Malotraktor

Malotraktor

Chceli by ste si kúpiť nový malotraktor , alebo neviete podľa akých parametrov by ste ho mali vybrať ? Chceli by ste vedieť , ktorý je ten najlepší ? Ak áno , tak tu sa dozviete všetko potrebné.

 

Všetko o malotraktoroch

Kvalitný a spoľahlivý malotraktor by nemal chýbať žiadnemu poľnohospodárovi, farmárovi či hospodárovi s väčším pozemkom. Tohto skvelého pomocníka určite ocenia aj zamestnanci obce, ktorí sa denne starajú o zeleň v dedine a meste.

Viete však, ako sa tento stroj vyberá, aké parametre by mal spĺňať a tiež, kde ho kúpiť? Ak sa chystáte na kúpu malotraktora, radi vám zodpovieme vaše otázky a pomôžeme s výberom!

 

Aké typy malotraktorov poznáme?

 

Vo všeobecnosti môžeme malotraktor definovať ako menší traktor, či mini traktor , ktorý je možné využívať na pozemkoch s menšou rozlohou. Malotraktor je skvelou alternatívou v traktoru, ktorý je však náročnejší na obsluhu a tiež mnohonásobne drahší.

Každý malotraktor ponúka široké možnosti, a preto je k nemu možné pripojiť rôzne druhy nadstavcov pre rôzne činnosti, vďaka čomu sa stanú vaším pomocníkom počas každého ročného obdobia. Každý typ tohto stoja má svoje špecifiká a my sa teraz pozrieme na dva základné typy.

 

Dvojkolesové malotraktory

 

Dvojkolesové alebo jednonápravové malotraktory pozostávajú z motora a dvoch kolies a sú ideálnou voľbou na úpravu pôdy s menšou rozlohou. 

Ak chcete sa dozvedieť viac o tomto type traktora a zároveň si pozrieť aj rebríčky tých najlepších , tak navštívte stránku  – Dvojkolesový malotraktor

 

Dvojkolesový malotraktor

Dvojkolesový malotraktor

 

Štvorkolesové malotraktory

 

Štvorkolesové dvojnápravové malotraktory sú naopak skvelým pomocníkom na veľké plochy, kde by bola práca s dvojkolesovým príliš zdĺhavá a namáhavá.

Ak chcete sa dozvedieť viac o tomto type traktora a zároveň si pozrieť aj rebríčky tých najlepších , tak navštívte stránku  – Viac info tu – Śtvorkolesový malotraktor

 

Štvorkolesový malotraktor

Štvorkolesový malotraktor

 

Ako vybrať malotraktor?

 

Pri výbere stroja si musíte vopred zodpovedať otázku, na čo ho budete využívať. Pri tejto otázke sú teda dôležité rozmery, ktoré budú ideálne pre vašu pôdu.

Pri ohraničenom menšom pozemku bude pre vás štvorkolesový malotraktor zrejme zbytočne veľký a nepraktický. Ak teda plánujete traktor využívať na menších plochách, kde nebudete obrábať príliš veľkú pôdu, potom by ste mali siahnuť po dvojkolesovom.

Výkonný štvorkolesový traktor by iba zbytočne míňal príliš veľa paliva na tak malý priestor. Ak však chcete investovať, ušetriť si námahu a štvorkolesový traktor vám rozmerovo vyhovuje, potom je voľba jasná.

 

Výkon

 

Okrem veľkosti je dôležitý aj výkon stroja. Ako sme už zmienili, dostatočný motor by mal mať aspoň 4 HP, avšak na náročnejšiu prácu budete potrebovať výkonnejší motor.

Na orbu je vhodný motor s výkonom aspoň 4,5 HP, na jednoduchšiu prácu, akou je napríklad kosenie trávy vám postačí motor v menším výkonom.

Pred kúpou sa určite poraďte s predajcom, ktorý vám ponúkne stroj šitý na mieru.

 

Príslušenstvo

 

Pred kúpou si určite zistite, aké príslušenstvo je možné dokúpiť a aké nadstavce sú pre konkrétny stroj vhodné. Bolo by chybou investovať do stroja, ku ktorému si o päť rokov nebudete vedieť kúpiť žiadne príslušenstvo či náhradné diely. Je preto vhodné vyberať z overených značiek s dlhoročnou tradíciou.

 

Ceny malotraktorov 

 

Cena je taktiež dôležitá a mnohokrát rozhodujúca.

Cena kvalitných dvojkolesových malotraktorov začína na 1 000 € a končí sa na 4 000€.

Najlacnejšie štvorkolesové stroje kúpite už za 4 000€, tie drahšie maximálne za 8 000€.

Ak si potrpíte na značkový stroj, môžete ho mať od 8 000€.

Zistite si, čo všetko je v kúpnej cene zahrnuté. Pre kúpou stroja by ste sa uistite, že potrebné príslušenstvo je zahrnuté v cene.

 

Typ prevodovky

 

Malotraktory môžu obsahovať viaceré typy prevodoviek. Patrí sem prevodovka manuálna synchronizovaná alebo manuálna nesynchronizovaná a tiež hydrostatická.

 

Čo si ešte všímať

 

Čo je teda dôležité zohľadniť pri výbere malotraktora?

 

Jednoznačne motor, rozmery, prevodovku a tiež hydraulický systém. Samozrejme dôležité sú aj konkrétne technické údaje jednotlivých strojov- maximálny výkon, zdvíhacia kapacita, otáčky či krútiaci moment- s týmto vám určite poradia odborníci.

 

Stavebnicový systém

 

Veľkou výhodou malotraktorov je ich takzvaný stavebnicový systém. Vďaka tomuto variabilnému systému si k vášmu motoru s podvozkom môžete zadovážiť široké spektrum rôznych nadstavcov a iného príslušenstva, ktoré vám umožnia vyskladať si stroj presne na mieru.

Stavebnicový systém vám zaručí, že stroj budete môcť používať celoročne na všetky potrebné aktivity- stačí, ak si zaobstaráte vhodné príslušenstvo. Pri výbere stroja si preto nezabúdajte zistiť, aké príslušenstvo sa k nemu ponúka. Aj podľa tohto parametra by ste mali voliť aj výrobcu, ktorý ponúka najviac príslušenstva za výhodné ceny.

 

Referencie a Recenzie

 

Skúste sa opýtať aj vo svojom okolí. Určite nájdete známych, ktorí už nejaký malotraktor vlastnia a radi vám zodpovedia vaše otázky.

Spoliehajte sa však iba na overené zdroje. Ak sa opýtate niekoho, kto malotraktor nevie používať, alebo zvolil nevhodný motor, potom budú jeho skúsenosti značne skreslené a stroj môže označiť za nevýkonný.

Aby bol užívateľ so strojom spokojný, musí zvoliť nielen dobrú značku, ale tiež správnu veľkosť motora či vyváženie malotraktora.

Pri negatívnych referenciách si preto dajte pozor, aby chyba nebola v užívateľovi.

 

Správna vyváženosť stroja

 

Aby ste boli so strojom spokojní a pracovalo sa vám s ním dobre, nemali by ste zabúdať ani na správne vyváženie pred samotnou prácou.

Okrem príslušenstva sa k malotraktorom ponúkajú aj rôzne závažia, ktoré sú nutné pre správne vyváženie stroja. Ak si pred prácou stroj primerane nevyvážite, môže sa stať, že sa vám orná sústava bude do zeme príliš zarývať a vy tak budete musieť vynaložiť zbytočné množstvo energie na prácu.

Pri práci je teda vyváženie nevyhnutnou súčasťou, ktorá môže zo začiatku trvať dlhšie, s praxou sa však naučíte stroj dobre vyvážiť behom chvíľky.

 

Údržba stroja

 

Ak chcete, aby váš stroj vydržal čo najdlhšie, musíte sa oňho dostatočne starať. Pravidelná údržba je samozrejmosťou, na ktorú by ste nemali zabúdať. Po každom použití by ste mali skontrolovať a doplniť olej.

Motor by ste taktiež mali pravidelne kontrolovať, dopĺňať potrebné kvapaliny a z času na čas by ste ho mali zveriť do rúk odborníkovi. Potrebné je tiež správne zazimovanie a nepreťažovanie motora, pretože aj toto má veľký vplyv na jeho výkon. Dostatočná údržba stroja vám zaručí jeho životnosť a bezporuchovosť.

 

Náklady

 

Výhodou malotraktorov v porovnaní s bežnými traktormi sú bezpochyby aj nízke prevádzkové náklady. Iste vás príjemne prekvapí, keď po celodennej práci zistíte, že z nádrže ubudlo len malé množstvo paliva.

 

Ktorú značku malotraktora zvoliť ?

 

Ak chcete siahnuť po overenej kvalite, vyberať by ste mali medzi značkami, ktoré majú za sebou históriu a skúsenosti.

Odporučiť vám môžeme značky ako Vari, Güde, Agzat, Kubota či John Deere. Ak si vyberiete malotraktor jednej z týchto značiek, určite nebudete ľutovať.

Značka Vari sa už dlhoročne umiestňuje na prvom mieste v testoch kvality,

Agzat sa pýši minimálnou poruchovosťou a nízkymi nákladmi na prevádzku,

Güde ponúka vysoko výkonné a univerzálne malotraktory,

Kubota okrem malotraktorov ponúka napríklad traktorové kosačky za skvelé ceny a John Deere sa okrem typickej zelenej farby vyznačuje aj vysokým pohodlím pri práci.

 

Malotraktory na Google

Malotraktory na Google

 

Servis

 

Pri výbere sa pokúste zohľadniť aj dostupnosť servisu. Ak máte možnosť vybrať si predajcu, ktorý poskytuje servis blízko vás, mali by ste zvážiť kúpu práve uňho. Ušetrí vám to náklady na prepravu v prípade, že budete potrebovať opravu

 

Záruka

 

Predajcu sa nezabudnite opýtať na záruku na náhradné diely.

Je len na vás, ktorú značku si vyberiete – všetky vyššie zmienené značky vám poskytnú špičkové stroje, ktoré budú vašimi vernými pomocníkmi niekoľko desaťročí.

 

Nezabudnite na doklady

 

Ak vlastníte štvorkolesový malotraktor, môžete sa s ním vybrať aj na pozemné komunikácie. Potrebujete však platné doklady a evidenčnú značku s písmenom C. C-éčkové evidenčné číslo získajú vozidlá, ktoré nie sú schválené pre premávku a používajú sa na poľnohospodárske a lesné práce.

Podľa novely zákona môžu jazdiť iba po cestách III. triedy, miestnych a účelových komunikáciách a len za nezníženej viditeľnosti. Dôležité je, že majitelia strojov musia mať aspoň technické osvedčenie.

 

Záver

 

Ako vidíte, výber malotraktoru nie je taká veda, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Dôležité je, aby ste sa s výberom neunáhlili a dôkladne zvážili všetky požiadavky, ktoré budete na malotraktor mať. Počítajte s tým, že čím kvalitnejší a univerzálnejší stroj si kúpite, tým viac možností budete v budúcnosti mať.

Ak teda môžete, mali by ste v začiatku investovať. Ak si napriek tomu s výberom nie ste istý, neváhajte a požiadajte o radu skúseného odborníka, ktorý vám iste poradí.

 

Ktorý je ten najlepší malotraktor ?

 

Kedže zverejnených referencií , hodnotení či skúsenosti od užívateľov nie je v obchodoch až tak veĺa , tak je veľmi ťažké urobiť objektívny rebríček , aby tam bolo naozaj tie najlepšie.

No napriek tomu sme sa pokúsili zostaviť TOP rebríčky , ktoré si v pripade záujmu môžete pozrieť.

Ak máte v pláne kúpiť si dvojkolesový malotraktor s jednou nápravou , tak určite neurobíte chybu , ak si vyberiete niektorý stroj od známych značiek ako napr. Vari, Güde alebo Agzat.

Model Vari XP 200 je český stroj s 4-taktným benzínovým motorom VARI XP-200. Kedže má stavebnicový systém , tak je vhodný na akékoľvek použitie , či už záhradkárov , pestovateľov , ale aj k firmy.

Tento typ Vari sa predáva aj s iným druhmi či typmi motorov ako napr. Honda . Kawasaki či Suzuki a pod. Malotraktor Vari XP 200 sa využíva napr. na pracovné náradie k orbe, sadeniu, vyorávaniu, k preprave, kultivácii, rekultivácii, bráneniu, koseniu, odhŕňaniu a k iným účelom. Má aj širokú škálu príslušenstva a adaptérov.

Dvojkolesový traktor Vari Honda GSV 190 vyrobený v Českej republike tvorí radu širokého príslušenstva pre najrôznejšie použitie. Má vysoký výkon a jednoduché ovládanie. Rukoväte sú nastaviteľné výškovo aj stranovo a nájdeme na nich bezpečnostný vypínač zapaľovania.

Jednonápravový stroj Güde GME 6.5 V je veľmi univerzálny. Tento dvojkolesový model Güde GME 6.5 V je skvelé zariadenie, ktoré využijete celoročne vďaka prídavným zariadeniam, ktoré je možné k nemu pripojiť.

Ak plánujete si kúpiť niektorý lacný štvorkolesový malotraktor s dvoma nápravami , tak doporučujeme vám Dark Panter FD-5 s od českej firmy Dakr je vďaka kompaktným rozmerom, vysokej stabilite a minimálnym nárokom na údržbu vhodný pre široké spektrum používateľov.

Ak uvažujete o záhradnom traktore navštívte aj stránku Heuréky – Záhradné traktory