Murovaný alebo montovaný drevodom ?

Murovaný alebo montovaný drevodom ? Veľmi často diskutovaná téma.

 

Ktorý je lepší ?

 

Už ste možno počuli bežný výrok “tehla je tehla”. To je rovnaká pravda ako “drevo je drevo” a “Ytong je Ytong”.

Ak by existovala jednoznačná odpoveď, tak jednoducho jedna z možností zanikne. Zhrniem preto základné prezentované rozdiely, ktorými argumentujú zástancovia jedných a druhých a vzájomne sa „doťahujú“.

 

1/ Murovaný vydrží viac…

Toto je jeden z častých argumentov zástancov murovaných domov. Pritom vždy závisí od kvality prevedenia. Odfláknutý murovaný dom vydrží menej ako kvalitne zrealizovaný montovaný a naopak.

Zároveň sa veľmi preceňuje dôležitosť životnosti. Ľudia sa bežne pýtajú, či vydrží montovaný dom z dreva 100 rokov. Niektorý áno, niektorý nie…rovnako to ale platí aj pre murované domy.

Často murovaný dom, ktorý má cez 80 rokov je v tak dezolátnom stave, že rekonštrukcia by bola nákladnejšia. Preto navrhneme vo väčšine prípadov dom zbúrať a postaviť nanovo.

Najdôležitejšie je si ale uvedomiť, že každý kvalitne postavený dom určite vydrží 1-2 generácie, ale potom morálne zastará.

 

Čo to znamená ?

 

Viete si predstaviť bývať teraz v dome z pred 100 rokov bez zásadných zmien? Jednoducho požiadavky každej generácie sa prudko menia.

 

Takže naša rada.

 

Nezaoberajte sa tým, či dom bude aj pre vaše pravnúčence…už vaše deti ho možno dajú zbúrať. Stavajte dom pre seba a svoju rodinu.

Čo bude o 50 rokov môžeme len predpokladať. Napadlo by vás pred 20 rokmi, že budeme všetci telefonovať mobilmi ?

 

2/ Ktorý je lacnejší ?

Vzhľadom na to , že od  marca 2021 sa výrazne zvýšili ceny materiálov ,niekde až o o 200 či 300% , tak cena montovaného domu je cc o 20 až 40 %  nižšia  ako cena za murovaný dom. 

Jedná sa o hlavne materiály , ktoré sa používajú na stavbe murovaného domu vo väčších množstvách 

Ak Vás financie vyslovenie netlačia a neriešite každý cent, nechoďte do montovaného len kvôli cene.

Keď sa vo svojom dome nebudete cítiť pohodlne, jednoducho to nestojí za to. A verte mi, podvedomie a psychika dokáže veľa.

 

3/ Čo ak zvažujem stavať svojpomocne ?

Ak chcete stavať svojpomocne celý dom, odporúčam stavať murovaný. Je to v posledných desaťročiach stále tradičnejší spôsob výstavby u nás a zoženiete viac ľudí, ktorí Vám prípadne na stavbe pomôžu.

Hoci doba spred 25 rokov, keď sme celé rodiny pri guláši betónovali fúrikmi základy sú za nami. Takouto svojpomocou viete cenu stlačiť podľa mojich skúseností do 20 %.

Vždy je to ale na úkor času, ktorý by ste inak venovali svojej práci a zarábaniu. Preto si treba dobre zvážiť cenu svojho vlastného času a nervov.

Je aj možnosť, že si dáte hrubú stavbu (základy, steny, strecha, prípadne okná) postaviť na kľúč a následne ostatné veci si riadiť svojpomocne. Zohnať si lacnejšie okná, lacnejšiu podlahu, vykurovanie…

Dokážete takto finálnu cenu znížiť. Pozor ale na náväznosti jednotlivých prác a hlavne zodpovednosti.

 

Akej zodpovednosti ?

 

Ak príde na stavbu niekto montovať okná a otvory budú zle pripravené, firmy si začnú problém, kto mal čo pripraviť a kedy, medzi sebou pohadzovať ako horúci zemiak…

4/ Montovaný dom z dreva je rýchlejšie postavený

Toto je pravda. Montovaný dom sa dá reálne postaviť aj za 3 mesiace. Murované domy potrebujú viac času, kvôli mokrým procesom, ale aj tu sa výstavba už značne zrýchľuje.

Zatiaľ v rýchlosti výstavby za montovanými stále zaostávajú. Rozdiel v rýchlosti je podstatnejší pri poschodových domoch.

V montovanom dome preto môžete bývať často aj o niekoľko mesiacov (prípade proti svojpomocnej výstavbe aj rokov) skôr ako v murovanom.

Kým výstavba murovaného domu je dlhodobý proces, ktorý si vyžaduje viac časovo náročných úkonov, bývať v montovanom dome môžete už do 3 mesiacov od začiatku prác na hrubej stavbe.

Dôvodom sú najmä moderné technologické postupy, ktoré pri stavbe montovaného domu eliminujú mokré procesy vyžadujúce čas na vyzretie materiálu.

V ideálnom prípade je možné hrubú stavbu murovaného bungalovu postaviť o 2 až 3 týždne neskôr ako montovaný dom; pri poschodových murovaných domoch treba počítať s minimálne 6 týždňami navyše.

V niektorých prípadoch ale výstavba murovaného domu môže trvať aj niekoľko rokov. Výstavba montovaného domu je v porovnaní s murovaným kratšia.

Ak napríklad bývate v prenájme, môžete cenu za prenájom preto považovať za zlacnenie oproti murovanému domu.

 

Okrem toho, keď som videl koľko sme my platili v minulosti v malom byte bežné poplatky správcovi bytovky, spoločné priestory, výťah…a pod.., tak v bežne veľkom rodinnom dome aj na tomto viete ušetriť.

 

5/ Viac vnútorného priestoru v montovanom dome

Je pravda, že montovaný dom má pri rovnakých tepelno-izolačných vlastnostiach menšie hrúbky obvodových konštrukcií. Častým argumentom realizátorov montovaných domov preto je, že na rovnakom pôdoryse máte väčšiu úžitkovú plochu.

 

Dom by sme aj tak navrhovali tak, aby vám veľkosti vnútri vyhovovali. Predsa, ak sa rozhodnete zmeniť murovaný dom za drevodom, nebudete teraz všetky priestory zväčšovať, keď to nepotrebujete. Budete potom musieť viac kúriť, upratovať…

 

Ak riešime zmenu projektu z montovaného na murovaný alebo naopak, len zmeníme hrúbku obvodových stien a vnútro nechávame rovnako veľké.

 

Ale ak máte stiesnené podmienky na pozemku, môže sa doslova hodiť každý centimeter. Napríklad výhodu tenších stien montovaných domov využívame pri rekonštrukciách, kde na existujúcom podpivničení potrebujeme dostať maximálnu úžitkovú plochu domu. Často by rozširovanie do strán bolo neekonomické a treba podpivničenie využiť na maximum.

 

6/ Drevodomy praskajú

Bežný argument murárov :). Majú sčasti pravdu. Drevo vždy trochu pracuje a môžu sa vyskytovať praskliny. Ale skúste si viac všímať interiéri murovaných stavieb, v ktorých bývate, pracujete, chodíte na návštevy…

Garantujem Vám, že nájdete praskliny aj v nich.

Aj v našej murovanej bytovke, v ktorej sme bývali po 5 rokoch o výstavby boli. Ja toto považujem za kozmetickú chybu, ktorá nemá žiadny vplyv na funkčnosť a treba sa zamerať na oveľa podstatnejšie detaily.

 

Horľavosť domu

 

Hoci je drevo vo všeobecnosti považované za horľavý materiál, tak ako murované domy, aj montované domy musia spĺňať rovnaké zásady z hľadiska ochrany pred požiarom.

V praxi to znamená, že nosná konštrukcia domu sa nesmie zrútiť skôr ako za čas potrebný na bezpečnú evakuáciu osôb (zvyčajne 30 minút).

Horľavosť montovaných drevodomov teda môžeme pokojne zaradiť medzi mýtus, ktorý nie je založení na pravde.

Všetky montované domy z našej ponuky sú vyhotovené z nehorľavých materiálov, čo zabezpečuje ich odolnosť voči ohňu. K montovaným domom dodávame aj certifikát odolnosti proti požiaru.

Technológie výstavby montovaných domov prešli za posledné desaťročia značným vývojom. Mnohé predsudky, ktoré sa s montovanými domami v minulosti spájali, už preto dnes nemajú žiadne opodstatnenie.

Navyše, montované domy sa vyznačujú použitím ekologickejších materiálov, zdravou vnútornou klímou a nižšími energetickými nárokmi.

Energetická efektívnosť stavieb už nie je iba módny trend, ale stáva sa aj zákonnou povinnosťou. Rozhodnutie pre stavbu montovaného domu preto určite neoľutujete.

Okrem nej však možno uviesť ďalší rad pozitívnych aspektov.

Je to úspora času v porovnaní so stavbou klasického domu (keďže odpadajú všetky mokré procesy), veľmi dobrý tepelný odpor stien, ich takmer polovičná hrúbka v porovnaní s klasickou stenou, čo zväčšuje úžitkovú plochu pozemku, energetická úspora, ekologická nezávadnosť a v neposlednom rade inštalácie. keďže rozvody elektriny, vody a kanalizácie sú už zabudované v jednotlivých dielcoch; nie je teda potrebné sekanie ako pri klasických stenách.

Rovnako pozitívna je aj absencia tepelných mostov a tiež fakt, že takáto stavba minimálne „sadá“, a ak aj áno, tak celistvo.

Najväčšou nevýhodou sú predsudky a nevedemosť, v oblasti montovaných domov výrazne zaostávame za zahraničím. Nedôvera pramení najmä z mylnej predstavy, že steny montovaného domu nie sú dostatočne pevné, čo avšak už dávno prestalo byť pravdou.

Takisto môže chýbať akumulačná vrstva na zachytávanie tepla – tu pomôže kombinácia s murovaním (steny, podlaha). Ak je takéto riešenie nutné, samozrejme neplatí vyššie spomenutá výhoda, podľa ktorej odpadajú všetky mokré procesy.

Nevýhodou montovaného domu je nutnosť angažovať profesionálnu firmu na jeho montáž, pretože dom je veľmi citlivý na kvalitné zapracovanie izolácií.

Taktiež uchytenie ťažieho nábytku (kuchynská linka a spol.), vonkajšieho satelitu, alebo kotla na stenu treba nechať odborníkovi, nakoľko treba dbať na neporušenie izolácií a zároveň trafenie sa do nosných častí domu. Takže sa nedá vŕtať len tak „hocikde“.

 

Moderné domy sú obľúbené vďaka ich dobrej odolnosti, tvárnosti a pevnosti, či vďaka ľahkej dostupnosti základných surovín ako piesok, štrk, hlina a iné. Murované domy nepotrebujú žiadnu dodatočnú ochranu v podobe konzervačných látok, sú odolné proti hmyzu a plesniam, dokonca chránia aj pred elektrosmogom.

Vďaka životnosti a hospodárnosti sú investície vložené do stavby murovaného domu zárukou trvalej hodnoty.

Výrazne pozitívum spočíva v možnosti svojpomocnej výstavby s nižšou potrebou stavebných znalostí.

Ďalej je to dostupnosť stavebného materiálu. Murovaný dom sa dá väčšinou postavať zo zdrojov, ktoré sú v bezprostredne blízkom okolí (robotníci v najbližšej krčme a materiál v najbližších stavebninách 🙂

 

Výstavba murovaného domu je taktiež menej náročná na operatívny priestor pozemku, takže sa dá stavať aj v užších uličkách, kde by sa kamión s montovaným domom, alebo žeriav dostával ťažšie.
Ďalšou výhodou je vyššia róbustnosť a praxou overená životnosť tohoto typu domu. Je viac odolný voči neodborným zásahom (vŕtanie, búranie..) taktiež aj voči vode a vytopeniu.

Má vyššiu schopnosť akumulácie tepla, čo ho robí tepelne harmonickejším vzhľadom k výkyvom počasia. Toto však môže byť ale aj nevýhoda, pretože murovaný dom si takto vyžaduje dlhšiu dobu na rozkúrenie.

Klasický postup výstavby domu závisí od tzv. mokrých procesov. Mokré procesy, napr. betónovanie základov a stropov, liatie poterov a omietanie, si vyžadujú predpísaný čas schnutia.

Preto dokončovacie práce nezriedka trvajú aj dvakrát dlhšie ako hrubá stavba. Mokré procesy zdržujú ostatné stavebné práce na stavbe, a preto stavba rodinného domu trvá pomerne dlho.

Hrubú stavbu treba navyše nechať prezimovať pre sadanie stavby, ktoré je po zime najvýraznejšie.

Zvýšená vlhkosť v miestnostiach po ukončení stavebných prác sťažuje dýchanie a prirodzené odparovanie vody z ľudského tela. A napokon, do čerstvo vymurovaných stien treba sekať drážky a otvory na elektroinštalácie, kúrenie a zdravotnú techniku.

 

Tak teda ako ?

Murovaný alebo montovaný dom ?
Nedám Vám jednoznačnú odpoveď. To jednoducho nejde.

Mám ale jednoduché odporúčanie:

Vyberte si technológiu, z ktorej máte lepší pocit.

A určite si dajte záležať na tom , aby ste si vybrali firmu , ktorá stavia domy nielen odborne , ale aj z kvalitných materiálov .

Preto cena by nemala byť pre vás rozhodujúcim faktorom , ale kvalita.

 

Vaše otázky

 

V prípade , že by ste mali akékoľvek otázky , chceli by ste poradiť a pod… , tak nám napíšte cez tento kontaktný formulár