Máte radi fajčenie a nikdy by ste sa ho nevzdali ? V poriadku pokračujte v tom aj naďalej. Pre tých , ktorí chcejú skoncovať s fajčením a ešte stále váhajú , mám pre nich tento článok ?


Verím tomu , že ak si ho celý prečítate , tak sa už definitívne rozhodnete , že s fajčením skončíte.

Ako prestať fajčiť

 

Prestať fajčiť je samozrejme možné. Prestať fajčiť zo dňa na deň takisto. Ale …. Musíte sa na to dostatočne pripraviť. Teda naučiť sa všetko potrebné,  od problematiky fajčenia , cez tréningy návykov až po posilovanie vašej vnútornej sily , nájdenie motivácie či naozaj pevného rozhodnutia.


Viac na túto tému sa dočítate v článku Ako prestať fajčiť

Čo je fajčenie – Definícia fajčenia

 

Tu si požičiam definíciu fajčenia z Wikipédie. Fajčenie je vdychovanie a vydychovanie dymu z tlejúceho tabaku, ktoré má znaky naučeného správania s fyzickými, psychickými a spoločenskými zážitkami. Na fajčenie a na nikotín, látku obsiahnutú v dyme z cigariet, vzniká u ľudí závislosť.


zdroj Wikipédia – Fajčenie

Škodlivosť fajčenia alebo fajčenie škodí zdraviu

 

Celé desaťročia sa fajčenie pokladalo za neškodný návyk a až 20 storočí sa urobili prvé výskumy , ktoré potvrdili , že fajčenie škodí zdraviu.

 

Nikotín je jed

 

Nikotín patrí medzi prudké rastlinné jedy . Je to bezfarebná olejovitá tekutina , ktorá na vzduchu hnedne. Má ostrú , pálčivú chuť a tabákovej rastline dodáva charakteristickú vôňu.

Zistili sa , že nikotín , nie je je priamym povôdcom rakoviny. Na jej vzniku sa u fajčiarov zúčastňuje predovšetkým kamenouhoľný dech obsiahnutý v tabákovom dyme.

 

Pľúca fajčiara

 

Ak ešte stále hľadáte pádny dôvod, prečo prestať fajčiť, nasledujúce video by vás mohlo konečne presvedčiť. Možno nevidíte postupné škody, ktoré cigarety páchajú na vašom tele, ako napríklad zlá pleť či zhoršujúci sa športový výkon. Niekedy ľudia potrebujú vidieť priamy vizuálny dôkaz, aby si uvedomili, čo cigarety páchajú.


Ten vám poskytne nasledujúce porovnanie, ktoré vyhotovila zdravotná sestrička zo Severnej Karolíny, Amanda Eller. Vidíme v ňom dva páry pľúc, ktoré sa už na pohľad líšia a každému je jasné, že jedni asi nebudú úplne v poriadku. Jedni sú zdravé, druhé choré pľúca fajčiara, ktorý vyfajčil krabičku cigariet denne po dobu 20 rokov.


Pľúca nefajčiara majú zdravú ružovú farbu, kým tie fajčiara sú čierne a deformované. Sú zničené rakovinou a chronickou obštrukčnou chorobou pľúc. Vyzerajú ako pozostatok niečoho v dome zničenom požiarom.


Druhý veľký rozdiel človek uvidí, keď sestrička začne každý pár pľúc nafukovať a vyfukovať.


Pľúca nefajčiara sa nafúknu do plnej kapacity a postupne sa vyfúknu, čím ukazujú zdravú elasticitu. Avšak pľúca fajčiara sú úplne iný prípad – vyzerajú vysušené a ledva funkčné, keď sa ich sestrička pokúša naplno nafúknuť. Choré pľúca nemajú elasticitu, a aj keď sa roztiahnu, rýchlo padnú, pretože na nich nie je nič, čo by im pomohlo udržať ich otvorené.


Video si vyslúžilo takmer pol milióna zdieľaní a množstvo komentárov aj od fajčiarov, ktorým konečne otvorilo oči:

 

 

Vplyv fajčenia na zdravie – Choroby – Diagnózy

 

Sliznica dýchacích ciest – kašeľ

 

Dráždivý účinok tabákového dymu na sliznicu dýchacích ciest je daný prítomnosťou aromatických uhľavodíkov , medzi ktoré patrí čpavok , aldehydy , fenoly , ketóny a dalšie látky. Tieto látky podporujú tvorbu a vylučovanie hlienu , no jeho odstraňovanie spomaľujú.


Sliznicu dýchacích ciest pokrýva riasinkový epitel , ktorý obsahuje početné hlienové žliazky. Tieto riasinky plnia veľmi doležitú samočiastiacu funkciu dýchacích orgánov.


Po dlhdobom pôsobení dymu , však začnú riasinky degenerovať a na prislušnom mieste ostane sliznica bez riasiniek. Hlien sa na takomto mieste hromadí a fajčiar ho musí vykašliavať. To je ten všeobecne známy fajčiarsky ranný kašeľ. Mnohí fajčiari cítia často pálenie a škriabanie v krku , trápi ich kašeľ.

 

 

Zápal hrtana

 

Dlhodobým dráždením dýchacích ciest tabákovým dymom vzniká zápal hrtana

 

Rakovina úst a krku

 

Fajčenie cigariet, fajok a cigár je rizikovým faktorom pre rakovinu hrtanu, dutiny ústnej a pažeráka. Riziko týchto foriem rakoviny sa zvyšuje s počtom vyfajčených cigariet. U fajčiarov, ktorí fajčia fajku alebo cigary je riziko rakoviny podobné riziku u fajčiarov cigariet.

Silní fajčiari majú riziko úmrtia na rakovinu hrtanu až 30 krát vyššie než nefajčiari.


Riziká spojené s tabakom a alkoholom sa navzájom násobia, pokiaľ sa expozícia oboma vyskytuje súčasne. Silní fajčiari, ktorí zároveň pijú veľké množstvo alkoholu, svojimi návykmi zapríčiňujú deväť z desiatich prípadov rakoviny hrtanu. Tabak a alkohol pôsobí synergicky aj v prípade rakoviny ústnej dutiny a pažeráka.


U konzumentov oboch produktov bolo riziko týchto druhov rakoviny zvýšené viac ako 35-krát. Týka sa to predovšetkým tých osôb, ktoré fajčili dva alebo viac balíčkov cigariet denne a vypili viac než štyri alkoholické nápoje denne. Odhaduje sa, že fajčenie tabaku a pitie alkoholu spôsobujú asi tri štvrtiny rakoviny ústnej dutiny a pažeráka.

 

Chronický zápal priedušiek – Bronchitída

 

Chronický zápal priedušiek , ktorého pričinou je dlhodobé fajčenie , vedie napokon k narušeniu jemného tkaniva priedušiek a pľúcnych alveól resp. mechúrikov a potrhaniu tenučkých stien týchto tkanív. Pravdepodobnosť úmrtia na chronickú bronchitídu je u fajčiarov 4 x vyššia ako u nefajčiarov.

 

Chronická obštrukčná choroba pľúc

 

Chronická obštrukčná choroba pľúc (t.j. chronická bronchitída a rozdutie pľúc) je choroba, ktorá vedie k postupnej invalidite pacienta.

Môže spôsobiť dlhotrvajúce utrpenie, ktoré je spôsobené obtiažnym dýchaním v dôsledku upchatia alebo zúženia malých priedušiek v pľúcach a zničeniu vzduchových pľúcnych komôrok, potrebných na výmenu kyslíka.


Pri ich zničení stratia pľúca svoju pružnosť a je k dispozícii menší celkový povrch pre vstrebávanie kyslíka. Začiatok choroby je veľmi pomalý, dýchavičnosť sa prejaví ako problém až potom, keď už došlo k zničeniu približne polovice pľúcneho tkaniva.

Ochorenie je len zriedkavo dá vyliečiť. Fajčenie je hlavnou príčinou CHOCHP, ktorá je inak u nefajčiarov veľmi vzácna a najmenej 80 percent úmrtí na túto chorobu je pripisovaných fajčeniu cigariet.

Riziko úmrtí na CHOCHP sa zvyšuje s počtom vyfajčených cigariet. Posledných dvadsať rokov dochádza vo Veľkej Británii k trvalému poklesu úmrtnosti na chronickú bronchitídu. Pripisuje sa to čistejšiemu vzduchu, zlepšeným sociálnym podmienkam, poklesu počtu fajčiarov (mužov), zníženiu obsahu škodlivín v cigaretách a pokroku v oblasti liečby.


Aj tak sú určité náznaky toho, že tento pokles by mohol byť menej výrazný ako spočiatku, čo sa vysvetľuje tým, že sa medzi tým zmenilo názvoslovie týchto chorôb. Pri chronickej obštrukčnej chorobe pľúc môžu fajčiari, ktorí prestanú fajčiť v mladom veku, očakávať, že u nich dôjde k zlepšeniu funkcie pľúc.

U starších ľudí však také zlepšenie nie je možné, aj keď sa u nich potom, čo prestanú fajčiť, bude rýchlosť ďalšieho zhoršovania rovnať rýchlosti u nefajčiarov.

 

Rozdutie pľúc

 

Podstatne sa zmenší okysličovacia plocha v plúcach a vzniká rozdutie pľúc – emfyzém.

 

Rakovina pľúc

 

Zistilo sa , že nikotín , fenoly , kyanovodík a dalšie chemické zlúčeniny posobia zhubne na riasinkovú výstelku. Pri silnom a dlhoročnom fajčení sa regeneračná schopnosť buniek vyčerpáva a na poškodenom mieste sa utvárajú podmienky pre rast rakovinných buniek , ktoré vrastajú do hlbky tkaniva dýchacích orgánov.

 

Fajčenie znižuje kapacitu pľúc

 

Cigarety obsahujú veľké množstvo chemických látok, ktorých zvyšky zostávajú v pľúcach, dýchacích cestách a vlastne v celom tele. Celý tento proces však vedie k upchávaniu pľúc, dýchacím problémom a k zníženej funkcii pľúc.


Nedostatok čerstvého kyslíka a krvi spôsobuje únavu i dýchavičnosť. A výskumy podľa magazínu Thehealthsite.com naznačujú aj alarmujúci fakt – fajčenie môže viesť k chronickej obštrukčnej chorobe pľúc, chronickej bronchitíde, pneumónii, infekcii pľúc, astme a zvyšuje sa aj riziko tuberkulózy.

 

Srdce a cievy

 

Ako pôsobí teda nikotín na srdce a cievy ? Jednak dráždi srdcové nervy a jednak pôsobí priamo na srdcový sval a koronárne cievy. Pokusy s dlhoročnými fajčiarmi ukázali , že vyfajčenie jednej cigarety tj. privod nepatrného množstva nikotínu do krvi , vyvolá v tele reťaz reakcií , zvýši sa krvný tlak , zrýchli sa tep , poklesne teplota kože a spomalí sa krvný obeh v končatinách.


Nikotín pôsobí na krvný cievy tak , že ich sťahuje a zužuje. Pokiaľ máme cievy zdravé a pružné , tento účinok nikotínu priamo nepociťujeme , inak je to však s človekom , ktorý trpí arteriosklerózou.

 

Arterioskleróza

 

Pri tejto chorobe cievy strácajú pružnosť a ľahko sa porušujú. Zároveň sa zmenšuje , zužuje ich lúmen . šírka otvoru. Je teda samozrejmé , že ich dalšie zužovanie vplyvom fajčenia má horšie následky ako pri cievach zdravých , pružných s dostatočným širokým lúmenom.

 

Angína pectoris

 

Zúženie vencovitých tepien , ktoré vyživujú srdce , vyvoláva záchvaty bolesti v srdcovej krajine. Tento súbor priznakov je známy pod názvom angina pectoris. Keď človek s touto chorobou prestane fajčiť , zvieravé pocity prestanú.

 

Srdcový infarkt

 

Fajčenie, vysoký krvný tlak, vysoká hladina cholesterolu v krvi, obezita, diabetes a telesná nečinnosť sú hlavnými rizikovými faktormi pre vznik infarktu. Ľudia, ktorí už majú vysoký krvný tlak, vysokú hladinu cholesterolu v krvi (alebo oboje), a ktorí navyše aj fajčia, výrazne zvyšujú nebezpečenstvo vzniku srdcového infarktu.

Ten, kto vyfajčí balíček cigariet denne, je dvojnásobne ohrozený infarktom ako ten, kto nikdy nefajčil. Navyše ak dostane infarkt fajčiar, má nižšie šance na prežitie ako nefajčiar.

 

Mozgová mŕtvica

 

Niektoré rozsiahle štúdie poukazujú na súvislosť medzi fajčením cigariet a rôznymi druhmi mŕtvice. Vo Framingham Heart Study sa uvádza, že výskyt mozgovej príhody u mužských fajčiarov je o 40 percent a u žien fajčiarok o 60 percent vyšší, ako u nefajčiarov. Dva roky po tom, čo zanechajú fajčenie, je riziko mozgovej porážky u takýchto ľudí rovnaké ako u nefajčiarov.

 

Bürgerova choroba

 

Do skupiny cievnych ochorení patrí aj Bürgerova choroba , ktorá postihuje vačšinou fajčiarov a to často už v rokoch pod dvadsiatke. Je to zápalové ochorenie tepnových a žilových stien , väčšinou v dolných končatinách.


Postihnutí mávajú často prudké bolesti a studené , bledé až modrasté nohy. Choroba trvá roky a pri nedostatočnej starostlivosti nastáva rozpad tkanív a odumretie končatiny. V takom pripade , je amputácia nevyhnutná. Nezriedka sa však ani amputáciou choroba nezastaví a postupuje ďalej.

Táto choroba najčastejšie postihuje silných fajčiarov. Sú dokonca aj také pripady , kedy ani po amputácii , sa silní fajčiari nevzdali fajčenia. Nuž komu niet rady , tomu niet ani pomoci. Aj to len dokazuje, aká silná droga je fajčenie.

 

Cholesterol

 

Fajčenie zvyšuje hladinu cholesterolu v krvi. Fajčiari majú aj veľmi často nižšiu hladinu HDL – tzv. dobrého cholesterolu.

 

Neuróza

 

Neurózu vyvoláva celý komplex príčin. Nikotín pôsobí na nervovú sústavu . najmä na jej vegetatívnu zložku , ako prudký jed. Jeho škodlivý účinok , môžeme dobre pozorovať na fajčiaroch – začiatočníkoch. Už po prvých šlukoch zblednú , pociťujú slabosť až nevoľnosť , niekedy majú aj závraty , poruchy videnia a nutkanie na vracanie.


Práve tu zreteľne vidíme , ako pôsobia už nepatrné dávky nikotínu na vegetatívny systém , mozgové centrá a periférne nervstvo. Opakované dávky nikotínu však organizmus nútia , aby sa im prispôsobil.


Účinok nikotínu sa neprejavuje u každého rovnako. Mladí ľudia sú menej odolní než dospelí. Aj dávky , ktoré pôsobia toxicky na nervovú sústavu , sú individuálne. Pre niekoho je nebezpečná dávka nikotínu už od niekoľkých cigariet.


Nikotín sa dostáva do krvi veľmi rýchlo sliznicami dýchacích ciest a tráviacich orgánov. Vylučuje sa predovšetkým močom.


V nervovej sústave nikotín sprvu dráždi a neskôr ochromuje prechod nervových vzruchov cez nervové uzly – gangliá. Mnoho fajčiarom sa preto zdá , že po zapálení cigarety , lepšie rozmýšľajú , ľahšie sa sústredia a intenzívnejšie pracujú.


Fajčiar totiž stále myslí na to , aby si zapálil , vyhovel svojmu zautomatizovanému návyku. Ak môže tomuto nutkaniu kedykoľvek nerušene vyhovieť , na prácu sa vie sústrediť. Ak si však z nejakého dovodu zafajčiť nemôže a nevie sa s tým zmieriť , jeho pozornosť sa zameria jedine na cigaretu a – pochopiteľne – na prácu sa sústrediť nevie , nevie ani rozmýšľať .

 

Chvenie či trasenie rúk

 

Tak vzniká klamlivý dojem , že mu cigareta pomáha pri práci. Zistilo sa , že výkon pri fajčení skutočnosti klesá. Aj v pohybovej oblasti sa zaznamenáva zhoršená koordinácia. Pre silného fajčiara , ktorý fajčí dlhé roky , je charakteristické napríklad chvenie či trasenie rúk.

 

Tráviaca sústava

 

O tom , ako chvenie či trasenie rúk pôsobí nikotín na žalúdok a črevá sa presvedčili i mnohí fajčiari pri svojich prvých pokusoch. No aj keď sa tráviace orgány postupne prispôsobia prijimaniu tejto látky , jej zhubný účinok sa tým nezmenšuje.

 

Sliznica ústnej dutiny a žalúdok

 

Tabakový dym sa dostáva najprv do úst a pôsobí na sliznicu ústnej dutiny. Ochromuje a otupuje jemné nervové zakončenia na jazyku. Cez hrtan a pažerák sa dostáva dym ďalej do žalúdka , kde pôsobí dráždivo na sliznicu a ovplyvňuje nielen množstvo , ale aj kvalitu vylúčenej žaludočnej šťavy. Zvyšuje jej kyslosť a zároveň zužuje cievy , čím sa zhoršuje prekrvenie stien žalúdka.

 

Nechuť do jedenia – Zvýšenie vylučovanie žaludočnej šťavy

 

Mnohí fajčiari trpia nechuťou do jedenia. Každá vyfajčená cigareta najmä nalačno , dráždi sliznicu žalúdka , ktorá reaguje zvýšeným vylučovaním kyseliny chlorovodikovej .

Nadmernou sekréciou žaludočnej šťavy , ktorá sa nevyužíva v tráciacom procese trávenia , sa sliznica žadúdka narušuje a tak pripravuje pôdu pre vznik chronických zápalov , žaludočnej sliznice a neskôr peptických vredov žalúdka a dvanástnika

.

Rakovina pankreasu

 

Rakovina pankreasu (podžalúdková žľaza) je rýchlo sa zhoršujúce ochorenie končiace smrťou – 4 percentá osôb sa dožijú piatich rokov po stanovení diagnózy. Fajčenie cigariet je silný a nezávislý predpovedajúci faktor rakoviny pankreasu aj keď sa desať rokov po ukončení fajčenia toto riziko v priemere znižuje na úroveň rizika u nefajčiarov. Riziko tejto choroby je úmerné spotrebe tabaku a dĺžke trvania fajčenia.

 

Rakovina konečníka

 

V jednej štúdii, realizovanej v Škandinávii sa zistilo, že ženy pred prechodom, ktoré počas štúdie fajčili, mali viac než päťkrát vyššie riziko rakoviny konečníka v porovnaní so ženami, ktoré nikdy nefajčili. Riziko sa zvyšuje o 6,7 percenta za jeden roko-balíček, ktorý je defi novaný ako 20 cigariet vyfajčených denne počas jedného roka).

 

Rakovina močového mechúra a obličiek

 

Fajčenie prispieva k vzniku rakoviny močového mechúra a rakoviny obličiek. V jednej štúdii realizovanej v Austrálii sa potvrdilo, že fajčiari mali minimálne dvakrát vyššiu pravdepodobnosť, že sa u nich vyvinie rakovina obličiek. Štúdia tiež zistila, že začiatok fajčenia pred 18. rokom života je nezávislým faktorom pre vznik jedného typu rakoviny obličiek.

 

Vredová choroba – Vredy

 

Vredová choroba tvorí štyri pätiny zo všetkých ochorení žalúdka. Medzi postihnutými je až 90 percent silných fajčiarov. Úmrtnosť fajčiarov na toto ochorenie je niekoľkonásobne vyššia ako úmrtnosť nefajčiarov.

 

Narušenie črevnej peristaltiky

 

Nikotín pôsobí aj na činnosť čriev. Pri zvýšenom vylučovaní žaludočnej kyseliny sa totiž urychľujú nielen pohyby žalúdka , ale aj peristaltika – pohyby čriev. Tým sa narušuje prirodzené vyprázdňovanie čriev a preto musia niektorí silní fajčiari ráno na lačný žalúdok vyfajčiť cigaretu. Namiesto rannej cigarety stačí pohár vody alebo ovocnej šťavy a stolica sa upraví.

 

Leukémia

 

Štúdia, ktorá sledovala úmrtnosť u 248 tisíc amerických vojnových veteránov, z ktorých 723 zomrelo počas 16 rokov sledovania na leukémiu, ukazuje významné zvýšenie rizika leukémie v súvislosti s fajčením. Zároveň bol v štúdii zistený vzťah medzi dávkou a rizikom, t.j. že riziko je priamo úmerné vyfajčenému množstvu. Bolo vypočítané, že riziko osôb, ktoré fajčia, je 1,5 a riziko bývalých fajčiarov je 1,4 v porovnaní s nefajčiarmi, ktorí majú riziko 1,0.

 

Mužská impotencia

 

Impotencia je opakovaná neschopnosť mať alebo udržať erekciu. Jedna americká štúdia prevedená u mužov vo veku 31 až 49 rokov ukázala, že fajčiari majú o polovicu vyššie riziko impotencie než muži, ktorí nikdy nefajčili.

Iná americká štúdia realizovaná u pacientov, ktorí sa liečili na impotenciu zistila, že medzi týmito mužmi bolo výrazne viac súčasných alebo bývalých fajčiarov ako by bolo možné očakávať vo všeobecnej populácii.

Fajčenie vedie u tridsiatnikov a štyridsiatnikov k celkovému zvýšeniu rizika impotencie o 50 percent. Podľa British Medical Association je v tejto vekovej skupine vo Veľkej Británii v dôsledku fajčenia impotentných asi 120 tisíc mužov.

 

Predčasná ejakulácia – znižuje libido

 

Problém, ktorý postihuje väčšinou starších mužov, sa v prípade fajčiarov objavuje už v oveľa mladšom veku. A to najmä preto, že fajčenie vedie k nedostatočnému prietoku krvi, čím znižuje funkčnosť i intenzitu nervových zakončení v penise a dostatok výdrže.

Viaceré faktory dohromady vedú k nesprávnej funkcii mužského reprodukčného systému a spôsobujú naprklad aj predčasné ejakulácie. Výskum z Arizony dokonca ukázal, že fajčenie má priamy vplyv nielen na výdrž, ale aj na chuť a záujem o sex.

 

Astma

 

Astma je chronické ochorenie pľúc, ktoré sťažuje pohyb vzduchu dovnútra a von z pľúc. Vzhľadom k tomu, že cigaretový dym dráždi dýchacie cesty a môže to vyvolať náhle, až ťažké astmatické záchvaty. Astma je závažný zdravotný stav a fajčenie ho len zhoršuje.

 

Cukrovka

 

Ak fajčíte, máte väčšiu šancu, že budete mať cukrovku 2. typu. Riziko vzniku cukrovky 2. typu je o 30-40 % vyššia u fajčiarov ako u nefajčiarov.

 

Slepota, šedý zákal

 

Fajčenie môže spôsobiť oslepnutie. Fajčenie poškodzuje Vaše oči a môže to viesť až k strate zraku. Vekom podmienená makulárna degenerácia je spôsobená fajčením. To je hlavnou príčinou slepoty u dospelých vo veku 65 rokov a starších.

 

Predčasné starnutie

 

V dnešnej dobe sa všetci snažia vyzerať mladšie, krajšie a bez vrások a neváhajú pri tom podstúpiť rôzne, často až bolestivé zákroky, no keby ste vedeli, že ukončením fajčenia znížite proces starnutia až o polovicu, prestali by ste? Zrejme áno a mali by ste.

Fajčenie totiž vedie k vytváraniu vrások v okolí očÍ a pier, spôsobuje starecké škvrny, opuchnuté oči, pokožka je celkovo suchá a rýchlejšie povädnutá, pretože fajčenie obmedzuje aj prietok krvi a pokožka nemôže dýchať bez prísunu čerstvého kyslíka.

V neposlednom rade vedie fajčenie k trvalému poškodeniu vlákien, akými je kolagén či elastín, čo vedie k tvorbe trvalých vrások.

 

Fajčenie oslabuje kosti

 

Hneď niekoľko štúdií naznačilo, že fajčenie vedie k strate vápnika z kostí, čím sa stávajú krehkejšie. Následkom môže byť skorý nástup osteoporózy, bolesti kĺbov a dokonca aj strata zubov v dôsledku zmeny hustoty kostí, v prípade zubov kostí v čeľusti.

 

Škvrny na zuboch – žlté zuby

 

Decht v cigaretách zanecháva na zuboch nepekné škvrny, ktoré je len veľmi ťažké vyčistiť zubnou kefkou a preto sa z nich často stávajú už trvalo žlté škvrny. Problémom sú aj baktérie, ktoré po fajčení zostávajú v ústnej dutine, zvyšujú množstvo slín a spôsobujú zvýšenú tvorbu zubného kameňa.

 

Zápach z úst

 

Nejde len o typický cigaretový zápach fajčiara, ale často ide o ťažký a trvalý zápach z úst. Fajčenie totiž zabíja dobré baktérie v ústach a chemické látky v cigaretách spôsobujú rôzne infekcie hrdla i úst, problémy s trávením, ochorenia žalúdka i pažeráka, ktoré sú častou príčinou zápachu z úst.

 

Tehotenstvo

 

Ženy svojim fajčením neohrozujú iba svoje vlastné zdravie. Keď začne dievča fajčiť je málo pravdepodobné , že fajčenie zanechá počas tehotnosti. To znamená , že poškodzuje plod , svoje ešte nenarodené dieťa.


Ak gravidná žena fajčí , nikotín preniká cez placentu do srdcovocievnej sústravy plodu a narušuje jeho normálnu činnosť. Fajčiarky majú v porovnaní s nefajčiarkami častejšie patologickú tehotnosť – riziko spontánneho potratu a dalšie problémy. Okrem toho majú ich deti nižšiu pôrodnú hmotnosť.


Ak dojčiaca matka vyfajčí za deň 7 cigariet , tak v jednom litri mlieka sa budú nachádzať tri miligramy nikotínu. Už toto množstvo krehkému , vyvijajúcemu sa ľudskému organizmu veľmi škodí. Deti silných fajčiarok sú zvyčajne celkovo slabšie.


Ženský organizmus je oveľa citlivejší ako mužský a teda zhubnému vplyvu nikotínu podlieha ľahšie a rýchlejšie. Jeho škodlivé účinky sa prejavujú oslabením celej nervovej sústavy. Ćasté sú aj poruchy tráciacej sústavy a predčasný nástup starnutia a klimatéria. Stále u žien narastá aj rakovina pľúc.


Nakoniec jedno varovanie. Mladé ženy , ktoré pravidelne užívajú antikoncepčné pripravky a pritom fajčia , sú až dvadsať ráz viac ohrozené mozgovou prihodou alebo srdcovým infarktom.

 

Rakovina maternicového krčku

 

Epidemiologické štúdie preukázali, že fajčenie cigariet predstavuje rizikový faktor pre vznik rakoviny maternicového krčku a že sa toto riziko zvyšuje podľa doby fajčenia. Fajčenie cigariet je spojené so znížením počtu Langerhansových buniek, ktoré sú dôležitou súčasťou imunitného systému.

Počet týchto buniek je nepriamo úmerný počtu denne vyfajčených cigariet. Riziko závažného poškodenia výstelky krčku maternice, z ktorej sa môže vyvinúť rakovina, je u fajčiarok zvýšené

 

Novorodenecká úmrtnosť

 

Novorodenecká úmrtnosť definovaná ako narodenie mŕtveho dieťaťa alebo úmrtie dieťaťa v prvom týždni života je u novorodencov fajčiarok zvýšená asi o jednu tretinu.

Zvýšená perinatálna úmrtnosť novorodencov fajčiarok sa vyskytuje zvlášť u ľudí z nižších socioekonomických skupín a u skupín, ktoré už majú zvýšené riziko novorodeneckej úmrtnosti z iných dôvodov, napríklad u starších matiek alebo u matiek, ktorých predchádzajúce tehotenstvo už skončilo perinatálnym úmrtím.

Viac ako jedna štvrtina rizika úmrtí v dôsledku tzv. syndrómu náhlej smrti dieťaťa je podmienená fajčením matky.

 

Kojenie

 

Výskumné práce dokázali, že fajčenie cigariet môže prispievať k nedostatočnej tvorbe materského mlieka. V jednej štúdii sa zistilo, že koncentrácie tukov v mlieku boli nižšie u matiek, ktoré fajčili a u ktorých bola tiež zistená znížená tvorba mlieka.

 

Oslabenie pohlavnej aktivity – Mutácie

 

Fajčenie má vplyv aj na oslabenie pohlavnej aktivity u silných fajčiarov. Śkodliviny ktoré sa nachádzajú v dechte , majú nielen karcinogénne účinky , ale aj teratogénne – mutagénne účinky tzn. , že v bunkách vyvolávajú zmeny mutácie.

Mutácie môžu nastať aj zárodkových bunkách , vo vajíčku , v spermiách a môžu sa preniesť na potomstvo.


Ak teda budúci otec fajčí čo len desať cigariet denne , pravdepodobnosť , že splodí potomstvo postihnuté väčšou či menšou vrodenou vyvinutou chybou je približne dva razy väčšia ako u otca nefajčiara.

 

Záver – Ak fajčíte ohrozujete vaše zdravie

 

Z toho jednoznačne vyplýva , že fajčiť znamená hazardovať so svojim zdravím. Každý kto fajčí . vystavuje sa nebezpečenstvu , že sa u neho skôr či neskôr , môže prejaviť porucha niektorej časti jeho organizmu , porucha , ktorá by nevznikla keby nafajčil.


A teraz už vieme, že fajčenie spôsobuje veľa problémov, zdravotných chorôb, najmenej tucet rakoviny a aj smrť.


Tak , čo oplatí ešte fajčiť ?

 

Fajčenie u detí

 

Deti majú často vzory buď svojich rodičov, starých rodičov alebo starších súrodencov, kamarátov. Ak vidia fajčenie v ich prítomnosti, berú to ako samozrejmosť.

Vyrastajú v prostredí, kde sa bežne deň začína a končí cigaretou. A práve tieto deti začínajú už veľmi skoro s fajčením. Preto ak je rodič fajčiar, nemôže očakávať, že ho jeho vlastné dieťa nebude napodobňovať týmto spôsobom. Ak už fajčíte, treba sa zamyslieť nad tým, či viem dieťaťu ukázať, že s tým viem prestať.


viac infodalšie zdroje http://www.niquitin.sk/prejdite-si-fakty/o-fajceni/fajceni-deti-a-dospievajucich/

 

Chudne sa z fajčenia ?

 

Fajčenie škodí zdraviu. Je to notoricky známa vec. Lenže fajčiari, ktorí sa pokúšajú schudnúť, nechcú (alebo nevedia) s týmto zlozvykom skončiť.


Je pravda, že hmotnosť po skončení s fajčiarskym zlozvykom ide trochu hore. Energetický výdaj organizmu bez cigariet totiž poklesne asi o 5 až 10 percent.

Zvýši sa pocit hladu a bývalý fajčiar je bez cigariet nervózny, chýba mu cigareta a preto častejšie siaha po maškrtách. V praxi to vyzerá tak, že ľudia prestanú fajčiť a priberú v priemere asi 5 percent. To býva 3 až 5 kíl za rok, ale ďalej táto hmotnosť už nestúpa. U človeka s tendenciou k nadváhe však môže byť scenár oveľa horší. Nadváha vyletí ako nič aj o 10 percent.


Fajčenie síce zrýchľuje metabolizmus, to znamená, že fajčiar spáli denne okolo 800 kJ viac (to sú asi 2 banány), ale je to tá najhoršia cesta k snahe udržať si hmotnosť. Fajčenie značne zaťažuje organizmus a ohrozuje vaše zdravie.

 

Pasívne fačenie

 

Nedobrovoľné vdychovanie tabákového dymu , ktorému sú vystavení všetci , ktorí žijú a pracujú vo fajčiarskom prostredí nazývame pasívnym fajčením. Medzi tých , ktorí najviac trpia pasívnym fajčením , patria predovšetkým deti , osoby s chorobami dýchacích ciest a s cievmymi ochoreniami , ako aj tehotné ženy.


viac info na Pasívne fajčenie

 

Fajčenie v tehotenstve

 

Stále sa nájde veľa tehotných žien, ktoré ignorujú príchod potomka a aj napriek tomu si doprajú cigaretu. Fajčenie môže taktiež spomaliť u bábätiek vývoj centrálneho nervového systému.

Pri fajčení počas tehotenstva taktiež vystavujete dieťatko ďalším rizikám ako napríklad problémom vo vývoji, častejším poruchám správania, dieťa je omnoho viac náchylnejšie na vznik astmy či alergie ako aj ďalšie problémy.

Je dôležité, aby ste počas tehotenstva nefajčili. Ak už sa fajčenie neviete vzdať pre seba, urobte to pre svoje ešte nenarodené dieťa.


viac info Fajčenie v tehotenstve

 

Abstinenčné príznaky fajčenia

 

Keď prestanete fajčiť, máte abstinenčné príznaky z nedostatku nikotínu a silného zvyku. Chvíľu to potrvá, kým sa vaše telo vyčistí od drogy a prekonáte zlozvyk. Môžete sa cítiť podráždený/á a ťažšie sa sústrediť, ale tieto abstinenčné príznaky z nefajčenia netrvajú dlhšie ako niekoľko týždňov.


viac info Abstinečné priznaky

 

Tabákový dym

 

Zloženie tabákového dymu závisí od druhu tabaku a sposobu spracovania. Medzi dymom z cigarety , fajky a cigary sú určité rozdiely. Zistilo sa , že dym z cigary a fajky je ťažký , alkalický , dráždivý , preto ho fajčiari neinhalujú , nešľukujú. Dráždi na kašeľ a u niektorých vyvoláva nutkanie na vracanie.

 

Cigaretový dym

 

Cigaretový dym je znesiteľnejší , ľahší , slabo kyslý , takmer neutrálny. Fajčiari vačšinou hlboko vdychujú a to znamená , že dym z cigariet posobí nielen na sliznicu ústnej dutiny a hrtana , ale aj na priedušky a pľúca. Fajčenie z cigariet je teda škodlivejšie ako z cigár alebo fajok.

 

Oxid uhoľnatý

 

Oxid uhoľnatý je dalšou zložkou tabakového dymu . Tento plyn vzniká pri neúplnom spaľoavní uhlikových látok. V tabákovom dyme sa vyskytuje pomerne vo veľkom množstve. Mimoriadne škodlivý je predovšetkým tým , že vyraďuje z činnosti krvné farbivo hemoglobín , ktoré spprostredkúva proces kyslíka z pľúc do jednotlivých orgánov a tkanív.


To ma za následok jeho obmedzený prívod do organizmu , čo sa prejavuje znížením výkonnosti pri každej fyzickej práci.

 

Decht

 

Decht obsahuje látky , ktoré majú rakovinnotvorné účinky , tj. vyvolávajú rakovinné bujnenie. Hovoríme o tzv karcinogénoch. Zo zdravotného hľadiska je osobitne nebezpečný benzpyrén.