Nikotinové náplaste

Nikotinové naplaste

Voľnopredajné nikotínové náplaste sú liekom proti fajčeniu a sú určené na zmiernenie nepríjemných príznakov, ktoré pociťujú fajčiari, keď chcú prestať fajčiť – podráždenosť, priberanie, závraty, bolesti hlavy, nespavosť.

Najznámejšie sú náplasti obsahujúce nikotín. Náplasti je treba voliť podľa obsahu nikotínu a postupne, ako sa znižuje potreba nikotínu, voliť aj náplasti s jeho menším množstvom. Náplasť vydrží väčšinou dvadsaťštyri hodín.

Najznámejšie nikotínové náplaste 

Porovnajte si ceny 

Nicorette invisipatch 25mg/16h emp.tdm.7 náplastí

Nicorette invisipatch 25mg/16h emp.tdm.7 náplastí – CENA

 

NiQuitin Clear 14mg emp.tdm.7 x 14mg

NiQuitin Clear 14mg emp.tdm.7 x 14mg – CENA

 

NiQuitin Clear 21mg emp.tdm.7 x 21mg

NiQuitin Clear 21mg emp.tdm.7 x 21mg – CENA

 

Nicorette Invisipatch 10mg/16h emp.tdm.7 náplastí

Nicorette Invisipatch 10mg/16h emp.tdm.7 náplastí – CENA

 

Nicorette Invisipatch náplasť 7 x 15 mg / 16h

Nicorette Invisipatch náplasť 7 x 15 mg / 16h – CENA

 

Aplikácia


Tie možno zmierniť tým, že telo bude cez kožu dostávať malé, kontrolované množstvá nikotínu, pričom sa dávka bude postupne znižovať. „Náplasti sa lepia ráno hneď po prebudení na suchú, neochlpenú, nemastnú kožu buď predlaktia, ramena, stehna, ale nie tam, kde sa koža ohýba,“ píše doktorka Kavcová vo svojej knihe Nikotínová závislosť a jej liečba. „Miesto aplikácie sa mení.

Začína sa vždy silnejšími náplasťami a po niekoľkých týždňoch sa dávka znižuje. Liečba trvá 8 – 12 týždňov. Dávkovanie sa upravuje individuálne podľa stupňa tabakovej závislosti, znášanlivosti a abstinenčných príznakov.“


Nikotínové náplasti sa aplikujú hneď po zobudení. V ojedinelých prípadoch sa objavuje riziko kožnej alergie. Pomôcka sa nalepí na končatinu, na mieste, kde sa koža nekrčí. Počas nasledujúcich týždňov sa postupne znižuje hodnota nikotínu v náplastiach

 

Ako sa používajú nikotínové náplasti

 

Náplasť sa denne ráno lepí na čisté, suché miesto na koži bez prítomnosti ochlpenia či poranenia, najlepšie na rameno, bok alebo hrudník. Náplasť pomáha zmenšiť abstinenčné príznaky pri nedostatku nikotínu. Nikotín sa v prípade používania náplastí vstrebáva cez kožu.

Aby sa zabránilo miestnemu podráždeniu kože, náplasť treba lepiť striedavo na rôzne miesta na koži. Zvolenú oblasť nie je vhodné ošetrovať kozmetickými prípravkami, telovými mliekami, zásypmi, aby náplasť na pokožku dokonale priľnula.

Ráno si ju nalepíte a večer pred spaním dáte dolu. Štvorcová náplasť obsahuje čistý nikotín, ktorý sa bude po celý čas od nalepenia rovnomerne uvoľňovať. Tým by mala byť potlačená chuť na cigaretu. Pacient musí náplasť nosiť celých 24 hodín, aby bola zabezpečená kontinuálna hladina nikotínu v krvi.

Pri začatí liečby treba úplne prestať fajčiť. Začína sa náplasťami s vyšším obsahom nikotínu a postupne sa prechádza na náplaste s nižším obsahom, čo umožňuje postupne prestať s fajčením. Dostať ich s 5, 10 alebo 15 mg nikotínu. Je vhodné poradiť sa s lekárom.
Nikotínom je možné sa predávkovať, ak odvykajúci pri používaní náplastí súčasne fajčí. K prejavom predávkovania patrí bolesť hlavy, nevoľnosť, búšenie srdca, slinenie, bolesť brucha, potenie, závraty, hnačka a podobne. Pri prejavoch predávkovania sa treba poradiť s lekárom alebo lekárnikom, alebo vyhľadať zdravotnú pomoc.
Po skončení fajčenia sa niektorým ľuďom môžu vyhodiť afty (vriedky na sliznici úst), ale ich súvislosť s nikotínom nie je jasná.


NICORETTE náplaste, NIQUITIN náplate

 

Nikotínové náplaste sú vhodná voľba pre silnejších pravidelných fajčiarov. Z náplaste sa po nalepení na kožu uvoľňuje rovnomerne nikotín po dobu 16-24 hodín. Náplasť sa lepí na suchú, neporušenú kožu každý deň, ráno po prebudení. Nicorette náplasť (16-hodinová) sa večer pred spaním odlepí, Niquitin náplaste sa môžu ponechať nalepené aj 24 hodín (aj cez noc, predchádza sa tak rannej chuti na cigaretu). Liečba trvá obvykle 3 mesiace, počas ktorých sa znižuje dávka nikotínu.

 

Pridaj komentár