Elektrický vozík pre seniorov

Elektrický vozík pre seniorov

Pre mnoho ľudí s obmedzenou pohyblivosťou je elektrický vozík pre seniorov , invalidov , dôchodcov , či pre ľudí so zdravotnými problémami dobrou alternatívou k invalidnému alebo nákupnému vozíku či k chodítku pre seniorov .

Mnoho ľudí dáva prednosť elektrickej trojkolke , skútri či e-vozíku pred invalidným vozíkom, pretože sú vizuálne atraktívni, ľahší, kompaktnejší a majú lepšiu ovládateľnosť.

Ak máte v pláne si kúpiť takýto vozík , či už pre seba alebo pre svojich rodičov či blízkych , tak sme pre vás pripravili nielen TOP rebríček tých najlepších elektrických vozíkov pre seniorov , ale dáme aj zopár rád , ako vybrať elektrický vozík.

 

Najlepšie elektrické vozíky pre seniorov – Recenzie 

 

MedicalSpace Invacare Auriga – recenzia

Elektrický vozík pre seniorov MedicalSpace Invacare Auriga

Elektrický vozík pre seniorov MedicalSpace Invacare Auriga

Elektrický vozík pre seniorov MedicalSpace Invacare Auriga je určený nielen pre seniorov , invalidov , dôchodcov , ale aj pre ľudí so zdravotnými problémami. Samozrejmosťou je automatická nabíjačka , egulovateľná rýchlosť alebo aj ukazovateľ stavu batérií. Batéria je 44Ah.

Tento model sa predáva v šedej a modrej metalíze.

 

Výhody

 

Hlavnou prednosťou tohto vozíka je to , že má pevný podvozok , tak je vhodný aj do nenáročného terénu. Vďaka svojim rozmerom je nenáročný na skladovanie , k čomu prispejú aj sklopné riadidlá. Má veľmi jednoduché páčkové ovládanie a zabudovaný inteligentný elektronický systém.

K lepšej bezpečnosti prispejú určite aj elektromagnetické brzdy , klaksón ,ale aj to , že sa dá vozidlo uzamknúť vďaka zámku. Ľudia ktorí si zakúpia tento vozík určite ocenia aj otočnú sedačku pomocou ktorej nebude problém si sadnúť alebo lakťové opierky .

A kedže má tento vozík aj sklopné riadidlá , tak sa bez problémov vojde aj do auta. Dalším plusom je aj nákupný košík v prednej časti vozidla.

Slušný má aj maximálny dojazd s novými batériami a to 25 km , ako aj maximálnu rýchlosť 10 km/h.

 

Nevýhody

 

Hľadali sme nevýhody , ale nič sme nenašli. Iba ak to , že ak si to porovnáte napr. s elektrickými trojkolkami , tak u nich nájdete o trochu dlhšie dojazdy. A ani výkon tento vozík nemá excelentný a to ,, len,, 450W. Treba však dodať , že na jazdu po rovnej ceste to určite postačuje.

Aj maximálnu nosnosť má ,, len,, 110 kg.

 

Záver

 

Pokiaľ neočakávate od neho nejaký silný závodný stroj , nevážite viac ako 110 kg , tak kúpa tohto vozidla môže byť dobrá voľba , pretože má pekný dizajn , jednoduché páčkové ovládanie a sklopné riadidlá. Veĺkým plusom je aj zámok , vďaka ktorému si tak zabezpečíte vozidlo proti zlodejom.

Aj cena je ešte prijateľná oproti drahším vozidlám v tejto kategórii.

Orientačná cena – 1 250,00 €

  ►  MedicalSpace Invacare Auriga    

 

Ak si chcete pozrieť všetky elektrické vozíky pre seniorov , tak kliknite na odkaz a pozrite si všetky ponuky na Heuréke. Vozidlá s 3 kolesami sú trojkolky a so 4 kolesami sú ,, vaše ,, elektrický vozíky. 

  ► Elektrické vozidlá pre seniorov – Heuréka.sk  

 

Ako vybrať elektrický vozik alebo skúter pre seniorov

 

Čo je potrebné zvážiť pri kúpe

 

Schopnosti jazdca

 

Pri výbere elektrického vozíka alebo skútra je najdôležitejšie zvážiť, či má používateľ istotu a schopnosť na ňom jazdiť . Musí byť schopný nielen dostať sa na toto vozidlo ale aj vystúpiť z neho , ideálne bez cudzej pomoci, No zároveň musí byť schopný ho ovládať spôsobom, ktorý je pre nich a ostatných chodcov a účastníkov cestnej premávky bezpečný.

Na prvom mieste je dobré sa porozprávať s vašim terapeutom o vašej schopnosti používať skúter alebo e-vozík.

Ak chcete na ňom jazdiť napr. namieriť do obchodov alebo navštevovať rodinu, musíte byť schopný bezpečne na ňom jazdiť.

 

To zahŕňa schopnosťi :

ovládanie ručného ovládača
mať primeraný zrak a sluch, aby ste si boli vedomí svojho okolia
byť schopný reagovať rýchlo a s istotou v neistých situáciách
byť schopný sa sústrediť po celú dobu vašej cesty
byť schopný vyrovnať sa, keď cestujete na svahu alebo na nerovnom teréne

Budete tiež musieť byť schopní vstúpiť a vystúpiť z skútra či evozíka bez pomoci a chodiť na krátke vzdialenosti bez pomoci .
Ak hľadáte skladací mobilný skúter alebo elektrický vozik , ktorý sa demontuje, porozmýšľajte aj o tom, či ho dokážete zdvihnúť do auta alebo či potrebujete pomoc (a či ho budú môcť zdvihnúť).

 

Aký typ potrebujete ?

 

Chcete malý elektrický vozík či skúter , len na krátku prechádzku či na nákup ? Alebo chcete niečo, robustnejšie a výkonnejšie , pretože sa chcete dostať na na miesta, ktoré sú ďalej ?

Zvážte tiež, kde žijete a aký terén je vo vašom okolí . Zatiaľ čo malý skúter dokáže bez problémov prechádzať po hladkých a rovných cestách, ak žijete v kopcovitej oblasti alebo niekde na nerovnom teréne, budete potrebovať niečo s trochou väčšou silou , aby ste sa vyhli uviaznutiu.

 

Cena

 

Ceny elektrických vozíkov pre seniorov sa pohybujú od 800 do 3500 eur. V pripade , že chcete nejaký lacný e-vozik , tak je možné si zakúpiť použitý , ale to už idete do rizika.

Pripadne je to ešte možnosť pozrieť si elektrické trojkolky pre seniorov. Je to podobné vozidlo , až na to že má len 3 kolesá na rozdiel o e-vozíka , ktorý má 4 kolesá.

 

Veľkosť

 

Je dôležité posúdiť aj vaše vlastné fyzické atribúty. Menšie skútre budú mať menšie sedadlo a rám . Ak ste vysoký , pravdepodobne budete potrebovať niečo trochu väčšie, aby sa vám prispôsobilo.

 

Malé elektrické vozíky a skútre pre seniorov

 

Dosah: do 20 km

Malý elektrický voziík alebo skúter je ideálny, na veľmi krátke vzdialenosti , pripadne ak ho potrebujete umiestniť do zadnej časti vozidla.

Majú menší kruh otáčania, ktorý sa hodí v preplnenom nákupnom centre. Väčšina modelov v tejto veľkosti je sklopná alebo sa dajú ľahko rozobrať, takže ich môžete vložiť do auta.

Menšia veľkosť samozrejme znamená menšiu batériu a menší dosah na jedno nabitie a to do 20 km. Tieto vozidlá majú aj malé kolesá a menší výkon a tak môžu mať problém na nerovnom teréne alebo do kopcov.

 

Funkcie, ktoré môžete nájsť v týchto modeloch

Ľahko sa rozložia na prepravu
Malá veľkosť na manévrovanie v preplnených oblastiach
Základné odpruženie pre hladkú jazdu
Odnímateľná batéria na cestovanie
LED predné a zadné svetlá pre lepšiu viditeľnosť
Predný kôš na nakupovanie

 

Stredne veľké elektrické voziky a skútre

Dosah: 20 km – 40 km

 

Stredné veľké elektrické vozíky pre seniorov vám umožňujú ľahké zvládnutie malých stúpaní a terénu. Je to ideálne riešenie, ak plánujete veľa výletov do miest, napríklad do obchodov alebo blízkeho domu.

Najlepšie sú , ak ich chcete používať vo verejnej doprave. Aj keď sa obmedzenia líšia, vo všeobecnosti budete môcť vziať svoj vozik či skúter na mobilnú dopravu, ktorá je tiež prístupná pre invalidné vozíky.

 

Funkcie, ktoré môžete nájsť v týchto modeloch

Pneumatiky otočné, odolné proti prepichnutiu pre extra trakciu vonku
LED predný svetlomet, zadné svetlo a ukazovatele viditeľnosti
Predný kôš na nakupovanie
Základné odpruženie pre pohodlnú jazdu
Čalúnené sedadlo vrátane opierok rúk a opierok hlavy
Spätné zrkadlá pre vyššiu bezpečnosť

 

Výkonné elektrické vozíky pre seniorov

Dosah: 25 km až 50 km

 

Ťažké alebo veľké elektrické vozíky a skútre sú vhodnejšie na zvládanie náročného terénu a na veľké vzdialenosti. Vďaka pneumatickým gumeným kolesám a odpruženiu získate plynulejšiu jazdu.

Modely v tejto ponuke majú tiež tendenciu mať viac podporných sedadiel vrátane čalúnených opierok rúk a opierok hlavy.

 

Funkcie, ktoré môžete nájsť v týchto modeloch

Pneumatiky pre hladšiu jazdu po nerovnom teréne
Luxusné čalúnené sedadlo s najvyššou vrchnou časťou
Hydraulický brzdový systém pre väčšiu kontrolu
Celý systém osvetlenia vrátane LED svetlometov, pohotovostného svetla, zadných svetiel a ukazovateľov
Veľký predný kôš na nakupovanie
Schopnosť pridať ďalšie úložisko a príslušenstvo

 

O elektrickom vozíku pre seniorov

 

Mobilné elektrické vozíky , skútre a trojkolky pre seniorov zmenili životy miliónov ľudí so zdravotnými problémami a zdravotným postihnutím. Umožňujú ľuďom, ktorí predtým predtým nemohli cestovať bez pomoci, získať významnú mieru nezávislosti.

Môžu tiež pomôcť v boji proti sociálnym izoláciám a zdravotným dôsledkom starších ľudí alebo osôb so zdravotným postihnutím. Výlet do obchodov alebo stretnutie s priateľomi pri káve už nevyžaduje vysokú úroveň plánovania.

Mobilné skútre sú určené pre ľudí, ktorí sú dostatočne mobilní na to, aby ovládali malé vozidlo, ale pre zdravotné postihnutie alebo pre zdravotný problém je pre nich ťažké prejsť veľké vzdialenosti.

 

Pohodlie a bezpečnosť

 

Aby sa zabezpečilo splnenieňu potrieb jazdca, je potrebné starostlivo zvážiť rozmery základnej jednotky a konštrukciu elektrického vozíka pre seniorov .

Nohy musia byť pohodlne umiestnené a ovládacie prvky ľahko použiteľné a pohodlne na dosah. To je životne dôležité pre veľmi vysokých alebo krátkych jazdcov.

Mnoho skútrov či vozíkov má nastaviteľné sedadlá a opierky rúk a niektoré majú rôzne základné rozmery alebo extra stupačky na nohy pre dlhšie nohy.

 

Bezpečnostné prvky

 

Stabilita základnej jednotky pri stúpaniach a prudkých zákrutách je dôležitá.

Mnoho elektrických vozikov , skútrov a trojkoliek pre seniorov má na kolesách mechanizmy proti prevráteniu, aby sa zabezpečila stabilita počas takýchto manévrov, preto vám odporúčame skontrolovať, či vozidlo , ktorý zvažujete, má tieto mechanizmy.

 

Modely pohonu zadných kolies

 

S výkonnejšími motormi a dlhším dojazdom sú elektrické vozíky pre seniorov s pohonom zadných kolies sú oveľa lepšie v drsnejších terénoch alebo nerovných chodníkoch.

Sú ale väčšie ako modely s pohonom predných kolies a sú menej ovládateľné. Vozíky s pohonom zadných kolies „tlačia“ jazdca, zatiaľ čo vozíky s pohonom predných kolies „ťahajú“ jazdca.

Toto poskytuje väčšiu silu a efektívnosť, a tak poskytuje lepšiu jazdu a umožňuje vozidlám ísť do prudších kopcov. Vhodnejšie sú na použitie vonku majú vyššiu rýchlosť, ale menej ľahko sa prepravujú a menej sa hodia do výťahov pre invalidné vozíky.

 

Batérie

 

Elektrický systém je napájaný buď 12 alebo 24 V z jednej alebo dvoch batérií.

Pohonné systémy zadných kolies sú spravidla 24 voltov, zatiaľ čo systémy predných kolies 12 voltov. K dispozícii môžu byť jednotky na zvýšenie rozsahu, ale nie rýchlosti vozidla .

Batérie nie sú vzájomne zameniteľné s auto batériami, pretože ich úlohou je skôr trvalé napájanie, než krátke štartovacie impulzy, ako to vyžaduje auto batéria.

Ich životnosť je medzi dvanástimi a osemnástimi mesiacmi a sú určené na pravidelné nabíjanie a vybíjanie.

 

Nabíjačky batérií

 

Nabíjačky batérií, či už integrované alebo samostatné, sú zvyčajne zahrnuté v kúpnej cene. Zaistite, aby ste si zakúpili správny typ batérie, pretože nabíjačky môžu byť špecifické pre daný typ batérie (olovená kyselina alebo gél), aj keď niektoré nabíjačky majú dvojaký účel.

 

Kolesá a pneumatiky

 

Ovládateľnosť elektrického vozíka pre seniorov závisí do veľkej miery od rozmeru kolesa a pneumatiky.

Malé pneumatiky na modeloch s pohonom predných kolies zvyšujú manévrovateľnosť, ale znižujú trakciu, takže skútre s pohonom zadných kolies majú vo všeobecnosti väčšie pneumatiky pre lepšiu priľnavosť na nerovnom teréne.

K dispozícii sú pneumatické, penové a plné pneumatiky. Pneumatiky, rovnako ako na väčšine automobilov, sú pre pohodlie lepšie, ale pri nosení je potrebné ich udržiavať a vymeniť.

Pneumatiky naplnené penou sa nedajú vypustiť a sú takmer bezúdržbové. Jazdné sú však menej pohodlné a drahšie. Pevné pneumatiky sú vhodné iba na použitie v interiéri, nevyžadujú údržbu, ale sú podstatne menej pohodlné.

 

Pohodlie a sedenie

 

Pri výbere elektrického vozíka pre seniora by sa malo dôkladne zvážiť sedenie. Na vozidle môžu byť zahrnuté opierky rúk a hlavy a čalúnenie sedadla bude hrať veľký faktor pohodlia, najmä ak vozidlo dlhú dobu jazdí .

Nastaviteľné sedadlá budú potrebné, ak je jazdec vyšší alebo kratší ako priemer. Skontrolujte, či sa podpery dajú pri montáži vyklopiť.

 

Uloženie elektrického vozíka pre seniorov

 

Zvážte, kam ho uložíte, keď sa nepoužíva . Ak je malý, možno ho budete môcť udržať vo vnútri. Väčšie pohybové skútre môžu byť umiestnené v garáži . Kdekoľvek zaparkujete, uistite sa, že máte praktický prístup k zásuvke , aby ste si mohli skúter či vozík nabiť medzi jednotlivými spôsobmi použitia.

 

Aký je rozdiel medzi elektrickým vozíkom a elektrickým skútrom

 

Rozdiel medzi elektrickým vozíkom a elektrickým skútrom je hlavne riadenie a rýchlost.

Rýchlost do 12km/h, klasifikované ako elektrické invalidné voziky, jednoduché riadenie, automatické elektromagnetické brzdy. Vhodné pre seniorov na kratšie jazdy v meste, alebo obci.

Rýchlost do 25km/h, klasifikované ako elektrický skúter a hlavne netreba vodičak ! Riadenie ako na skútry, pridáva sa plynovou pákov, nutná brzdit, na riaditkách samostatná predná aj zadná brzda.

Vhodné pre vitálnych seniorov, alebo mladšich. Pri jazde je potrebné mať skúsenosti. Aj na dhšie vzdialenosti dojazd 35km.

 

Záver

Rozhodnutie, ktorý elektrický vozík pre seniorov kúpiť, však môže byť skľučujúce. Vozíky či skútre sú investíciou, ktorú si môžete užiť mnoho rokov, takže čas na uskutočnenie prieskumu vám môže uľahčiť správny výber.