Nožnicový zdvihák

Nožnicový zdvihák

 

Nožnicový zdvihák na auto je najrozšírenejší v autoservisoch a je ideálnou voľbou najmä vďaka tomu, že je menej náročný na miesto. Ak uvažujete o jeho kúpe , tak v tomto článku sa dozviete , nielen ako ho vybrať , ale aj to , ktoré sú najlepšie či najpredávanejšie.

Pripravili sme pre vás zoznam top 5 nožnicových zdvihákov do auta alebo do podlahy od najlacnejších s nosnosťou 1,5 až 2 tony , až po najdrahšie s nosnosťou 3 , 3,5 a 4 tony.

 

Najlepšie nožnicové zdviháky na auto

 

Geko Hever nůžkový 1,5 t

Geko Hever nůžkový 1,5 t

Geko Hever nůžkový 1,5 t

Nožnicový zdvihák do auta Geko Hever nůžkový s maximálnou nosnosťou vozidla do 1,5 t resp. do 1500 kg, Jeho minimálny zdvih je 110mm a maximálny 360 mm. V balení nájdete aj skladaciu páčku , ktorá je tvrdej ocele. Tento zdvihák má aj Certifikát CE.

Orientačná cena – 11 €

  ►  Geko Hever nůžkový 1,5 t   

 

 

Alca Nožnicový zdvihák X-Power 2 t

Alca Nožnicový zdvihák X-Power 2 t

Alca Nožnicový zdvihák X-Power 2 t

Kvalitný nožnicový zdvihak do auta Alca Nožnicový zdvihák X-Power 2 t od nemeckého výrobcu Alca s nosnosťou 2 tony – 2000kg je ideálny na výmenu kolies a je vhodný aj pre SUV či vozidlá s pohonom 4 x 4 , ale aj na vany. Tento zdvihák je ĺahký bezpečný a ľahko sa sním manipuluje. Nemusíte sa oňho , ani starať a tak nepotrebuje ani žiadnu údržbu. Má minimálnu výška zdvihu 120 mm a maximálnu výška zdvihu 418 mm. Jeho celková hmotnosť je len 3,2 kg a rozmery sú 450x110x115 mm
Nosnosť určuje ako ťažké vozidlo dokáže hever zdvihnúť a bezpečne udržať. Váhu svojho vozidla zistíte vo veľkom technickom preukaze.

Orientačná cena – 17,60 €

  ►  Alca Nožnicový zdvihák X-Power 2 t  

 

Pozrite si ešte dalšie najlepšie nožnicové zdviháky podľa Heuréky.sk , kliknutým na nižšie uvedené odkazy.

Nožnicové hevery – Heuréka.sk 

  ►   Nožnicové hevery    

 

Nosnosť 1,5 – 1500 kg 

  ► Nožnicový zdvihák 1,5 t  

 

Nosnosť 2t – 2000 kg 

  ►  Nožnicový zdvihák 2t   

 

Nožnicový zdvihak 3t vysokozdvižný 

Nožnicový zdvihak 3t vysokozdvižný 

Nožnicový zdvihak 3t vysokozdvižný

Profesionálny nožnicový zdvihák do podlahy  je určený pre zdvíhanie osobných vozidiel. Nízka prejazdová výška len 110mm. Tento nožnicový zdvihák nájde široké uplatnenie v autoservisoch a pneuservisoch. Vyniká nízkou nájazdovou výškou a vysokým maximálnym zdvihom 1800mm , preto sa jedná o plnohodnotný zdvihák, ktorý umožňuje aj prácu pod vozidlom. Jeho doba zdvihu je 50s.

Veľkou výhodou tohto zdviháka je , že synchronizácia pohybov plośín je riadená laserom a je vybavený automatickými bezpečnostnými poistkami a pneumatickým odisťovaním pri spúštaní. Všetky pohyblivé miesta sú vybavené maznicami pre aplikáciu maziva. Maximálnu nosnosť 3000 kg tzn. 3t a jeho hmostnosť je 885 kg.

Orientačná cena – 3684 €

  ►  Nožnicový zdvihak 3t vysokozdvižný   

Pozrite si všetky – Nosnosť 3000 kg – 3t

  ► Nožnicové zdviháky 3t  

 

 Nožnicový zdvihák 3,5 t

 Nožnicový zdvihák 3,5 t

Nožnicový zdvihák 3,5 t

Moderne konštruovaný nožnicový zdvihák, ktoŕy je určený pre zdvih vozidiel až do 3500 kg resp. do 3 tony . Prejazdová výška je nulová, pretože zdvihák je zapustený do podlahy. Vďaka svojmu maximálnemu zdvihu 1800 mm sa jedná o plnohodnotný zdvihák. Maximálna výška zdvihu je 1800 mm a celková hmostnosť 700 kg.

Orientačná cena – 3240 €

  ►  Nožnicový zdvihák 3,5 t  

 

RP-TOOLS Zdvihák nožnicový RP-8240B2 4,0t (4,8m plošiny)

RP-TOOLS  RP-8240B2 4,0t

RP-TOOLS RP-8240B2 4,0t

RP-TOOLS Zdvihák nožnicový RP-8240B2 4,0t (4,8m plošiny) je zdvihák navrhnutý pre montáž do podlahy, vhodný pre geometriu s nosnosťou 4.0t a dĺžkou plošín 4,8m. Má hydraulický zdvíhací – systém s dvoma zdvíhacími valcami zaručuje zdvih s nosnosťou 4,0t. Je určený na dlhé plošiny 4,8m zaručujú širokú variabilitu či už sa jedná o osobné, alebo nákladné vozidlá. Má zabudovaný prízdvih so zdvihom 2,5t. Tento zdvihák s nosnosťou 4000 kg resp. do 4 ton , má výška zdvihu 2160 mm , dĺžka plošiny 4800 mm a celkovu hmotnosť 2050 kg.

Orientačná cena – 7828 €

  ►  RP-TOOLS Zdvihák nožnicový RP-8240B2 4,0t (4,8m plošiny)  

 

Všetko o nožnicovom zdviháku

 

Ćo je to zdvihák

 

Zdvihák sa používa na privedenie vozidiel, iných predmetov alebo ľudí do inej výšky . Aby bolo možné túto úlohu splniť, sú zdviháky vybavené špeciálnou zdvíhacou konštrukciou. Tým sa plošina alebo zdvíhacie prvky posúvajú vertikálne hore a dole. K tomu je integrovaný hydraulický alebo elektrický motorový pohon .

 

Ako funguje

 

Nožnicový zdvihak má obvykle hydraulickú funkciu alebo pneumatický systém. Pomocou týchto komponentov sú vstavané vretenové pohony alebo reťaze poháňané tak, aby sa zdvíhacia plošina mohla pohybovať. Toto zariadenie slúži na zdvíhanie vozidiel a umožňuje opravu alebo kontrolu spodnej strany vozidla.

 

Výhody

 

Oblasti použitia nožnicových zdvihákov sú rôzne. Tieto nastaviteľné zdvíhacie konštrukcie sú užitočné najmä v automobilovej dielni. Pri kontrole spodku vozidla alebo pri práci tu nemusia mechanici ležať na chrbte so svojimi chrbtami , ale jednoducho stláčia gombík . Tým je práca pri montáži oveľa jednoduchšia.

Tieto typy sa používajú na nakladanie a vykladanie skladovacích regálov, nákladných automobilov a iných dopravných prostriedkov .

Poskytujú vysokú úroveň bezpečnosti a sú čiastočne vhodné aj do súkromnej garáže. Najmä automobiloví nadšenci, ktorí sami sami vykonávajú nejakú vynikajúcu prácu, sú radi z praktickej a bezpečnej zdvíhacej plošiny. Majú oveľa väčšiu voľnosť pohybu, čo umožňuje prácu na podvozku a na hnacích častí jednoduchšie.

Osobné výťahy sa používajú hlavne na stavebné práce, ktoré sa konajú vo vyšších výškach. K týmto špeciálnym výťahom sú pre ľudí pripevnené zábradlia, aby sa zaistila bezpečnosť pri práci.

 

Nízkozdvižný nožnicový zdvihák

 

Nožnicový zdvihák je alternatívou k jednostĺpovým, alebo dvojstĺpovým zdvihákom. Svojou konštrukciou sa hodia aj do autoservisou a dielní menších rozmerov. Najvyhladávanejším typom je nízkozdvižný nožnicový zdvihák, ktorý vyniká jednoduchou manipuláciou.

Tieto zdviháky nebývajú pevne ukotvené, disponujú kovovými kolečkami a dajú sa jednoducho presúvať. Bývajú vybavené dvoma piestami, ktoré zabezpečujú zdvih. Systém je hydraulický. Najčastejšie svoje uplatnenie nachádzajú v pneuservisoch a lakírnickych dielňach.

 

Na trhu v podstate existujú dva základné druhy zdvihákov a to pojazdný a pevný do podlahy alebo na podlahu.

 

Pojazdný nožnicový zdvihák

 

Niektorí ľudia sú prekvapení, keď sa dozvedia , že si v každej garáži pre domácnosť môžu namontovať prenosný nožnicový zdvihak . V skutočnosti je veľká väčšina osobných zdvihákov určená pre nízke stropy.

S výnimkou dvojmiestnych zdvihákov plnej veľkosti, ktoré sa nachádzajú takmer v každom komerčnom automobilovom obchode šiservise , sa mnoho zdvihákov zmestí do domácich garáží a nie je potrebné ich priskrutkovať. To je obrovská výhoda, najmä tých , ktorí im nedovoľujú vŕtať sa do podlahy.

Pojazdný nožnicový zdvihák je veľmi obľúbený pre svoju nízku obstarávaciu cenu. Jedná sa o mobilný zdvihák , takže nezaberá miesto, pokiaľ nie je práve používaný .

Tento typ dviháku je najjobľúbenejším modelom , pretože vyniká najmä nízkou váhou a mobilitou a takisto aj preto , že nemusí byť ukotvený pevne do zeme. Dokonca sa dá vďaka konštrukcii s kolieskami aj presúvať a je preto plnohodnotným zdvihákom hlavne do pneuservisov.

Tento typ zdviháku je populárny v karosárňach, profesionálnych servisoch a dokonca aj v domácich garážach. Na rozdiel od zdvihákov s nízkym a stredným výťahom vám tieto dizajny umožňujú stáť pri práci vo zvislej polohe.

Nosnosť týchto modelov začína zhruba na 2,5 tonách, sofistikovanejšie verzie unesú až 3,5 tony a okrem osobných áut zvládnu aj dodávky a iné väčšie vozidlá.

Navyše, v porovnaní s dizajnom zdvíhania dvoch a štyroch stĺpikov, ponúka menšiu pôdorysnú plochu a žiadne bočné stĺpiky, ktoré by prekážali vašej pracovnej oblasti.

 

Pevný nožnicový zdvihák

 

Pevný nožnicový zdvihák do podlahy, alebo na podlahu sa používa pre zdvíhanie vozidiel za prahy, takže kolesá zostávajú voľné .

Ďalšie verzie nožnicových zdvihákov majú bežný vysoký zdvih, kedy je umožnený plnohodnotný pohyb pod vozidlom.

 

Špeciálny variant predstavujú mobilný modely, pri ktorých nie je nutné akékoľvek kotvenie. Nosnosť produktov v našej ponuke začína zhruba na 2,5 tonách, sofistikovanejšie verzie unesú až 3,5 tony a okrem osobných áut zvládnu aj dodávky a iné väčšie vozidlá.

V prípade, že potrebujete auto zdvihnúť vyššie, napríklad pre prácu na podvozku, odporúčame dvojstĺpové , štvorstĺpové , poprípade jednosloupové zdviháky .

 

Nožnicové zdviháky s nízkym vzostupom

 

Zdviháky s nízkym výťahom sa hodia do garáže pre domácnosť, pretože zaberajú najmenší priestor. Je samozrejmé, že ponúkajú menej voľného priestoru ako výťahy na stredných a vysokých stlpikoch, ale pre domácich majstrov ponúkajú dostatok pracovného voľného priestoru.

 

Nožnicové zdvihaky strednej triedy

 

Zatiaľ čo prenosné nožnicové zdvíhacie plošiny s nízkym zdvihom sú ideálne pre kompaktné garáže pre domácnosť a jamy s rýchlym mazaním, stredné zdvíhacie plošiny ponúkajú trochu väčšiu pracovnú výšku a pohodlie.

Kompromis je v tom, že sú menej prenosné a vyžadujú si na prevádzku trochu viac režijného priestoru. Pretože nemusia byť priskrutkované, sú vynikajúcou voľbou pre väčšinu domácich garáží.

 

Zdviháky s plným zdvihom

 

Nožnicové zdviháky s plnou výškou môžu byť menej bežné, sú však celkom úžasné a často prehliadané ako alternatíva pre garáž pre domácnosť. Ľudia, ktorí sa zaujímajú o výťahy pre osobné automobily, sa väčšinou rozhodnú pre dvojstlpové zdviháky .

 

Osobné zdviháky

 

Niektoré zdvihaky sú vhodné na zdvíhanie osobnej plošiny . Svojou funkciou zdvíhania pomáhajú dosiahnuť vyššie miesta. Toto sa tiež označuje ako výškovo nastaviteľná pracovná plošina, ktorá sa okrem iného používa na staveniskách. V závislosti od oblasti použitia sú výťahy konštruované odlišne, čo tiež ovplyvňuje ich funkčnosť .

 

 

Jednostlpcové zdvihaky

 

Medzi modely, ktoré šetria priestor, patria jednostĺpcové zdviháky, vďaka ktorým vozidlo dosahuje maximálne dva metre. S maximálnou nosnosťou okolo 2,5 t je tento zdvihak vhodný aj na súkromné ​​použitie. Jednoduchá konštrukcia umožňuje premiestnenie plošiny, ak je to potrebné, čo nie je možné pri väčších zdvíhacích plošinách .

Samozrejme existujú aj dalšie typy zdvihákov napr. zdvihák na motorku

 

Ako vybrať nožnicový zdvihák

 

Na čo musím dávať pozor pri kúpe ?

 

Pri výbere nožnicového zdvihaku musíte najskôr vedieť, ktorý typ je pre vás najvhodnejší. Ďalším krokom je kontrola vlastností , funkcií a kvality . Bezpečnosť zohráva zvlášť významnú úlohu. Ďalej je treba zvážiť aj jednoduchosť použitia.

 

Cena

 

Lacné nožnicové zdviháky – hevery kúpite už od 10 eur.

Profesionálne zdvíhaky stoja viac ako 7000 eur.

 

Konštrukcia – Rozmery

 

Pri výbere nožnicového zdviháku si určite všmihajte aj konštrukciu zariadenia . Okrem skutočného typu konštrukcie by ste mali skontrolovať aj rozmery, aby zdvihák zapadol aj do vašej garáže či dielne .

 

Výška zdvihu

 

Malé a stredné zdvihaky pre dielňu majú maximálnu výšku zdvihu približne dva metre, zatiaľ čo ostatné modely klesajú nižšie alebo vyššie. Pracovné zdviháky pre ľudí majú niekedy výšku aj 20 metrov a viac.

 

Zaťaženie – Nosnosť

 

Mali by ste zvážiť, v závislosti od toho, aké ťažké sú vozidlá a aké požiadavky majú zákazníci. Údaje o produkte tiež poskytujú informácie o rozmeroch a nosnosti.

Ak chcete zdvihnúť auto pomocou výťahu, musí byť dostatočný aj výkon . Na jednej strane ide o bezpečnostnú technológiu, na druhej strane o odolnosť.

Pohľad na dostupné nožnicové zdvihaky z testu ukazuje, že zdvihaky vozidiel majú zvyčajne vyššiu nosnosť ako osobné zdvihaky . Na tento účel je možné zdvíhacie plošiny zdvíhať len do výšky napríklad 2 m, zatiaľ čo osobné výťahy idú výrazne vyššie.

 

Správne rozloženie váhy

 

Pre rovnomerné rozloženie zaťaženia znamená náklad 3 t, že na prednú a zadnú nápravu môže byť zdvihnuté či položené najmenej 1 200 a najviac 1 800 kg. Ak sú rozdiely väčšie, je ohrozená stabilita zdviháku alebo plošiny.

Podobný pomer platí aj pre väčšie a menšie zaťaženia. Napríklad okolo 4 ton je okolo 1 500 kg a maximálne 2 500. Vďaka celkovej vyššej hmotnosti je stabilita lepšia, takže máte o niečo väčšiu voľnosť.

Pri plánovaní rozloženia zaťaženia by ste nemali zanedbávať hmotnosť komponentov, ktoré sa odstránia a nainštalujú počas opravy . Malo by sa tiež vziať do úvahy , že ďalšie bremeno je držané kratšími podpornými ramenami . Vďaka svojej kratšej konštrukcii majú vyššiu nosnosť.

 

Pohon

 

Pohon pri nožnicovom zdvihaku je zodpovedný za funkciu zdvíhania plošín. Väčšina platforiem ponúka výber z hydraulických alebo vretenových motorov. Výkon týchto dvoch prvkov je zodpovedný za rýchlosť pri zdvíhaní a nosnosti. Dieselový motor môže byť tiež inštalovaný na profesionálne zdvihaky .

 

Prevádzková bezpečnosť

 

Pri nožnicovom zdvihaku si všímajte aj či sa zaťaženie blíži k maximálnemu limitu. Je to dôležité aj preto, aby zdvíhané vozidlo nespadlo. Kontrola nastavenia výšky ukazuje, ako bezpečne pracuje .

Pri zdvíhaní vozidla sa nesmie nič nakláňať ani skĺznuť, preto je potrebný rovnomerný zdvíhací pohyb . Toto je dôležité bezpečnostné kritérium a práca sa tiež oveľa uľahčuje.

Ak použivate zdvihak pre dvíhanie ĺudí , tak určite nič by sa nemalo nakláňať alebo klesať. Aby ste sa uistili, že kvalita zostavy je správna, mali by ste sa dôkladne pozrieť na bezpečnostnú pečať.

 

Upevnenie

 

Niektoré nožnicové zdvihaky vyžadujú pripevnenie, aby sa zabezpečilo, že sa neprevrátia . V montážnom návode nájdete všetky informácie o upevňovacích prvkoch a požadovaných bezpečnostných opatreniach. Spôsob pripevnenia výťahu závisí od jeho veľkosti, typu a nosnosti .

Väčšina zdvíhacích zariadení vozidiel je pri montáži bezpečne ukotvená. Neexistuje teda žiadna zmena polohy . Pre niektoré aplikácie a pre menšie dielne môže byť lepšou voľbou mobilný prenosný zdvihak

 

Materiály a starostlivosť

 

V závislosti od materiálov použitých pri výrobe zdviháku , môže údržba stáť trochu viac alebo menej úsilia. Výrobcovia poskytujú podrobné tipy na čistenie a distribúciu mazív. Nerezová oceľ je mimoriadne odolná, má vysokú nosnosť a nezačne hrdzavieť.

 

Kde je možné kúpiť nožnicový zdvihak

 

Nožnicový zdvihak je možné kúpiť v špecializovanom obchode pre dielenské vybavenie alebo na internete. Obchody často ponúkajú zdvihaky nielen na nákup, ale aj na prenájom. To môže byť výhodné, ak budete potrebovať len zdvíhaciu plošinu raz na krátku operáciu . V opačnom prípade určite stojí za to kúpiť, najmä ak ide o menší zdvihak.

Obchody majú obmedzený sortiment, zatiaľ čo online maloobchodníci majú širšiu škálu ponúk. Hodnotenia predchádzajúcich zákazníkov sú obzvlášť užitočné . Ukazujú spokojnosť ostatných používateľov so zdvihákom a tiež s internetovým obchodom .
Na základe týchto recenzií si nemusíte nevyhnutne zvoliť najlacnejší zdvihak, ale prikladať väčšiu hodnotu dobrej vôle predajcu a celkovej kvalite produktu.

Pri nákupe online sa samozrejme zdvihak dodáva priamo na uvedenú adresu, takže nie je potrebné diskutovať o doprave. Pred odoslaním objednávky dostanete presný výpis nákladov, ktorý obsahuje aj náklady na doručenie.

Pre väčšinu online maloobchodníkov je však problematické hovoriť o sťažnostiach a možných problémoch s platbami . Môžete ich kontaktovať telefonicky alebo napísať e-mail. Medzitým nájdete funkciu četu vo viacerých obchodoch, čo je tiež pohodlné riešenie. Tak získate okamžitú odpoveď na všetky otázky týkajúce sa nožnicového zdviháku a samotného nákupu.

 

Bezpečnosť

 

Sú nožnicové zdviháky či plošiny bezpečné?

 

Pri správnom použití je pravdepodobnosť zlyhania nožnicového zdviháku väčšia ako 2 po poruche po zdvihu. Výťahy používajú rovnaké body výťahu, takže šanca, že auto odkloní, je tiež rovnaká. Podľa nášho názoru sú tieto typy zdvihákov oveľa bezpečnejšie ako podlahové zdviháky a stojany na zdviháky.

Ak zdvihak zdvihne vozidlo na inom mieste, môže to spôsobiť deformáciu alebo iné poruchy. Výsledkom je zvýšenie rizika pre tých, ktorí sú pod zdvihnutým autom. Medzitým má mnoho moderných zdvihakov na svojich kontaktných povrchoch tvrdé gumené prvky . Tieto zvyšujú bezpečnosť na kontaktných miestach medzi zariadením a vozidlom, takže nič nemôže poškriabať auto.

Nosnosť , ktorú je možné odčítať priamo na zdvihaku , by za žiadnych okolností nemala byť prekročená. Aj keď je hmotnosť vozidla pod špecifikovaným maximálnym zaťažením , má zmysel skontrolovať podpery a podľa potreby ich zaistiť.

 

Môže nožnicový zdvihak spadnúť?

 

Ak nie je nožnicový zdvihak správne zaistený, môže spôsobiť prevrátenie stroja a poškodenie zariadenia alebo zranenie pracovnikov . Tu je niekoľko pravidiel, ktoré treba dodržať, aby ste zaistili, že sa nožnicová zdvíhacia plošina neklopí: Vždy pracujte na pevných a vodorovných povrchoch. … Pred premiestnením zariadenia vždy pracovnú plošinu úplne spustite.

 

Údžba a starostlivosť

 

Aj nožnicový zdvihák si vyžaduje určitú starostlivosť. To sa týka jednak čistiacich prác, jednak údržby. Toto je jediný spôsob, ako zabezpečiť bezproblémové používanie zdvíhacej techniky . Bez potrebných mazív a pravidelných kontrol sa zvyšuje riziko nehôd .

Čistenie zdvíhacej techniky a celej dielne podporuje profesionálne použitie a zaručuje dobrý vzhľad. Nikto nechce znečistiť prsty na všetkých možných nástrojoch a strojoch, preto je potrebné pravidelne nečistoty odstraňovať.

Zdvíhacie prvky na zdvíhacích plošinách potrebujú dobré mazanie, inak už nebudú správne fungovať. Vzhľadom na to, že niektoré komponenty sa pohybujú hore a dole, na niektorých miestach sa hromadí prebytočné mazivo.

Citlivé je tu predovšetkým vreteno. Príliš veľa maziva sa musí odstrániť, inak priťahuje nečistoty a šíri sa do ďalších prvkov. Môže to dokonca poškodiť zdvíhacie prvky.

Zdviháky vozidiel sú vybavené gumovými podložkami v miestach ich vyzdvihnutia. Tieto komponenty zabezpečujú dobrú odolnosť proti šmyku pri zdvíhaní vozidla a zároveň chránia karosériu. V opačnom prípade existuje riziko, že vankúše už nebudú poskytovať potrebnú bezpečnosť alebo že poškriabajú telo.

Klinový remeň, ktorý je napnutý, sa používa vo nožnicovom zdvihaku s elektrickým alebo benzínovým motorom. Ide o opotrebiteľnú časť, ktorá sa pri častom používaní zotrie a môže sa stať krehkou. Pred tým, ako sa tento klinový remeň zlomí, je potrebné ho včas vymeniť.

 

Záver

 

Najlepšie na nožnicovom zdvihaku je to , že je všestranný a užitočný a aj preto má väčšina automobilových nadšencov práve tieto zariadenie . Ak máte priestor pre vyšší zdvihák , je to úžasné! Vždy by ste mali , ale maximalizovať svoj priestor pre pohodlie a bezpečnosť.