Stojan na motorku

Stojan na motorku

 

Stojan na motorku resp. na motocykel  je skutočne všestranný , pretože nielen že je vhodný pre čistenie a opravy, ale aj užitočný pre dlhšiu odstávky vášho motocykla napr. odľahčuje pneumatiky a pod.

Ak máte v pláne si ho kúpiť , tak tento nákupný sprievodca vám v tom určite pomôže , pretože dáme vám tipy na tie najlepšie stojany na motocykle a zároveň sa dozviete , aj ako správne vybrať stojan na motorku.

Tu nájdete lacné stojany , ale ak by ste chceli zdviháky alebo plošiny, tak kliknite na zdvihák na motorku

 

Pozrite si všetky moto stojany 

  ► Stojany na motorky – Heuréka.sk  

 

Najlepšie stojany na motorku

 

Stojan na motorku Q-Tech predný/zadný

Stojan na motorku Q-Tech predný/zadný

Stojan na motorku Q-Tech predný/zadný

Univerzálny predný a zadný stojan na motorku Q-Tech . Stojan je robustný, má pevnú konštrukciu, dvojité koliečka a rám z oceľových trubkových profilov s priemerom 32 mm.

Univerzálne adaptéry pre zdvihnutie prednej a zadnej vidlice sú súčasťou sady, nastaviteľná šírka uchytenia. Rozmery stojana: dĺžka 71 cm, šírka 46 cm, výška 33 cm, hmotnosť 5 kg, nosnosť 320 kg.

Orientačná cena – 37 €

  ► Q-Tech predný/zadný   

 

Dema Zadný stojan na motocykel

Dema Zadný stojan na motocykel

Dema Zadný stojan na motocykel

Montážny stojan na motocykel na zadné koleso. Rýchle prestavenie šírky, vhodný pre akýkoľvek typ – fixovanie nastavovacími skrutkami. Ideálny na prezimovanie, opravy, servis, mazanie reťaze atď. Zadný stojan na motocykel do 340 kg.

Pracovná výška: 340 mm , priemer rúrok: 32 mm , kolieska, Ø 80 mm umožňujú zaťaženie/nosnosť do 340 kg . Pogumovanie účinne bráni pred poškriabaním a má stabilné záchytné platničky v tvare L, rozmery (d x š x v): 60 x 50 x 40 mm a jeho rozmery (d x š x v): 64 x 62 x 39 cm a hmotnosť 5 kg.

Orientačná cena – 33 €

  ►  Dema Zadný stojan na motocykel   

 

M-Style stojan přední a zadní set a kartáč na řetěz

M-Style stojan přední a zadní set a kartáč na řetěz

M-Style stojan přední a zadní set a kartáč na řetěz

Univerzální stojan M-style na motorku hlavne pre značky Yamaha, Suzuki, Honda, Kawasaki, Ducati, Triumph, Aprilia, BMW atd. . Tento stojan má kvalitné zpracovanie a je v čiernej farbe. Má červené dvojité kolieska s ložiskami a silný trubkový profil 33 mm. V cene sú aj 2 kusy motostojanov a 2 adaptéry a zdarma aj kartáč a reťaz. Viac info nájdete v obchode , kde je aj video o tomto stojane.

Orientačná cena – 62 €

  ► M-Style stojan přední a zadní set a kartáč na řetěz  

 

Qtech Univerzálny stojan na motorku čierny 2v1 zadné/předné

Qtech Univerzálny stojan čierny 2v1 zadné/předné

Qtech Univerzálny stojan čierny 2v1 zadné/předné

Univerzální stojan na motorku je v čiernej farbe. Má adaptéry pre zdvihanie zadného a predného kolesa. Pevná robustná ocelová konštrukcia z rúrkových profilov o priemere 32 mm. Má nastavitelnú šířku uchycenia. Dvojité kolieska a jeho nosnost je 320 kg , rozmery výška/šířka/dlžka: 33/46/71 cm.

Orientačná cena – 40 €

  ► Qtech Univerzálny stojan na motorku čierny 2v1 zadné/předné  

 

Stojan na motorku Q-Tech Roller Stand Front/Rear

Q-Tech Roller Stand Front/Rear

Q-Tech Roller Stand Front/Rear

Tento univerzálny stojan na motorku môže fungovať ako , predný alebo zadný stojan. Sada obsahuje univerzálne adaptéry pre zdvihnutie ako prednej tak aj zadnej vidlice, nastaviteľná šírka uchytenia. Robustná a pevná konštrukcia, rám z oceľových rúrkových profilov o priemere 32 mm, dvojité kolieska.

Jeho maximálna nosnosť je 320 kg , hmotnosť 5 kg , výška: 33 cm , šírka: 46 cm a dĺžka: 71 cm.

Orientačná cena – 40 €

  ► Q-Tech Roller Stand Front/Rear  

 

Určite vám doporučujeme si pozrieť aj všetky stojany na doleuvedenom odkaze.

Pozrite si všetky moto stojany 

  ► Stojany na motorky – Heuréka.sk  

 

Ako vybrať stojan na motorku

 

Máte na výber medzi stojanmi na motorky , pomocou ktorých môžete zdvihnúť predné alebo zadné koleso alebo medzi zostavami stojanov alebo plošín , pomocou ktorých môžete ľahko zdvihnúť všetky kolesá.

Pri nákupe venujte pozornosť šírke. Toto sa dá nastaviť na stojanoch a musí zodpovedať šírke vidlice alebo výkyvného ramena.
Väčšina stojanov pre motocykle je vyrobená z robustnej ocele a má maximálne zaťaženie približne 200 až 300 kg.

Malý stojan vášho motocykla obvykle nestačí na údržbárske práce. Pri výmene pneumatík a vykonávaní iných opráv by sa mal motocykel stabilne zdvíhať . Túto funkciu preberajú praktické montážne stojany, pomocou ktorých môžete bicykel zdvihnúť.

 

Na čo by ste mali zamerať poroznosť pri výbere

 

Stabilita a nosnosť

 

Nosnosť stojana musí vychádzať z hmotnosti vašej motorky

Najdôležitejším kritériom, ktoré musí váš montážny stojan na motorku spĺňať, je maximálna nosnosť, ktorú musí váš motocykel spĺňať. Výrobca udáva maximálne zaťaženie na stojane . Takže ak si kúpite súpravu, ktorá max. 200 kg, váš motocykel by nemal vážiť viac ako 400 kg.

Nebezpečenstvo s nedostatočnou nosnosťou spočíva v tom, že sa rúrka stojanu motocykla zlomí alebo sa vodiaca lišta ohne, na ktorej sedí vidlica alebo výkyvné rameno motocykla.

Výsledkom sú nefunkčné ukazovatele, poškriabané kapotáže a rozbité spätné zrkadlo . Preto sa vopred presvedčte o nosnosti.
Nezabudnite, že pri určitých údržbárskych prácach, ako je napríklad výmena pneumatík, môže gravitácia na stojan spôsobiť ďalšie zaťaženie.

Aj maximálna únosnosť by mala byť schopná odolať týmto opravám . Ak však chcete mať pocit istoty , odporúčame vám, aby ste do nosnosti vložili rezervu s hmotnosťou približne 50 kg.

Zapamätajte si , že prípustná nosnosť predného a zadného zdvihu by mala byť vyššia ako polovica celkovej hmotnosti motocykla . Ak váš stroj váži 450 kg, mali by mať oba zdviháky nosnosť najmenej 250 kg.

Mimoriadnou výhodou súprav stojanov na motocykle je to, že môžete bicykel úplne zdvihnúť. To nielen dobre vyzerá v domácej garáži, ale je tiež ideálne na zimovanie motocykla . Zdvíhanie nielne chráni pneumatiky ale teraz môžete ľahko vykonávať údržbárske práce.

Preto , ak si chcete kúpiť najlepší stojan na motorku , odporúčame obzvlášť robustnú súpravu.

 

Zdvihák na predné alebo na zadné koleso

 

Pre individuálne opravy si môžete kúpiť stojan na motorku pre predné alebo zadné koleso.

Predné a zadné zdviháky sú ideálne na zdvíhanie predných alebo zadných pneumatík.

Stojany na motorky sa dajú kúpiť aj jednotlivo. Najskôr je potrebné poznamenať, že pre predné a zadné kolesá sú potrebné rôzne konštrukcie, a preto nemôžete použiť montážny stojan pre obe kolesá.

Kúpa jediného zadného alebo predného zdviháku je obzvlášť užitočná, ak hľadáte stabilný spôsob zaparkovania motocykla cez noc alebo ak je potrebné vykonať určité montážne práce , napr. výmena zadného kolesa. Platia rovnaké informácie o nosnosti ako pre zostavy montážnych stojanov.

Obzvlášť praktické sú zadné a predné zdviháky so vstavanými kolieskami. Tým sa zabezpečí, že budete mať stále voľnú manévrovaciu schopnosť so zdvihnutým motocyklom a že stroj bude možné používať napr. sa môže počas opráv pohybovať.

Tu odporúčame montážny stojan s najmenej štyrmi kladkami pre maximálnu stabilitu a použiteľnosť.

Upozorňujeme, že stojan na motorku nie je vhodný pre obzvlášť široké motocykle . Tu odporúčame radšej motocyklový zdvihák či plošina . Nožnicové zdvíhacie plošiny, radiace dosky a zdviháky môžu zdvihnúť motocykel v strede a sú vhodné pre všetky tvary.

 

Materiál

 

Okrem počtu kolies by ste mali zvážiť aj materiál stojanu pre motocykle . Väčšina stojanov je vyrobená z oceľovej rúrky s hrúbkou približne 3 cm, ktorej ohýbanie odoláva pákovým silám spôsobeným ťažkým motocyklom.

Konštrukcia stojanu pre motocykle je veľmi jednoduchá a zvyčajne nevyžaduje žiadne špeciálne náradie . Stojany sú obzvlášť stabilné, konzola je vyrobená z jedného dielu a nemusí byť zoskrutkovaná.

 

Šírka stojana – držiaka

 

Prečo by mala šírka držiaka zodpovedať motocyklu?

Pred nákupom vykonajte skúšku stojanu na motocykel a zmerajte, aká široká je vidlica alebo výkyvné rameno vášho motocykla.
Montážne stojany na motorky sa líšia v tom, koľko voľného priestoru opúšťajú so šírkou držiaka. Zatiaľ čo predné zdvíhače zvyčajne umožňujú šírku približne 20 až 26 cm, úchytky zadných zdvíhacích zariadení sú široké medzi 20 a 35 cm .

V závislosti od šírky vašej pneumatiky, výkyvného ramena a vidlice je preto dôležité pred nákupom určiť, či motocykel sedí na stojane.

Pokiaľ ide o samotnú konzolu, zdviháky motocyklov majú obvykle profily L pokryté gumou, ktoré siahajú pod výkyvné ramená motocyklov. Pretože sa jedná o univerzálne držiaky, nemusíte sa starať o ich montáž .

Niektoré zdviháky motocyklov majú špeciálne držiaky pre hranolové púzdra. Ak sú k vám priskrutkované, musíte venovať pozornosť ich vhodnosti.

Ak máte motocykel s jednoramenným výkyvným ramenom, kde je bicykel držaný iba z jednej strany, väčšina stojanov pre tieto motocykle nie je vhodná. Tu odporúčame, aby ste si kúpili centrálny vlek, napr nožnicovú zdvíhaciu plošinu.

 

Manipulácia so stojanom

 

Stojany na motorky sa veľmi ľahko používajú a pri troche praxe nevyžadujú druhú osobu.

Okrem kritérií maximálnej nosnosti a stability je prevádzka dôležitým faktorom pri nákupe. V zásade odporúčame stojan na motocykel s najmenej štyrmi valčekmi, najmä na opravu . Je tu tiež otázka, ako ľahko sa dá motocykel zdvihnúť do stojana.
Pre správne zdvihnutie motocykla musí byť držiak najskôr nastavený na šírku výkyvného ramena alebo vidlice. Potom je páka zdviháka stlačená nadol a motocykel stúpa . Počas prvého priechodu by druhá osoba mala držať motocykel na druhej strane, aby sa zaistilo, že sa pri zdvihnutí nezvráti.

 

Hmotnosť stojana

 

Väčšina stojanov na motocykle je veľmi ľahká s hmotnosťou približne 5 kg . Najjednoduchší spôsob zdvihu je u zvlášť ľahkých modelov s hmotnosťou približne 3 kg .

 

Kvalita vs Cena

 

Kvalita je dôležitým predpokladom pre správny výber vhodného stojanu pre motocykle . Rozhodnutie by sa preto nemalo opierať o príliš lacný model.

Montážny stojan na motorku musí mať bezchybné zvary – preto lacné výrobky nie sú preto vhodné.

 

Cena

 

Cena stojana na motocykel či motorku sa samozrejme líši v závislosti od kvality, funkcií.

Lacný stojan na motorku kúpiť už od 10 eur. Priemerná cena týchto stojanov sa pohybuje od 30 do 100 eur. Tie drahšie stoja nad 300 eur.

Drahšie sú len zdviháky na motorky alebo plošiny a tie stoja ešte viac.

Určite dávajte pozor na propagačné akcie a kupóny, ktoré môžete použiť na ušetrenie nákupov. Preto je také dôležité, aby ste pred zakúpením vykonali test stojana na motocykel, a tým chránili svoju peňaženku.

 

Bezpečnosť

 

Dáme vám pokyny, ako správne a bezpečne naložiť motocykel.

 • Motocykel zdvíhajte iba na pevných miestach, ako sú asfalt, betón alebo kamenná dlažba. Ak je pôda tráva, piesok alebo štrk, existuje riziko prevrátenia stroja.
 • Uistite sa , že stroj nie je v naklonenej polohe . V takom prípade stačí malý náraz, ktorý spôsobí prevrátenie motocykla.
 • Prednú brzdu zaistite popruhom alebo gumou . Ak na to zabudente , váš motocykel sa môže pri zatlačení zdviháka motocykla skĺznuť dopredu a prevrátiť.
 • Vopred povolte všetky diely, na ktorých chcete vykonať opravné opatrenia, napr. brzdový strmeň, matice náprav a podporné skrutky reťaze. Pred naštartovaním má motocykel väčšiu stabilitu a uvoľnenie je ľahšie, ako aj následné utiahnutie.
 • Pred zasunutím stojana utiahnite skrutky na nastaviteľnom stojane pre motocykle . Zabráni sa tým pádu.

 

Ešte čo by ste si mali všímať 

 

Pri kúpe stojana na motorku je treba dávať pozor na pár bodov a my ich stručne predstavíme nižšie.

 • Masívne spracovanie a stabilita, aby sa motocykel nemohol prevrátiť.
 • Pevná pôda – podlaha , aby stroje s vyšším ťažiskom mohli bezpečne stáť.
 • Stojan môže byť tiež priskrutkovaný k podlahe (podlaha prívesu alebo garáže) pre vyššiu stabilitu.
 • Šírka stojana sa musí zhodovať so šírkou pneumatiky motocykla; Príliš široké rameno znamená neistotu a úzkosť znamená, že sa pneumatika nehodí.
 • Zohľadniť by sa mala aj veľkosť pneumatík 
 • Cena samozrejme tiež zohráva určitú úlohu, ale pretože rozpočet a želania týkajúce sa značiek sú veľmi subjektívne, tento aspekt sme nezaradili.
 • Kvalitné spracovanie materiálu (pokiaľ možno nie z dreva )
 • Jednoduchá montáž , pokiaľ ide o konštrukciu a demontáž
 • Relatívne veľké vonkajšie rozmery – najmä pre väčšie motocykle

 

Všetky tieto body sú relevantné, pokiaľ ide o vykonanie testu stojanu na motocykli. Nezabudnite však, že cena by samozrejme mala byť správna, ale kvalita by mala byť na prvom mieste .

Avšak, najmä pokiaľ ide o spracovanie materiálu, nemali by ste šetriť na nesprávnom mieste, aby ste nepoškodili svoju milovanú motorku . S vhodným testom a porovnaním by to však nemal byť problém.

 

Otázky a odpovede

 

Potrebujete montážny stojan na zimu alebo postačuje len postranný stojan motocykla?

Všeobecne odporúčame, aby ste svoj motocykel umiestnili na pracovný stojan na ochranu pneumatík . Najmä ak stroj stojí niekoľko mesiacov, uistite sa, že je behúň pneumatiky udržiavaný a či na kolesách nevykazujú známky opotrebenia.

Výhodou zimovania je, že nemusíte pohybovať motocyklom. Ak sa prezimuje na bočnom stojane, malo by sa pohybovať každé jeden až dva mesiace, aby sa chránil behúň pneumatiky. Pri použití bočného ramena vám odporúčame nafukať ďalších 0,5 baru.

Nevýhodou stojana na motorku je to, že by ste si mali kúpiť zimný predný aj zadný zdvih pre obe pneumatiky , pretože na jednej strane zdvihnutý motocykel neslúži na starostlivosť o pneumatiky.

 

Môže byť stojan na motorku použitý na prepravu motocykla na prívese?

 

Na prepravu motocykla musí byť stojan upevnený tak, aby sa počas prepravy nepohyboval vibráciami. Konvenčné predné a zadné stojany nie sú vhodné, pretože sa nedajú pripevniť.

 

Všetko o stojane na motocykel

 

Stojan na motorku je v podstate o stojan, ktorý nie je namontovaný na motocykli, ale stojí na podlahe garáže, motocyklového výťahu alebo prepravného prívesu.

Existuje niekoľko verzií stojanu na motocykel , ktoré sú vhodné na zabezpečenie počas jazdy na prívese. Niektoré modely majú aj špeciálne koľajnice na prepravu motocyklov, ktoré uľahčujú a sľubujú ešte väčšie držanie.

Či už pri opravách, ako je výmena pneumatík alebo čistenie, ako je napríklad mazanie reťaze , zdvihnutie predného alebo zadného kolesa , sú stojany na motocykle sú skutočnou pomocou pri údržbe vášho motocykla .

Praktický predný a zadný stojan na motocykel je stabilný , kompaktný a uľahčuje vám prácu v garáži .

Výhody a nevýhody stojana na motorku v porovnaní s bočnými stojanmi na zimovanie:

 

Výhody

 • relatívne veľké vonkajšie rozmery – najmä pre väčšie motocykle
 • nie je potrebný pravidelný pohyb
 • nie je potrebné žiadne ďalšie nahustenie pneumatík

 

Nevýhody

 • je potrebné zakúpiť predný zdvihák a zadný zdvihák

 

Stojan na motorku nie je nič iné ako parkovacia podpora jednonápravových vozidiel, ktoré nemôžu byť zavesené kvôli vysokej hmotnosti, a preto nemôžete ich sami postaviť vlastnú silami .

Poskytuje stabilitu motocykla a je súčasťou základného vybavenia väčšiny strojov. Rozdiel je v tom, že existuje bočný a stredný stojan. Motocykel je zdvíhaný pomocou montážneho stojana , ako je to pri malej zdvíhacej plošine , čím sa zaisťuje bezpečné zdvíhanie .

Je dôležité nielen si pozrieť ponuky stojanov , ale tiež pochopiť, prečo je investícia do tohto komponentu pre váš motocykel taká dôležitá.

Koniec koncov sa stojany primárne používajú na opravy a čistenie vášho motocykla. To je zvlášť dôležité pre vášu motorku . Preto by ste sa mali tiež uistiť, že ste si kúpili kvalitný stojan na motocykle, aby ste mohli cielene odbremeniť pneumatiky a nemuseli v tomto bode robiť žiadne opravy .

Mimochodom: náprotivkom k stojanu pre motocykle je zdvihák na motorku alebo zdvíhacia plošina , ktoré slúži na podobný účel, ale sú o niečo drahšie , pretože môže niesť väčšiu váhu.

 

Známe svetové značky a výrobcovia

 

Existuje mnoho známych výrobcov stojanov na motocykle. Ich výrobky sa dajú tiež ľahko porovnávať pri skúške na motocykli . V tejto súvislosti by sa malo osobitne spomenúť spoločnosť KTC Tec a, samozrejme, vodca na trhu par excellence Ricambi Weiss , ktorý je známy svojou rozmanitosťou výrobkov a vysokou kvalitou.

Existuje však mnoho ďalších výrobcov stojanov a zdvihákov tohto typu, ako sú Constands a Hi-Q Tools , ktoré však vo väčšine prípadov majú tendenciu produkovať rozpočtové produkty.

Kvalita týchto značiek je však plošne rovnaká, takže ak sa bližšie pozriete na všetky uvedené značky a ich ponuky, nemôžete robiť nič zlé ak si zakúpite nejaký stojan na motorku práve odnich.

 

Záver

Celkovo si môžete byť istí, že s trochou trpezlivosti a múdrosti máte záruku, že nájdete ten správny stojan na motocykle, ktorý najlepšie vyhovuje vašim požiadavkám – bez ohľadu na to, ako vyzerá.

To platí tak z hľadiska kvality, ako aj z hľadiska ceny. Napriek všetkej trpezlivosti, ktorú možno budete potrebovať, je čas strávený na konci stále obmedzený. Skvelé značky a všeobecne veľmi nízky pomer cena / výkon naznačujú, že test motocyklového stojana sa nakoniec vyplatí.

Pozrite si ponuky a porovnajte ich . Týmto spôsobom neurobíte nič zlé a nakoniec tiež chránite svoju peňaženku. Dokonca aj dobré stojany na motocykle však zvyčajne stoja málo peňazí v porovnaní s inými komponentmi pre váš bicykel.

Na internete sú samozrejme ďalšie stránky, ale u nás zatiaľ sme nenašli nejaké dalšie zdroje , kde sú skutočne testované tieto stojany na motorky . Pred objednaním produktu pre motocykel je často potrebný malý prieskum a čítaní prípadných recenzí a skúseností od zákazníkov.