Dvojstĺpový zdvihák

Dvojstĺpový zdvihák

 

Dvojstĺpový zdvihák zapôsobí svojou stabilitou a všestrannosťou a uľahčuje prácu každému mechanikovi – či už profesionálnemu alebo nadšencovi.

Ak uvažujete o jeho kúpe , tak sme pre vás pripravili TOP 5 rebríček tých podľa nás najlepších či najpredávanejších na slovenskom trhu a takisto aj rady ako správne vybrať dvojstĺpový zdvihák.

 

Dvojstĺpové zdviháky – Heuréka.sk

Ak si chcete pozrieť všetky zdviháky tohto typu , tak kliknite na tento odkaz

  ►  Dvojstĺpové zdviháky – Heuréka.sk   

 

TOP 5 – Najlepšie dvojstĺpové zdviháky

Vybrali sme 5 najpredávanejších zdvihákov

 

Golemtech Dvojstĺpový zdvihák 4000 kg Profi

Golemtech Dvojstĺpový zdvihák 4000 kg Profi

Golemtech Dvojstĺpový zdvihák 4000 kg Profi

Dvojstĺpový zdvihák Golemtech 4000 je najpredávanejší model zdviháku! Dvojstĺpový elektrohydraulický zdvihák Golemtech 4000 sa radí do kategórie Profesional. Narozdiel od zdvihákov nižšej kategórie s nosnosťou len okolo 3 ton, využijete tento zdvihák pre zdvíhanie ako ťažších osobných, tak i dodávkových vozidiel do hmotnosti až 4000 kg. 

Vysoké nosnosti 4 tony samozrejme zodpovedá aj použitie kvalitných zosilnených materiálov. Nová konštrukcia pojazdu a uchytenie ramien umožňuje aj použitie trojdielných predĺžených ramien pre dosiahnutie zdvíhacích bodov u najdlhších dodávok. Minimálna výška zdvihu je 100 (200) mm a max. výška zdvihu: 1950 (2050) mm a hmotnosť: 650kg.

Orientačná cena – 2 164 €

  ► Golemtech Dvojstĺpový zdvihák 4000 kg Profi  

 

Golemtech Dvojstĺpový zdvihák 3500 kg ECO

Golemtech Dvojstĺpový zdvihák 3500 kg ECO

Golemtech Dvojstĺpový zdvihák 3500 kg ECO

Dvojstĺpový zdvihák Golemtech 3500kg má variabilne nastaviteľné nosné ramená (výsuvné a kĺbovo natočiteľné) s automatickou aretáciou polohy ich natočenia. Ľahko tak možno dosiahnuť zdvíhacie body u menších i veľkých automobilov.
Konce nosných ramien sú opatrené výškovo nastaviteľnými pätkami pomocou adaptérov. Pätky majú vrchnú plochu zo špeciálnej gumy s optimálnym dizajnom. Nosnosť zdviháku: 3500 Kg , minimálna výška zdvihu: 100 mm a max. výška zdvihu: 1840 mm .

Orientačná cena – 1 815 €

  ► Golemtech Dvojstĺpový zdvihák 3500 kg ECO  

 

Dvojstlpový elektro – hydraulický zdvihák Invento EL240

Invento EL240

Invento EL240

Dvojstĺpový zdvihák Invento EL240 je automatický elektrohydraulický zdvihák , ktorého dosah ramien umožňuje zdvihnúť osobné a menšie dodávkové vozidlá. Zdvihák EL240 je vybavený potrebnou bezpečnosťou, ktorú vyžaduje dokumentácia CE. To zaručuje dlhú a bezpečnú prácu v dielni.

Invento EL240 je zabezpečený spodným kovovým prejazdom a má štandardne nastaviteľné podporné body a možnosť špeciálnych predlžovaích adaptérov, ktoré uľahčujú zdvíhanie terénnych vozidiel. Jeho maximálna nosnosť je 4000 kg a výška zdvihu 1900 mm.

Orientačná cena – 2 278 €

  ► Dvojstlpový elektro – hydraulický zdvihák Invento EL240 

 

Golemtech Dvojstĺpový zdvihák 4000 kg bezprejazdový

Golemtech Dvojstĺpový zdvihák 4000 kg bezprejazdový

Golemtech Dvojstĺpový zdvihák 4000 kg bezprejazdový

Dvojstĺpový elektrohydraulický zdvihák Golemtech 4000 sa radí do kategórie Profesional. Narozdiel od zdvihákov nižšej kategórie s nosnosťou len okolo troch ton, využijete tento zdvihák pre zdvíhanie ako ťažších osobných, tak i dodávkových vozidiel. Vysoké nosnosti 4 tony samozrejme zodpovedá aj použitie kvalitných zosilnených materiálov.

Ďalšou prednosťou tohto zdviháka sú elektromagneticky ovládané bezpečnostné západky v každom stĺpe. Pre maximálnu bezpečnosť je pre ovládacie elektroniku použitý 24V rozvod. Nosnosť zdviháku: 4000 Kg , minimálna výška: 100 (200) mm , maximálna výška: 1950 (2050) mm a šírka zdviháku: 3580 mm (vrátane motora).

Orientačná cena – 2 629 €

  ► Golemtech Dvojstĺpový zdvihák 4000 kg bezprejazdový 

 

Dvojstĺpový zdvihák 4T REDATS L-220R

4T REDATS L-220R

4T REDATS L-220R

Dvojstĺpový automatický zdvihák 4t REDATS L-220R je automatický zdvihák motorových vozidiel s nosnosťou 4 t a maximálnou výškou 1930 mm. Vďaka tomu budete môcť pracovať s osobnými automobilmi ale aj ľahkými úžitkovými vozidlami.

Prečo stojí za to si vybrať tento zdvihák? Vďaka novému riešeniu bude montáž zariadenia v každej dielni oveľa rýchlejšia a jednoduchšia. Nemusíte vykopať dieru pre rám ani prerábať celú podlahu v dielni – všetko, čo potrebujete, je 20 cm betón. Tento zdvihák je pre vás ideálnou voľbou, ak si prenajímate miesto v dielni alebo sa chcete vyhnúť vysokým nákladom na prerábanie podlahy. Výška zdvihu: 9 – 193 cm , maximálna nosnosť: 4 tony a maximálna šírka vozidla: 250 cm.

Orientačná cena – 1 999 €

  ► Dvojstĺpový zdvihák 4T REDATS L-220R  

 

Ak si chcete pozrieť všetky zdviháky tohto typu , tak kliknite na tento odkaz

  ►  Dvojstĺpové zdviháky – Heuréka.sk   

 

Ako vybrať dvojstĺpový zdvihák

Čo by sa malo pri nákupe zohľadniť?

 

Výška zdvihu

 

Výška zdvihu 2 m umožňuje pohodlne pracovať vysokým ľuďom. Výška zdvihu ukazuje maximálnu výšku, ktorú je možné zdvíhať . Pri práci pod vozidlom je dôležité, aby ste držali svoju polohu čo najprirodzenejšiu a najpriamejšiu .

Mali by ste sa preto uistiť, že si kupujete dvojstĺpový zdvihák , ktorý možete dostatočne zdvihnúť. Výrobcovia lacných zdvihákov pre automobily radi šetria náklady, takže produkty niektorých značiek sa dajú zdvihnúť iba do výšky 1,8 m.

Najlepšie 2-stĺpové zdviháky majú naopak výšku zdvihu viac ako 2 m.

Odporúčame kúpiť 2-stĺpový zdvihák , ktorý má výšku zdvihu najmenej 1,95 m. To umožňuje zdravé držanie tela aj pre vyšších ľudí, chráni zdravie a uľahčuje prácu.

 

Maximálna hmotnosť zdvihu

 

S maximálnou zdvihovou hmotnosťou 4 t sa môžu zdvíhať aj vozíky triedy N1. Maximálna hmotnosť zdvihu ukazuje, koľko môžu vozidlá umiestnené na zdvihu vážiť . Predtým, ako si kúpite dvojstlpový zdvihák , mali by ste vedieť, aké ťažké vozidlá budete zdvíhať.

  • motocykel 100 – 500 kg
  • malé auto cca.1500 kg
  • imuzína približne 1900 kg
  • ťažšie autá približne 2 000 – 3 000 kg

Ak by mal váš dvojstĺpový zdvihák mal tiež zdvíhať dodávkové vozidlá (nákladné vozidlá triedy N1), mali by ste si zvoliť model, ktorý má nosnosť najmenej 3 500 kg.

 

Śírka vozidla

 

Pre automobily a dodávky postačuje šírka prejazdu 2,5 m. Aby ste mohli zdvihnúť vozidlo s dvojpolohovým zdvihom, musí sa zdvihák umiestniť medzi dva stĺpiky. Vzdialenosť medzi týmito dvoma stĺpikmi tak obmedzuje maximálnu šírku vozidiel, ktoré sú namontované na zdvihu.

Ak je vozidlo príliš široké, nezmestí sa medzi dva stĺpiky. Šírka priechodu je priestor, ktorý existuje medzi stĺpmi.

Šírka priechodu 2-stĺpových zdvihákov je spravidla 2,4 až 2,6 m a preto je dostatočne široká pre všetky osobné a nákladné vozidlá N1 . Napríklad Viano z Mercedesu má šírku 1,9 m a pohodlne sa vojde medzi stĺpy 2-stĺpového zdviháka . Aj lacné dvojstlpové zdviháky sú dostatočne široké.

 

Aký typ ramena

 

Dlhé podporné ramená umožňujú flexibilné použitie. Ako už názov napovedá, nosné ramená sú potrebné na prepravu vozidla . Oporné ramená sa môžu otáčať, pohybujú sa pod vozidlom a upevňujú sa pomocou nosných dosiek.

Pretože vozidlá majú rôznu šírku a vzdialenosť medzi vozidlom a stĺpikom sa mení, môžu byť podporné ramená teleskopické . Takto môžete nastaviť dĺžku nosných ramien na vzdialenosť medzi vozidlom a stĺpom.

Čím väčšia je oblasť, na ktorú je možné nastaviť dĺžku ramena, tým flexibilnejšie je možné použiť dvojpohonový zdvih.

Odporúčame používať dvojstlpový zdvihák, ktorý má podporné ramená, ktorých dĺžka sa dá zmeniť najmenej o 450 milimetrov.
Takýto zdvih vozidla sa dá presne prispôsobiť každému vozidlu a vozidlá sú bezpečné a bezpečné.

 

Kde ho chcete umiestniť

 

Najprv je dôležité dôkladne sa pozrieť na podmienky , kde chcete dvojstlpový zdvihák umiestniť . Ak máte veľmi tenkú betónovú podlahu (menej ako 15 cm), pre väčšinu zdvihákov to nebude vhodné. Tu máte možnosť mobilného alebo dvojstĺpového zdviháku so samonosným základným rámom (ktorý sa nemusí dotýkať).

Musíte teda vedieť , aká hrubá je podlaha.

Musíte aj vedieť , aká bude šírka miesta . Ak máte úzky priestor , aj tu je možný iba mobilný zdvihák alebo prípadne jednostĺpový zdvihák . Medzi stĺpmi a stenou musí byť medzera najmenej 70 cm! Slúži ako úniková cesta.

Musíte vedieť a aj aká je výška stropu . Aj je priliš nízky , tak máte problém, že vozidlo, ktoré sa má zdvihnúť, môže naraziť na strop, ak použijete výšku výťahu v plnej výške. Zdvihák by ste mali vždy inštalovať v uzavretej miestnosti (garáž / hala), inak môže dôjsť k poškodeniu v dôsledku počasia.

 

Na aký účel potrebujete dvojstlpový zdvihák ?

 

Ďalším veľmi dôležitým bodom je hľadať zdvihák , ktorý bude vhodný pre vašu prácu. Budete vykonávať karosárske práce ? Tu je veľmi dôležité dostať sa z vozidla zo strán. Tu je vhodný nožnicový zdvihák , mobilný zdvihák (ale iba malá výška zdvihu) alebo jednostĺpový zdvihák , ale tu je jedna strana , však vždy zakrytá stĺpikom.

Ak ho budete používať pri výmene pneumatík , tak je dôležité, aby boli kolesá voľne prístupné. Pre vysokých pracovníkov môže byť rozhodujúca aj výška zdvihu. Nevhodný je 4-stĺpový zdvihák alebo veľký nožnicový zdvihák .

Najvhodnejšie na výmenu pneumatík sú : krátke zdviháky , nožnicové zdvíhacie plošiny , mobilné a podlahové zdviháky , ako aj dvojstlpové zviháky.

Pri opravárskych prácach sú absolútnou nevyhnutnosťou, ak sa má zachovať nielen hodnota, ale predovšetkým spoľahlivosť a dlhá životnosť! Tu je obzvlášť dôležité, aby bol priestor voľne prístupný zhora a zdola.

Pre opravárske práce sú najvhodnejšie dvoj a štvorstlpové zdviháky , nožnicové zdvíhacie plošiny , podlahové zdviháky a zdviháky s uchopením kolies.

 

Všetko o dvojstĺpovom zdviháku

 

Dvojstlpový zdvihák je mimoriadne univerzálny a umožňuje viac druhov práce na vozidle. Napríklad je ideálny na výmenu pneumatík, pretože auto je na zdviháku a pneumatiky sú voľne prístupné.

Tieto druhy zdvihákov sa považujú za mimoriadne stabilné a existujú modely s maximálnou nosnosťou 6 ton. Nosnosť sa pohybuje od 2,7 až 8 ton. Menšie verzie majú maximálnu nosnosť 3 t.

Niektoré 2-stĺpové zdviháky majú maximálnu výšku zdvihu viac ako 2 m. Pod týmto zdvihákom môžu pohodlne pracovať dokonca aj vysokí ľudia.

Pri oprave, obnove alebo skladaní automobilov potrebujete prístup k vozidlu zo všetkých strán . Prístup na dno je najťažší. Pod vozidlami je málo miesta na žiadny priestor, dokonca ani so zdvihákom, a práca v ľahu je vyčerpávajúca a nie ergonomická.
S dvojstplovým zdvihákom môžete zdvhíhať vozidlá do výšky až 2,05 m, takže je ľahký prístup k spodnej strane vozidla.

Medzi ich hlavné výhody patrí napr. univerzálnosť , veľmi dobrá výška zdvihu , veľmi dobré na výmenu pneumatík, prácu s podvozkom, údržbu či opravy a vetky práce spredu a zozadu

 

Dvíha dvojkolesové vozidlá rýchlo a bezpečne?

 

Pomocou dvojstĺpového zdviháku môžete vo svojej dielni zdvíhať autá, motocykle a dodávkové automobily do výšky viac ako 2 m. Môžete tak robiť práce na podvozku alebo na bokoch vozidla, keď stojíte, a nemusíte kľačať alebo sa plaziť pod vozidlo. Vďaka tomu je práca oveľa jednoduchšia a ľahšia na chrbte a na kolenách.

Ak chcete zdvihnúť, jazdite s vozidlom medzi dvoma stĺpmi zdviháka a v ďalšom kroku posuňte dve podperné ramená pod vozidlo.

Teraz nastavte nosné dosky, ktoré sú umiestnené na konci nosných ramien tak, aby vaše vozidlo spoľahlivo spočívalo na obidvoch nosných ramenách.

Akonáhle ste si istí, že je vozidlo správne umiestnené, môžete ho zdvihnúť stlačením tlačidla na ovládacej skrinke, až kým nedosiahne požadovanú výšku.

Ak chcete vozidlo dať dole , stlačte vypínač. Hneď ako vozidlo dosiahne zem a je bezpečne na svojich štyroch kolesách, môžete odskrutkovať podporné dosky a posuňte podporné ramená do strany, aby bolo vozidlo opäť voľné.

Teraz môžete naštartovať vozidlo a presunúť ho z polohy medzi dvoma stĺpikmi.

 

Aké typy dvojstlpových zdvihákov existujú?

 

Existujú dva typy

⦁ Dvojstĺpový vretenový zdvihák
⦁ Dvojstĺpová hydraulická plošina

 

Oba typy vykonávajú rovnakú funkciu a zdvíhajú vozidlo do požadovanej polohy, vozidlo sa však zdvíha iným spôsobom. V závislosti od dizajnu to vedie k rôznym výhodám a nevýhodám.

 

Dvojstĺpový vretenový zdvihák

 

Vreteno má zdvihák v obidvoch stĺpcoch a každý je poháňaný elektromotorom. Otáčaním vretien sa vozidlo zdvíha alebo spúšťa na podporných ramenách.

Výhodou 2-stĺpového vretenového zdviháka je jednoduchá a rýchla inštalácia . Naviac, na rozdiel od hydraulickej zdvíhacej plošiny, 2-stĺpové skrutkové plošiny vyžadujú kvôli svojej konštrukcii nižšiu výšku stropu s rovnakou výškou zdvihu.

Relatívne vysoká spotreba energie sa ukazuje ako nevýhodná . Okrem toho je rýchlosť zdvíhania nižšia ako pri 2-stĺpových hydraulických plošinách a zdvíhanie vozidla môže trvať až jednu minútu.

Okrem toho sú vretenové zdviháky sú náročnejšie na údržbu ako hydraulické zdviháky, pretože olej musíte pravidelne doplňovať.

 

Dvojstĺpová hydraulická plošina

 

Na rozdiel od dvojstĺpového zdvíhania vretena pracuje dvojstĺpová hydraulická plošina iba s jedným elektromotorom . Tým sa riadi tok hydraulickej kvapaliny a tým sa riadi zdvíhanie a spúšťanie zdvihu.

Výhodou tohto dizajnu je nízka spotreba energie . Na rozdiel od prvého typu je to až o 80% nižšie.

Pokiaľ ide o rýchlosť zdvíhania, sú oveľa rýchlejšie vretenové. . Zdvíhacie testy na internete ukazujú, že zdvíhanie trvá u väčšiny hydraulických zariadení medzi 30 a 40 sekundami a čas spúšťania je približne pol minúty.

Ďalšia výhoda typu konštrukcie spočíva v tom, že je nainštalovaných málo pohyblivých častí . Výsledkom je, že náklady na opotrebenie a údržbu zostávajú nízke.

Nevýhodou 2-stĺpových hydraulických plošín je že potrebujú veľa miesta. Vzhľadom na konštrukciu hydraulických valcov vyžaduje väčšina 2-stĺpových hydraulických plošík výšku stropu 4 až 5 ma preto sa nehodia do každej dielne.

Okrem toho je štruktúra oveľa komplikovanejšia ako pri skrutkovom zdviháku, pretože hydraulické vedenia sa musia ukladať.
Výhody a nevýhody dvojstĺpovej hydraulickej plošiny v porovnaní s dvojstĺpovým vretenovým zdvihákom :

Výhody

⦁ kratšia doba zdvíhania
⦁ nižšia spotreba energie
⦁ menej opotrebenia

 

Nevýhody

⦁ väčšie nároky na priestor
⦁ zložitá štruktúra

 

Pohon

 

Pohon je zodpovedný za funkciu zdvíhania plošín či zdvihákov . Väčšina z nich má hydraulické alebo vretenové motory . Výkon týchto dvoch prvkov je zodpovedný za rýchlosť pri zdvíhaní a nosnosti. Dieselový motor môže byť tiež inštalovaný na profesionálne zdviháky .

 

Prevádzková bezpečnosť

 

Na zdviháku je dôležité , aby zdvíhané vozidlo nespadlo. Kontrola nastavenia výšky ukazuje, ako sa bezpečne pracuje . Najmä ak sú ľudia pod zdvihákom , nič by sa nemalo nakláňať alebo klesať.

 

Upevnenie

 

Niektoré zdviháky vyžadujú pripevnenie, aby sa zabezpečilo, že sa ne prevrátia . V montážnom návode nájdete všetky informácie o upevňovacích prvkoch a požadovaných bezpečnostných opatreniach. Spôsob pripevnenia závisí od jeho veľkosti, typu a nosnosti .

 

Otázky a odpovede

 

Aké sú výhody dvojstlpového zdviháku v porovnaní s nožnicovým zdvihákom ?

 

Popri dvojstlpových zdvihákoch sú veľmi populárne aj nožnicové zdviháky . Zdviháky v tejto kategórii všeobecne vážia menej a ľahko sa nastavujú. Ak hľadáte mobilný zdvihák, mali by ste sa pozrieť na nožnicové .

Dvojstlpové však majú oproti nožnicovým niekoľko výhod . Napríklad zdvíhacie ramená sa dajú nastaviť veľmi presne a vozidlá sú tak mimoriadne bezpečné. Stĺpy sú okrem toho úzke a stoja bokom vozidla, čo znamená, že je tu viac miesta na prácu.

 

Čo sa stane , ak vypadne prúd ?

 

Tieto zdviháky majú veľa bezpečnostných opatrení. Výpadok napájania preto nemá vážne následky. Aj keď je vozidlo vo zdviháku , zostáva vo svojej polohe.

 

Záver

 

Náš záver týkajúci sa týchto dvojstlpových zdvihákov je nasledujúci : Ak je k dispozícii dostatok miesta, výber typu s dvoma stĺpmi je určite ten pravý. Nie ani náhoda , že tieto typy vidíte takmer v každom profesionálnom dielni.

Práca s nimi je ľahká, sú stabilné a cena je tiež úplne primeraná v porovnaní s zdvihákmi podobných typov . Jedinou nevýhodou je, že táto konštrukcia sa zvyčajne nehodí do štandardnej garáže. Výška stropu niekedy bohužiaľ nestačí. Tu môže byť lepšou voľbou nákúp iného zdviháku .

Dielňa
Kategórie