku napájania nemôže neúmyselne spustiť.

 

Výhody

⦁ Dobrý pomer cena a výkon
⦁ Vhodná pre nenáročné práce
⦁ Vyhotovenie vrtačky je umerne k cene produktu
⦁ Presnosť vŕtania

 

Nevýhody

⦁ Spodná základňa vrtačky je plechový výlisok, nie liatinova platňa
⦁ Nie je vhodná pre profesionálov

Orientačná cena – 115,90 €

  ► Einhell BT-BD 501    

 

 

Güde GTB 13/355 GU55200

Güde GTB 13/355 GU55200

Güde GTB 13/355 GU55200

Stojanová vŕtačka Güde GTB 13/355 GU55200 je s výkonom 350 W je najlacnejšou vŕtačkou v našom rebričku . Je určená pre vŕtanie kovov, dreva a plastov a teda ideálna pre využitie najmä v domácich dielňach, kde tiež nezaberie veľa miesta a je pomerne ľahká (len 13 kg).

Stolová vŕtačka GTB 13/355 Vám zaručí precízne vŕtanie a kvalitnú prácu s vysokou presnosťou. Má masívny a plynule nastaviteľný vŕtací stôl. Ak ešte nemáte skúsenosti so stojanovou vŕtačkou a rozmýšľate, že si ju zaobstaráte, tak tento model je presne to čo hľadáte.
Bez úprav je vŕtačka vhodná len pre hrubé kutilské práce, tomu zodpovedá aj cena.

 

Výhody

⦁ 16 mm sklúčavadlo
⦁ Rozsah otáčok
⦁ Nastavenie dorazu
⦁ Nastaviteľný pracovný stolík (výška, náklon)
⦁ Vhodná pre drobné , nenáročné práce

 

Nevýhody

⦁ Základná doska z tenkého plechu sa prehýba
⦁ Vôľa na posuvu vretena

Orientačná cena – 94,92 €

  ►  Güde GTB 13/355 GU55200    

 

 

 

Ak ste si nevybrali v tomto rebríčku , tak skúste ešte pozrieť na Heuréke .sk  alebo na Alze.sk 

  ►  Vŕtačky stojanové – Heuréka      

  ►  Vŕtačky stĺpové – Heuréka     

  ► Stojanové vŕtačky – stolné vŕtačky – Alza   

 

Ako vybrať stojanovú vŕtačku

 

Pri výbere stojanovej správnej vŕtačky je dôležité venovať pozornosť rôznym aspektom.

 

Výrobcovia a značky

Typickými značkami stolných vŕtačiek sú Güde, Scheppach, Metabo, Bosch, Bernardo a Einhell . Mnoho typov vŕtačiek je vybavených plynulo meniteľnou rýchlosťou a ich priemerný výkon je 500 W.

 

Vŕtacie skľučovadlo a prevodovka

Vŕtacie skľučovadlo a prevodovka sú ďalšími vlastnosťami stolnej vŕtačky. Prevodovka je zodpovedná za obmedzenie výkonu motora tak, aby vŕtačka nedosiahla príliš vysokú rýchlosť.

Prevodovka má obvykle remeňový pohon. Zvyčajne musíte príslušnú vŕtačku zovrieť do skľučovadla. Nakoniec môžete kľuku alebo páku posunúť smerom k obrobku a tým smerom nadol.

V prípade skľučovadla s držiakom od 3 mm do 16 mm nie je napríklad možné upnúť vrták s priemerom hriadeľa 1 mm. Väčšina stojanových vŕtačiek je vybavená takzvaným upínacím skľučovadlom. Niektoré moderné stroje majú tiež skľučovadlo bez kľúčov .

Osobne by sme si však vždy vybrali upínacie skľučovadlo s kruhovým ozubeným kolesom pre vŕtačku na stole , pretože tu je možné vŕtačku pevnejšie dotiahnuť a skĺzavanie je oveľa ťažšie.

Maximálne rozpätie skľučovadla je 13 až 16 milimetrov . To by malo stačiť na vrtáky do dreva a kovu z vašej dielne – aj tie väčšie.

Moderné vŕtačky používajú rýchloupínacie skľučovadlo, do ktorého je možné vŕtačku vložiť v krátkom čase. V starších modeloch, ako aj v niektorých špeciálnych strojoch, sa stále používajú upínacie kliešte, v ktorých sa musí vŕtačka pripevniť inbusovým kľúčom. Je to únavné a kľúč môžete ľahko pohnúť.

 

Ceny stojanových vŕtačiek

Najlacnejšiu stojanovú vŕtačku môžete získať už od 79,90 eur , za najdrahšiu musíte zaplatiť až do 600 eur . Tieto stoje stoja v priemere okolo 266,44 eur.

Stĺpové vŕtačky ako nástroj pre začiatočníkov stoja okolo 100 eur . Tieto vŕtačky sú za rozumnú cenu a sú dobrej kvality a úplne vhodné na príležitostné použitie. Tieto stroje však majú obmedzené funkcie.

Vŕtačky strednej triedy stoja okolo 300 eur . Patria sem kompaktné mini stolné vŕtačky pre výrobcov modelov. Z hľadiska výkonu sú tieto stroje dostatočné na domáce použitie.

Nakoniec, profesionálne stojanové vŕtačky stoja cenu okolo 600 eur. Majú veľa možností nastavenia a poskytujú vysokú kvalitu spracovania.

 

Výkon

Pri nákupe by ste sa mali pozrieť na nominálny príkon . Poskytuje prvý náznak toho, aký výkonný je stroj. V sektore domácich majstrov je 500 až 700 wattov normálne. Menšie stolné vŕtačky na výrobu modelov môžu využívať aj menej ako 300 wattov.

Ak s tvrdým drevom veľa pracujete, má výstup viac ako 500 wattov zmysel. Na tento účel vŕtačka jednoducho potrebuje viac energie.

Modely základnej úrovne môžu vŕtať až do hĺbky 50 mm, zatiaľ čo stolné vŕtačky pre odborníkov môžu vŕtať až do hĺbky 90 mm. Potrebná hĺbka závisí od práce, ktorú so strojom chcete robiť

Výkon väčšiny vŕtačiek je medzi 200 a 700 W. Ktorý výkon je pre vás dostatočný, závisí od účelu. Ak potrebujete zariadenie na výrobu modelov, zvyčajne postačuje malá stolná vŕtačka s výkonom asi 200 wattov.

Ak ste kutil, potom to môže byť o niečo viac. S výkonom 200 a 500 wattov to by malo byť v poriadku . Ale ak ste profesionál, mali by ste si kúpiť vŕtačku, ktorá dodáva viac ako 700 wattov.

 

Rýchlosť

Na stolných vŕtačkách sa rýchlosť tiež líši. V každom prípade potrebujete vŕtačku s jednoduchým ovládaním rýchlosti pre všetky práce . Koniec koncov, tiež pracujete s rôznymi druhmi materiálov. Napríklad pri mäkkom dreve by ste mali použiť vŕtačku, ktorá má vysokú rýchlosť.

Pri tvrdých materiáloch je lepšie používať stroj, ktorý pracuje pomalou rýchlosťou. Bez ohľadu na to, s ktorým typom vŕtačky alebo vŕtačky pracujete, vždy by ste mali skontrolovať, či môžete ľahko regulovať rýchlosť zariadenia.

 

Vŕtací zdvih

Vertikálny pohyb vŕtačky sa nazýva vŕtací zdvih. Pre väčšinu modelov sa to pohybuje medzi 50 a 80 mm . Ak chcete vŕtať obzvlášť hlboké diery, mali by ste v tomto bode venovať pozornosť príslušne vysokému počtu.

Vŕtací zdvih sa niekedy označuje aj ako hĺbka vŕtania. Zobrazuje maximálnu hĺbku otvorov zariadenia. Niektoré modely ponúkajú maximálny vŕtací zdvih 50 milimetrov. To je dostačujúce pre rôzne vŕtacie práce.

Profesionálnejšie vŕtačky sú vybavené maximálnym vŕtacím zdvihom najmenej 90 milimetrov.

 

Rýchle uvoľnenie

Rýchle uvoľnenie pre skľučovadlo je užitočná funkcia. To vám dáva možnosť rýchlo a ľahko vymeniť skľučovadlo. Na to nie sú potrebné nástroje. Ak vŕtačka nemá rýchloupínacie skľučovadlo, zmena je zvyčajne zložitejšia.

 

Vŕtací stôl

Pred zakúpením stolnej vŕtačky je najlepšie sa pozrieť na veľkosť vŕtacieho stola. Mnohé vŕtacie stoly majú dĺžku a šírku približne 20 až 30 centimetrov. Okrem veľkosti je rozhodujúca aj prispôsobiteľnosť pracovného stola. Rôzne stolové vŕtačky sú vybavené otočným a naklápacím vŕtacím stolom. Okrem toho je možné nastaviť výšku mnohých modelov.

 

LED lampa

Niektoré stojanové vŕtačky sú vybavené LED lampou. To umožňuje lepšie osvetlenie, ak miestnosť nie je dostatočne jasná.

 

Laser

Ak si chcete kúpiť stolnú vŕtačku, mali by ste skontrolovať, či je vybavená laserom. Táto funkcia je praktická, pretože s vŕtačkou , ktorá má aj laser môžete pracovať presne a selektívne.