Lieky proti fajčeniu

Lieky proti fajceniu

Lieky proti fajčeniu znižujú chuť na fajčenie. Obsadia receptory, na ktoré sa viaže nikotín. Tým odblokujú fajčenie, pretože človek by mal pocit intoxikácie nikotínom.


Na rozdiel od cigariet tieto lieky nemajú v sebe karcinogény. Bez systematickej psychoterapie by sa však liečebný efekt veľmi rýchlo vytratil, alebo by sa ani nedosiahol. K abstinencii, nefajčeniu sa totiž prechádza postupne a plynulo.

Aké sú najznámejšie lieky proti fajčeniu


Lieky proti fajčeniu na odvykanie od fajčenia bez nikotínu, ako sú Champix a Zyban, majú pomôcť znížiť nutkanie ukončiť fajčenie a príznaky ukončenia fajčenia, napríklad úzkosť, podráždenosť alebo prírastok hmotnosti. Tieto lieky sí na lekársky predpis.

Ako dlho trvá liečba?


Komplexná liečba zahŕňa väčšinou tri mesiace užíva­nia medikamentu a rok trvajúcu psychoterapiu. Predstava, že človek zostáva závislý od nikotínu po celý život, nie je správna. Je to nelogické.

Závislý je človek, ktorý nemôže bez danej látky, či je to nikotín, alkohol alebo droga, existovať.

Z medicínskeho odborného hľadiska, podľa dlhodobých klinických výskumov a vyhlásenia WHO sa človek pokladá za vyliečeného, ak je „čistý“ dvanásť mesiacov od momentu, keď prestal fajčiť alebo piť alkohol a nepretržite abstinuje vo svojom prirodzenom prostredí. Jeden rok je doba, počas ktorej zmiznú všetky, aj oneskorené abstinenčné príznaky.


Liečba tabakovej závislosti založená na princípoch je efektívnou a taktiež cost-efektívnou metódou zníženia prevalencie zapríčinených fajčením a predčasných úmrtí fajčiarov.

 

Zyban a Champix


Medzi hlavné farmakologické postupy patria: náhradná liečba nikotínovými preparátmi a liečba novým liekom vareniklínom a starším bupropionom.


Medzi beznikotínové farmaká patria bupropion a vareniklín. Bupropion (Zyban) pôsobí na receptory centrálneho nervového systému, na dopamínové a noradrenergné mechanizmy, ktoré sa podieľajú na vzniku závislosti od nikotínu.


Znižuje túžbu po nikotíne a sprievodné abstinenčné príznaky ako sú iritovanosť, nepokoj, depresívna nálada, priberanie na hmotnosti, túžba po cigarete a iné.


Vareniklín (Varenicline, Champix) je prvý liek, ktorý bol cielene vyvinutý len pre liečbu tabakovej závislosti. V EU bol registrovaný v roku 2006 pod názvom Champix, v USA pod názvom Chantix. Jedna tableta obsahuje 0,5 alebo 1,0 mg vareniklínu vo forme tartrátu (6). Vareniklín je parciálnym agonistom α4β2 nikotín acetylcholínových receptorov.

Beznikotínová liečba


Zatiaľ čo nikotínová substitučná liečba je voľne dostupná v lekárňach bez lekárskeho predpisu, beznikotínovú liečbu musí naordinovať lekár. Na liečbu závislosti na tabaku sú u nás registrované dve liečivá.


Prvé je z rady antidepresív – bupropion, mechanizmus jeho účinku pri odvykaní od fajčenia nie je presne známy (prišlo sa na to náhodou, keď podávanie bupropionu zastavilo alebo zmiernilo fajčenie u pacientov liečených na depresiu). Pri užívaní spomínaného liečiva dochádza k utlmeniu abstinenčných príznakov, ku ktorým dochádza po zanechaní fajčenia.

Liečba by mala trvať najmenej 8-12 týždňov, u silných fajčiarov sa môže kombinovať s nikotínovou substitučnou liečbou. Tento liek Vám môže predpísať len psychiater alebo neurológ a ako každý liek má svoje obmedzenia a nežiaduce účinky (medzi nežiaduce účinky lieku paradoxne patrí aj zníženie telesnej hmotnosti, ktoré je pri odvykaní od fajčenia obvykle žiaduce, kedže obava z pribratia po zanechaní fajčenia je častý dôvod prečo fajčiari/ky opäť prepadnú závislosti).


Najnovším liečivom v liečbe nikotínovej závislosti je vareniklín. Vareniklín sa viaže na nikotínové receptory, čím blokuje účinky nikotínu zodpovedné za posilňovanie návyku a prijemné pocity pri fajčení. Spomedzi spomínanej liečby dosahuje vareniklín najvyššie percento úspešnosti pri liečbe nikotínovej závislosti ale má aj najvyšší výskyt nežiaducich účinkov.

Predpisuje sa preto ľuďom, ktorí sú naozaj odhodlaní s fajčením prestať alebo po predchádzajúcich neúspechoch inej liečby.


Z neliekových metód sa pri odvykaní od fajčenia využíva psychoterapia, hypnóza alebo akupunktúra.


Žiadna z uvedených metód Vám však nezaručí, že sa zbavíte závislosti, len Vám tento proces uľahčí, najdôležitejšia je motivácia a pevná vôľa.

Kombinovaná farmakologická liečba

 

Pri použití náhradnej liečby nikotínom je niekedy potrebné doplniť liečbu náplasťami aj žuvačkou, najmä v stresových situáciách, pri vzniku neodolateľnej chuti na cigaretu, s cieľom rýchleho zvýšenia hladiny nikotínu. Počet takto použitých žuvačiek by nemal presahovať 3 – 4 žuvačky á 2 mg za deň.

Niektorí autori odporúčajú aj kombinácie náplasť so sprejom alebo náplasť s inhalátorom. Kombinácia NTN s bupropionom, ak boli dodržané kontraindikácie, zvýšila účinnosť liečby u veľmi silných fajčiarov. V týchto prípadoch sa odporúča monitorovať tlak krvi a klinický stav fajčiarov.

 

Neúspešné lieky

 

Prakticky novinkou v oblasti liečby závislosti od nikotínu sú aj lieky, ktoré sa zameriavajú na nikotínové acetylcholínové receptory. Problém však je ten, že majú časté nepríjemné vedľajšie účinky vrátane halucinácií, depresií a ťažkých výkyvov nálady. To bolo podnetom hľadania alternatívnej liečby závislosti od nikotínu. Výsledkom je vakcína, ktorá sa zameriava na samotné molekuly škodlivej látky.

2 názory na “Lieky proti fajčeniu”

  1. Dobrý deň , prepáčte , že odpovedám až tezaz , ale tejto stránke sa venujem málo. Ćo sa týka tých liekov proti fajčeniu , tak ceny vám nemožem povedať pretože na internete sa tieto lieky nemožu predavať podľa zákona . Ale určite ste si už zistila cenu. Áno sú na lekársky predpis.

   Ak by som mal vyjadriť svoj názor , tak si myslím , že lieky proti fajčeniu , ale aj akékoľvek nikotínové náhrady nie sú podľa štatistňik tou najuspešnejšou metódou a navyše pri nich vám aj tak zostane myseľ fajčiara tzn. musíte to vyriešiť vo vašej hlave , nie liekmi ani náhradami. Nehovoriac že aj lieky majú nežiadňuce účinky.

   Aj výber menej úspešnej metódy liečby napr. použitie liekov má vplyv na to , že liečba je menej úspešná.

   Viac o tom možte dozvedieť aj na webinári ZDARMA.

   Webinár – Najčastejšie chyby pri odvykaní od fajčenia

   http://tvojciel.sk/webinar/zdarma/

   alebo hodnotný článok Ako prestať fajčiť

   http://tvojciel.sk/ako-prestat-fajcit/

Pridaj komentár