Domáca vodáreň je zariadenie, ktoré slúži k zásobovanie pitnou vodou a využijete ju napr. v rodinných domoch , chalupách či na chatách – všade tam kde je v blízkosti studňa či vrt s vodou , ktorú je potrebné dostať do objektu.
Ak uvažujete o jej kúpe , máme pre vás tipy najlepšie vodárne podľa recenzií a hodnotení od zákazníkov , ako aj rady ako správne vybrať domácu vodáreň .
Náš tip – Po kliknutí na odkaz si potom môžete na ľavej strane vo vyhľadávači vybrať vlastnosti či požiadavky , ktoré požadujete o domácej vodárne napr. cenu , výrobcu , typ a druh čerpadla , maximálne čerpané množstvo v litroch , maximálnu ponornú hĺbku , výtlak , objem nádoby a pod…
Najlepšie domáce vodárne podľa zákazníkov
Prečítajte si recenzie a pozrite cenové ponuky
Cena
Obstaranie domáce vodárne nepredstavuje tak nákladnú záležitosť, ako by sa snáď na prvý pohľad mohlo zdať.
Vždy si ale dobre premyslite, na čo budete systém používať, a ako vysoký výkon od neho očakávate. Tieto informácie majte na pamäti pri samotnom nákupe.
Poradiť vám môže aj naša analýza, na základe ktorej sme identifikovali hneď tri cenové intervaly:
Do 200 eur
V najnižších poschodiach sa vyskytujú čerpadlá vhodné hlavne pre zavlažovanie alebo prečerpanie vody z jednej nádoby do druhej. Voliť môžete z povrchových i ponorných modelov, takže úplne záleží na vašich potrebách.
Maximálne množstvo čerpanej vody len zriedka presahuje hranicu 3,5 m3 za hodinu. Výtlak sa pohybuje okolo 40 ma spád podľa druhu zariadenia od 8 do 28 m.
Cena od 200 do 600 eur
V strednej triede už výrazne dominujú čerpadlá ponorné s prietokom nad 6 m3 za hodinu, ktorý plne dostačuje pre potreby väčšiny domácností. Prístroj možno rovnako dobre uplatniť aj v prevádzkach, kde je potrebné presunúť veľké množstvo kvapaliny z miesta na miesto.
Výtlak štandardne presahuje 60 metrov. Tlaková nádoba s kapacitou nad 60 l potom poskytuje dostatočnú silu pre zaistenie stabilného prietoku vody.
Za zmienku stojí tiež ponorná hĺbka pohybujúce sa od 40 do 57 metrov. Dosiahnete aj na vzdialenejšie alebo hlboko ukryté zdroja vody. Kvalitné konštrukčné materiály zaistí optimálne fungovanie po mnoho rokov, hoci sa ešte stále nejde o absolútnu špičku.
Cena nad 600 eur
Vo vrcholnej kategórii už nájdete výhradne ponorné čerpadlá s ponorným hĺbkou až 80 metrov. S ich pomocou dostanete vodu prakticky odkiaľkoľvek a výtlak, taktiež presahujúcej 80 m, ju pomôže dostať na povrch.
Najsilnejšie zariadenie sa pýši prietokom presahujúcim 10 metrov kubických za hodinu a zvládnu zásobovať aj niekoľko rodinných domov naraz. Pripravte sa však na pomerne výraznú hmotnosť začínajúce na 25 kilogramoch.
Čiastočne sa na nej podieľa aj rozmerná tlaková nádoba, ktorej objem len zriedka býva nižšia ako 80 litrov.
Hoci parametre u najdrahších výrobkov nebývajú toľko odlišné od strednej kategórie, rozdiel na prvý pohľad spoznáte. Spočíva hlavne v kvalite použitých materiálov, ktorá je ešte o triedu vyššie.
Ako vybrať domácu vodáreň na Heuréke
Ako už viete, každá vodáreň má svoje vlastnosti a parametre , ktoré rozhodujú o jej kvalite. Ako prvý by sme vás však pri výbere chceli upozorniť na extrémne lacné produkty neznámych výrobcov, ktoré konkurujú overeným značkám.
Vždy nakupujte od spoľahlivého výrobcu , ktorý má vlastné referencie. Inak sa ľahko môžete spáliť. No a následne sú tu parametre, ktoré vám pomôžu urobiť si v kategórii domácich vodární prehľad.
Doporučujeme si aj prečítať recenzie a hodnotenia od zákaznikov nielen na Heuréke.sk , ale aj v jednotlivých obchodoch a eshopoch.
Nie však každá vodáreň je určená na všetko, čo zákazník očakáva. Laik často ani netušia, že aj domáca vodáreň má svoje parametre a vlastnosti , ktoré sú dôležité. Vybrať si teda tú správnu je dôležité.
Všetko o domácej vodárni
Čo je to Domáca vodáreň
Domáca vodáreň je zariadenie, ktoré slúži k zásobovanie pitnou vodou . Vodárne nájdu svoje využitie v rodinných domoch , chalupách či na chatách – všade tam kde je v blízkosti studňa či vrt s vodou , ktorú je potrebné dostať do objektu.
Domáca vodáreň je pomerne zložitý prístroj skladajúci sa z niekoľkých častí ako sú čerpadlá , tlakový spínač , ovládacie jednotky , frekvenčné meniče , spätné klapky alebo tlakomer.
Domáca vodáreň, zariadenie na komfortné čerpanie vody hadicou alebo potrubím kamkoľvek, kam ich len potrebné.
Jej využitie je prekvapivo široké , domáca vodáreň môže slúžiť na čerpanie vody zo studne, cisterny, alebo na čerpanie dažďovej vody, a to ako v rámci vašej domácnosti, tak v rámci záhrady.
Mimo to si s väčšími modelmi môžete napríklad zriadiť vlastný nezávislý vodovod. Môžete tak za pomoci tohto pomocníka pohodlne napríklad zalievať celú záhrady, umývať auto, napúšťať bazén, alebo pokojne záhradné jazierko.
V domácnosti ju potom môžete využiť napríklad na splachovanie toalety zachytenú dažďovou vodou, alebo vodou zo studne, v záujme ako úspor, tak ohľaduplného životného štýlu.
To je len pár príkladov a nápadov, ako vám môže domáca vodáreň poslúžiť. V skratke ide o zariadenie, ktoré sa postará očerpanie a vypumpovanie vody a umožní vám ju následne všestranne využiť. Je teda veľmi podobné čerpadlám.
Len s tým rozdielom, že domáca vodáreň zabezpečuje plynulý prietok a spína aj vypína automaticky , nevyžaduje tak takú obsluhu, ako práve čerpadlo.
Súčasti domáce vodárne
Domáca vodáreň sa skladá z troch hlavných časti :
Čerpadlo
Čerpadlo – je v zásade tou najpodstatnejšou časťou domácej vodárne. Čerpadlo môže byť samonasávacie, ponorné alebo povrchové. Následne je dôležitý jeho výkon.
Automatika – Tlakový spínač
Automatika – ide o časti ako tlakový spínač , manometer alebo ochrana proti prehriatiu . Ide teda o viac súčastí, ktoré sú označované pojmom „automatika“. Pochopiteľne sú veľmi dôležité.
Tlakový spínač totiž zabezpečuje to, že čerpadlo nezapína v príliš častých intervaloch. Vďaka spínačmi sa tlak v nádrži reguluje, a tak nemusí čerpadlo neustále vodu tlačiť do rozvodov a šetrí tak energiu i opotrebovanie.
Tlaková nádoba
Tlaková nádoba – nádoba je určená na udržanie dodávky vody. Obvykle býva horizontálne a niekedy aj vertikálne. Líšia sa predovšetkým objemom. Vybavená býva gumovým vakom, ktorý reguluje protitlak. Nádoby majú objem od 25 až po 150 litrov. U renomovaných výrobcov je možné tieto väčšie objemy zohnať na objednávku.
Ako vybrať domácu vodáreň
Rozhodli ste sa konečne začať používať studňu, ktorá už mnoho rokov stojí na záhrade pri dome? Radi by ste čerpali priezračnú vodu z potoka tečúceho okolo?
Doba, kedy ste sa museli ťahať s okovami je už dávno preč a všetku zložitú prácu môžete prenechať strojom, konkrétne domácim vodárňam. Venujeme im nasledujúci text, v ktorom sa pokúsime pomenovať všetky podstatné kritériá ich správny výber.
Náš tip. Prečítajte si aj článok čerpadlo na polievanie záhrady.
Prietok
Chcete odčerpanú vodu používať na pitie, zalievanie záhradky, alebo ju snáď presúvate z jednej nádoby do druhej? Či tak alebo onak, kľúčovú úlohu hrá za všetkých okolností prietok vody.
Udáva, aké množstvo kvapaliny je zariadenie schopné z nádoby vytiahnuť. Vzhľadom na to, že každá činnosť je trochu iná, optimálny prietok sa bude vždy o niečo líšiť:
Prietok vody a tlak – tieto dva údaje spolu súvisia. Maximálny prietok vody za hodinu je totiž ovplyvnený práve tlakom , ktorý je schopné čerpadlo vodárne vyvinúť.
Vodu do rozvodov, teda rúrok alebo hadíc tlačí protitlak v čase, kedy je čerpadlo neaktívne.
Stará sa o to tzv. Gumový vak , ktorý je na boku nádrže. Neskôr je prietok vody a jeho plynulosť určený tlakom, ktorý vyvinie čerpadlo samotné. Ten by mal byť minimálne 3 bary .
Čím viac barov, tým lepší prietok. Hodnota prietoku by mala byť aspoň okolo 3 500 litrov za hodinu podľa účelu domáce vodárne.
Prísun pitnej vody – 2-4 m3 / hod.
Zalievanie – 1,5 m3 / hod.
Prečerpanie – 3 m3 / hod.
Uvedené hodnoty sú orientačné, ale rozhodne je nepodceňujte. Ak je vaša spotreba vody vyššia, pripravte sa na nie práve potešujúce výpadky dodávky. Najpozornejší buďte pri čerpaní vody pre potreby domácnosti.
Vyššie uvedený údaj platí pre menšie rodiny do štyroch členov, viacgeneračný domy potrebujú výrazne vyšší prietok.
Viete, že …?
Ak chcete presne zistiť potrebný prietok pre efektívne prečerpanie vody z jednej nádoby do druhej, môžete využiť matematického výpočtu. Stačí objem nádoby určené na prečerpanie vydeliť požadovaným časom v minútach a následne vynásobiť 60.
Veľkosť nádrže
Veľkosť nádrže – samozrejme nádrž domáce vodárne je pre veľké domácnosti nepostačujúce a zvyčajne sa pohybuje na úrovni 20-25 litrov, čo možno stačí pre zásobovanie vodou na záhrade či na chate.
Každopádne v tomto prípade je na mieste dokúpiť externú nádrž a pre domácnosti aspoň s kapacitou 80 až 100 litrov.
Maximálny výtlak
Maximálny výtlak – ide o smerodajný údaj, ktorý na základe výkonu motora, vyvinutého tlaku a prietoku vody dokáže vodu vytlačiť do určitej výšky a vzdialenosti. Jednoducho od zdroja vody až po vodovodný kohútik.
Tento údaj by sa mal pohybovať na hranici aspoň 40 metrov . Samozrejme, čím bližšie je domáca vodáreň k zdroju vody ak jej výstupu, tým lepšia dodávka vody je.
Dopravná výška
Dopravná výška vodárne je druhým najdôležitejším parametrom pre výber. Na prvý pohľad môže byť pre laika nepochopiteľný, počas nákupu ho ale neprehliadajte. Zásadným spôsobom totiž ovplyvňuje celkovú funkčnosť zariadenia.
Dopravná výška je udávaná súčtom dvoch čiastkových parametrov:
Sacia výška – z akej hĺbky a vzdialenosť čerpadlo zvládne kvapalinu nasať
Výtlačná výška – výška, do ktorej je čerpadlo schopné vodu vytlačiť
Sacia výška
Sacia výška – tento parameter udáva, z akej výšky domáca vodáreň vodu ťahá. Teda napríklad vzdialenosť čerpadla od hladiny studne. Vodárne majú túto hodnotu na úrovni 8-10 metrov . Z väčšej hĺbky vodu jednoducho nenasajú.
Ak máte zdroj vody v príliš veľkej hĺbke, vodáreň je nutné napojiť na ponorné čerpadlo . Samozrejme, kúpite aj domáce vodárne už s ponorným čerpadlom.
U sacej výšky sa rozlišuje medzi potrubím položeným naležato a zvisle. Kým 10 metrov ležatého potrubia nám dáva 1 m sacia výšky, u potrubia do hĺbky je pomer 1: 1. Pri počítaní výtlačnej výšky potom nezabudnite zabezpečiť optimálny tlak, pričom na každých 10 metrov plne dostačuje 1 bar.
Viete, že …?
Podľa požadovanej sacej výšky si vyberajte aj typ čerpadla. Povrchové sú schopné dosiahnuť do maximálnej hĺbky 9 metrov, od tejto hranice už nakupujte výhradne ponorné modely.
Tlaková nádoba
Už vyššie sme spomenuli, že na vytiahnutie vody z hlbín musí byť vyvinutý adekvátny tlak. V opačnom prípade skrátka tých pár metrov na povrch neprekonáte a samotná vodáreň bude k ničomu.
Potrebné bary poskytuje tlaková nádoba s gumovou membránou. Overte si kvalitu zváraného kontajnera, ktorý by mal byť dostatočne odolný, pretože pri príliš vysokom tlaku môže dôjsť aj k jeho roztrhnutiu.
Podľa potreby možno voliť z nádob ležatých a stojatých. Vždy zohľadňujte hlavne požadovaný tlak a prietok vody.
Hlučnosť
Nachádza sa studňa, z ktorej čerpáte vodu, v bezprostrednej blízkosti vášho domu? Máte susedmi, ktoré rozhodí aj drobný rámus? Potom vás iste bude zaujímať hlučnosť domáce vodárne, ktorú bohužiaľ výrobcovia štandardne neuvádzajú.
Počítajte preto s tým, že úplne ticho pracujú iba ponorné systémy, keďže u nich sa všetko podstatné odohráva pod vodou, ktoré prípadný hluk tlmí.
Príslušenstvo
Príslušenstvo – u predajcu sa nezabudnite informovať napríklad na sacej hadice , výtlačné hadice , gekospojky , ktoré spájajú hadicu s vodárňou alebo prípadne predfiltrom, ktorý predlžuje životnosť vodárne. K príslušenstvu môžeme radiť aj manometer , ktorý meria tlak vzduchu v nádobe a nie u každého modelu je samozrejmosťou.
Umiestnenie a čistenie
Adekvátne umiestnenie zariadení zohráva kľúčovú úlohu v jeho životnosti. Domáce vodárne bývajú obvykle umiestňované do pivníc alebo technických miestností, kde svojím chodom príliš neruší, a pritom sú neustále na očiach.
Pri nepretržitej zimnej prevádzke sa postarajte o ich ochranu pred mrazom alebo vypustite všetku vodu. V opačnom prípade dôjde k jej zamrznutiu a následnému roztrhnutiu celého aparátu.
Vodáreň tiež poctivo čistite. Pravidelne prúdom vody oplachujte filtre aj predfiltre, ktoré je možné jednoducho vybrať. Vďaka adekvátnu starostlivosť bude prístroj fungovať dlhé roky bez najmenších problémov.
Dodatočné príslušenstvo a funkcie
Štandardne sa v tejto kapitole venujeme hlavne prehľadu rôznych pomocných systémov a doplnkov. Vzhľadom k tomu, že domáci vodáreň samotnú tvorí hneď niekoľko vzájomne prepojených prvkov, túto kapitolu im venujeme.
Na rozdiel od iných prípadov sa však jedná o príslušenstvo potrebné na správne fungovanie celého systému, pričom väčšinou si ho žiaľ musíte dokúpiť samostatne:
Sacia hadica – vystužená hadica na vysávanie vody
Výtlačná hadica – hadica vedúca z vodárne, podľa účelu záhradné alebo do interiéru
Gekaspojka – spojka pre jednoduché napojenie hadíc k vodárni
Predfilter – zbaví vodu časti nečistôt ešte pred presunom do samotného filtračného systému
Pancierová hadica – pre zakomponovanie novej hadice k už fungujúcemu systému
Za zmienku stojí aj trojica základných bezpečnostných funkcií a poistiek, bez ktorých by bola prevádzka vodárne rizikový alebo nemožný:
Spätná klapka – zabraňuje návratu vody späť do studne a udržiava konštantný tlak
Tepelná poistka – ochrana pred skratom, vypnutie zariadenia po dosiahnutí kritickej teploty
Ochrana proti chodu na sucho – kontrola stavu vody v nádrži, zastaví chod pri poklese hladiny
Kupujte radšej značkové domáce vodárňe
Domáce vodárne nenakupujeme každý deň, preto nie je divu, že veľakrát máme problém sa v ponuke obchodov zorientovať. Je lepšie voliť nižšiu cenu alebo uprednostniť perfektné parametre?
Akú úlohu vlastne hrá meno firmy, ktorá daný model skonštruovala? Z finančného hľadiska odporúčame vždy hľadať zlatý stred medzi rozumnými nákladmi za obstaranie a kvalitou.
Druhá otázka poskytuje oveľa jednoduchšie odpoveď. Vyhnite sa lacným napodobeninám a vyberajte len výrobky z dielne rokmi overených spoločností.
Jedine tak budete mať istotu dlhého prevádzky a širokej siete servisných centier.
Značky
Medzi tie najlepšie výrobca na trhu zaraďujeme: Elpumps , Güde , Omnigena , Sigma alebo Metabo .
Prečítajte si recenzie a pozrite cenové ponuky