Dom na kľúč

Plánujete si dať postaviť dom na kľúč ?

Na domoch na kľúč je fajn, že s nimi ušetríte kopec času i nervov, všetky starosti prenesiete na plecia stavebnej spoločnosti, vyhnete sa neodborným technologickým postupom i nevhodnému materiálu a získate množstvo ďalších benefitov.

Výstavba rodinného domu je pre každú rodinu veľkou výzvou, hlavne ak ide o stavbu prvého domu.

Ako sa rozhodnúť a čo všetko na vás čaká ? Prevedieme vás základnými krokmi k ceste za vaším vysnívaným domom.

 

Tip pre vás. Chcete si pozrieť zoznam firiem , ktoré stavajú domy na kľúč vo vašej lokalite  ?  Prečítať referencie na tieto firmy alebo pozrieť vyše 500 projektov – návrhy domov ?

 

Ak áno , tak sa zaregistrujte na odber noviniek – REGISTRÁCIA 

 

Koľko ste schopný investovať do domu na kľúč ?

 

Do výslednej ceny sa vám premietne aký druh domu si vyberiete či sa rozhodnete pre murovaný , montovaný alebo nízkoenergetický.

Od toho sa bude odvíjať aj výber materiálov, ktoré použijete pri stavbe.

Nízkoenergetické domy sú o čosi nákladnejšie než murované. Vyžadujú si kvalitnejšie materiály, ale odmenou vám bude výrazne šetrenie na energiách a kvalita vnútornej klímy.

Musíte rátať s kúpou kvalitných okien, vykurovacieho systému a pod. Vyššie náklady sa vám časom vrátia v podobe nižších nákladov na energie.

 

Koľko stojí rodinný dom  ?

 

Cena je vždy chúlostivá otázka.

Je ťažko povedať koľko je cena domu na kľúč. Preto si najprv musíte položiť otázku. Koľko chcem do stavby investovať? Čo od domu očakávam? Aký chcem komfort? Akú chcem veľkú terasu a záhradu?

Pre výslednú cenu stavby je dôležitá aj Vaša predstava o použitých materiáloch pre výstavbu vášho domu. Medzi stavebnými materiálmi sú cenové rozdiely, ktoré môžu stavbu zlacnieť ale aj zdražiť.

Takéto cenové rozdiely sú skoro pri každom stavebnom materiáli.

 

 

Koľko stojí novostavba – dom na kľúč ?

 

Cena stavby domu na kľúč sa pohybuje v rozmedzí od 800 až 1500 EUR/m2

Ak budete stavať svojpomocne síce finančne ušetríte 5 – 10 % z investície, ale bude vás to stáť kopu nervov a asi 500 hodín vášho času.

Z tohto dôvodu vám odporúčame, aby ste celú stavbu domu až po nasťahovanie, zverili odborníkom.

Presná cena závisí od typu a veľkosti vášho domu, predprípravy terénu a základov, pripojenia k verejným sieťam atď.

 

Z pohľadu na cenník murovaných a montovaných domov vyplýva, že cena murovaných domov na kľúč je vo všeobecnosti o pár percent vyššia oproti montovaným drevodomom.

Ak ste doteraz predpokladali, že rozdiely budú vyššie a montovaný dom vás vyjde podstatne lacnejšie, tak možno ostanete sklamaní.

Dokonca, cena montovaného domu sa môže v závislosti od kvality vybavenia vyrovnať cene murovaného domu alebo ju dokonca prevýšiť.

Napríklad v prípade drevostavby postavenej z masívneho dreva. Pri takomto konštrukčnom systéme drevostavby treba počítať s podstatne vyššími výdavkami.

Aký dom na kľúč chcem

 

Okrem financií, ktoré chcete vložiť do stavby domu, si treba odpovedať aj na pár ďalších otázok.

Koľko priestoru potrebujete , či chcete dom používať aj na podnikanie alebo aký typ domu či murovaný alebo montovaný dom a pod…

Konečné rozhodnutie by nemalo ovplyniť iba to, ako dom vyzerá zvonku, ale hlavne to, aby spĺňal vaše potreby a požiadavky na bývanie na ďalšie desiatky rokov.

 

Montovaný a murovaný dom

 

Montované a murované domy reprezentujú úplne odlišné stavebné systémy. Vzájomné rozdiely sú preto úplne logické.

Na mysli teraz nemáme iba materiály použité na výstavbu obvodového plášťa alebo priečok, ale tiež rozdielne technologické postupy a v konečnom dôsledku aj parametre domov. 

Viac info – Montovaný alebo murovaný dom 

 

Nízkoenergetický dom

 

Oproti bežnému domu spotrebuje o dve tretiny menej energie a v priemere je o 10 % lacnejší ako pasívny dom.

Vyššie investície potrebujete na začiatku pri stavbe hlavne do zateplenia múrov, izolácie, konštrukcie, spôsobu ohrevu vody či do rozdelenia miestností na vykurovacie zóny.

Tepelné izolácie musia mať výborné vlastnosti a stavba kvalitné zhotovenie a
v nízkoenergetickom dome možno zaviesť aj klasický vykurovací systém.

Vyžaduje si hrubšie zateplenie obvodových múrov a strechy a tiež izolácie, ktoré bránia úniku tepla a vzniku tepelných mostov.

„Chcete mať komfortné bývanie, ale zároveň šetriť energiami a bývať zdravo? Potom si zvoľte nízkoenergetický dom, ktorý sa plne prispôsobí vašim potrebám.“

 

Životnosť rodinného domu

 

Životnosťou domov nezačíname úplne náhodne. Tento parameter totiž zvykne vyvolávať najväčšie spory a vášne. Určite ste niekedy počuli zástancov klasických murovaných stavieb „spievať“ na životnosť murovaných domov doslova ódy.

V princípe sa s nimi dá iba súhlasiť, pretože murovaný dom dokáže spoľahlivo slúžiť viacerým generáciám. Platí to samozrejme za predpokladu, že na výstavbu domu sú použité kvalitné materiály a dôraz sa kladie na precíznu realizáciu prác.

Ak sa však vrátime späť k porovnaniu životnosti montovaných a murovaných domov, treba na rovinu povedať, že murovaný dom má v porovnaní s montovaným domom predpokladanú vyššiu životnosť.

Základom sú však detailne spracované projekty domov, prírodné materiály vysokej kvality a profesionálna realizácia výstavby.

V inom prípade sa totiž môže stať, že precízne zrealizovaný montovaný dom môže prevýšiť životnosť nedbanlivo postaveného murovaného domu.

 

Rýchlosť výstavby domu na kľúč

 

Moderná doba si vyžaduje riešenia, ktoré kráčajú s dobou. Jedným takým riešením sú aj rodinné domy na kľúč.

Pravdou je, že rýchlosť výstavby vyznieva viac v prospech montovaných domov. Pri vopred zhotovenej základovej doske sa totiž dá v montovanom dome plnohodnotne bývať do 2 – 3 mesiacov.

Realizácia výstavby montovaného domu s výnimkou spomínanej základovej dosky a betónových poterov vyžaduje menej mokrých stavebných procesov, takže práce môžu napredovať rýchlejším tempom.

Rozdiel v rýchlosti výstavby sa výraznejšie prejaví najmä pri poschodovom dome.

Súčasné technologické postupy pri výstavbe murovaných domov síce eliminujú aplikáciu mokrých procesov na minimum, no aj napriek tomu sa im nedá vyhnúť úplne a preto sa sťahovanie do vlastného murovaného domu posunie spravidla o niekoľko týždňov až mesiacov.

Nepredstavujte si však nejaký priepastný rozdiel pretože často môže ísť iba o 2 ale 3 mesiace čakania navyše.

 

 

 

Rozhodujte sa nielen srdcom

 

Montovaný drevodom môže byť pre niekoho zaujímavou alternatívou vlastného bývania.

Podiel drevostavieb na celkovom počte novopostavených domov má mierne stúpajúcu tendenciu a v súčasnosti sa pohybuje niekde na úrovni 5 %. V ich prospech vypovedá rýchla výstavba, ktorá môže byť atraktívna najmä z pohľadu mladých ľudí bývajúcich v podnájme.

V princípe však murované domy v rýchlosti výstavby nejako významnejšie nezaostávajú.

No a keď zoberieme do úvahy životnosť domu alebo len veľmi malé rozdiely v cene, tak niet najmenších pochýb o výhodnosti murovaných domov.

Podčiarknuté a zhrnuté, vo svojom dome sa musíte v prvom rade cítiť pohodlne a príjemne. Nikdy sa však nerozhodujte len na základe pocitov. Nechajte si čas na rozmyslenie a zhodnoťte všetky pre / proti.

 

Výber pozemku

 

Lokalitu si vyberajte veľmi pozorne, aj tu platí, že akciové ceny pozemkov sú často na úkor lokalitty či iných faktorov, ktoré ovplyvnia kvalitu vášho bývania.

 

Lokalita

 

Ak potrebujete dochádzať mimo lokality bývania, skontrolujte si najmä dopravnú
dostupnosť. Skúste sa tam previezť v čase, kedy budete cestovať do práce či z práce.

Znie to možno ako jasný bod, ale často sa stáva, že si ľudia postavia dom v lokalite náročnej na dopravnú dostupnosť a väčšinu času, ktorí chcú stráviť v novom dome, strávia v aute či vo vlaku.

 

Pozemok musí byť stavebný

 

Pozemok je zapísaný v katastrálnej mape a nájdete ho aj v územnom pláne obce. Informácie z oboch dokumentov by sa mali zhodovať.

Katastrálna mapa slúži ako technický podklad na evidenciu nehnuteľností v katastri. Môžete zistiť vlastníkov parcely, druh parcely, ťarchy, ktoré sú na pozemku, a mnoho iných dôležitých informácií.

Územný plán obce rieši kde, čo a za akých podmienok v obci je a bude. Úrady môžu povoliť len takú stavbu, ktorá je v súlade s územným plánom a za podmienok daných územným plánom. Územný plán hovorí o plánovanej výstavbe do budúcnosti.

 

Pri výbere pozemku sa teda sústreďte na tieto body:

 

Informácie z oboch dokumentov by sa mali zhodovať. Ak územný plán dovoľuje na pozemku stavať, ale v katastri je zapísaný ako záhrada, zdržanie môže trvať aj rok.

Preto si pred kúpou vyžiadajte na príslušnom stavebnom úrade územno-plánovaciu informáciu. Stanovisko hovorí o tom, čo môžete na pozemku postaviť.

Overte pomocou katastrálnej mapy vlastníkov všetkých parciel, ktoré sa vás týkajú, hlavne príjazdových komunikácií.

Územný plán hovorí o plánovanej výstavbe do budúcnosti. Preto sa uistite, že vám vyhovuje aj to, ako to bude vyzerať o pár rokov.

Inžinierské siete a ochranné pásma

Ide o vodovod, kanalizáciu, elektrické vedenie, plyn a o telekomunikácie. Skontrolujte si, aké siete sú k dispozícii, ako ďaleko sú od pozemku a hlavne, či sa možno na tieto siete pripojiť.

Obráťte sa na správcov týchto sietí, poskytnú vám informácie o možnostiach pripojenia na sieť.

 

Neviditeľné siete

 

Reč je o podzemnom vodovode, kanalizácii, plynovode. Nielenže nad nimi nemôžete nič stavať, ale nemôžete stavať ani v ich ochrannom pásme.

Ochranné pásmo môže zahŕňať napr. vzdušné elektrické vedenie, železnicu, vodný koridor, les a pod.

Ak plánujete výstavbu eneregiticky úsporného domu

V tomto prípade je dôležité, aby vám samotný pozemok nebránil využívať prírodné energie naplno:

Uistite sa, že pozemok je dostatočne preslnený a nič mu netieni. Ideálne je, ak komunikácia na pozemok vedie zo severnej strany, aby ste mali okná do záhrady na slnečnej strane a aby sme tak mohli dom prirodzene vyhrievať.

Energetiku ovplyvňujú aj silné prevládajúce vetry. Na ne si posvieťte najmä vtedy, ak idete stavať na okraji zástavby.

 

 

Výber tvaru a veľkosti pozemku

 

Skontrolujte tzv. index zastavanosti – koľko percent pozemku môžete zastavať, kde a akým spôsobom.

Skontrolujte uličnú čiaru a odstupy od susedných pozemkov.

Ak rodinné domy vytvárajú medzi sebou voľný priestor, vzdialenosť medzi nimi nesmie byť menšia ako 7 metrov a zároveň vzdialenosť rodinných domov od spoločných hraníc pozemkov nesmie byť menšia ako 2 metre.

V stiesnených územných podmienkach sa môže vzdialenosť medzi rodinnými domami znížiť až na 4 metre, ak v žiadnej z protiľahlých častí stien nie sú okná obytných miestností. A teraz tento priestor prekryte ochrannými pásmami.

 

Ostalo miesto na dom?

 

Odporúčaná minimálna šírka dobre riešeného domu na kľúč by mala byť aspoň 6 metrov. Ak má byť dom užší, zožeňte si naozaj veľmi kreatívneho architekta.

Nakoniec sa ešte zamerajte na sklon terénu a na jeho podložie. Čím je pozemok strmší, tým drahšia je výstavba. Čím zložitejšie podložie, tým viac komplikácií.

Dajte si pozor na spodnú vodu. Voda je mocný živel, nad ktorým len ťažko zvíťazíte.

Ak máte starosti s výberom toho správneho pozemku alebo sa potrebujete poradiť ohľadne vášho terajšieho pozemku, neváhajte a obráťte sa radšej na odborníkov.

 

Vyber spoľahlivej stavebnej firmy , ktorá postaví dom na kľúč

 

Stavať dom na kľúč so stavebnou firmou je dobrou voľbou, vďaka nej ušetríte veľa času a energie pri riešení vecí a problémov, na ktoré potrebujete odborníkov.

Dobrá stavebná firma je kolektív zohraných odborníkov v ich oblasti – od architekta cez projektanta až po stavbyvedúceho.

 

Ako sa však vyznať v spleti stavebných firiem?

 

Výber generálneho dodávateľa našej stavby na kľúč by teda mal byť veľmi precízny a rozhodne nie unáhlený.

Nestačí si len vypočuť odporúčania rodinných príslušníkov či známych, ktorí majú s podobnou stavbou skúsenosti.

Rozhodne v prvopočiatku navštívte webové stránky jednotlivých firiem a spoločností a prezrite si ich profily.

Mali by obsahovať zverejnené certifikáty kvality a hlavne prehľad už realizovaných stavieb , ako aj referencie od zákazníkov.

 

Doporučuje sa vyberať si z firiem sídliacich vo vašom blízkom regióne.

 

V širšom výbere je dobré si referencie o vybratých firmách overiť u ich klientov a ak vás ich odporúčania zaujmú, nechajte si vypracovať cenové ponuky.

V užšom výbere sa následne orientujte nielen podľa cien, ale aj podľa dĺžky výstavby a najmä dĺžky záruky, ktorú poskytujú na hotové dielo.

Skutočne renomované firmy už v súčasnosti ponúkajú záruku aj do 60 mesiacov, pri montovaných drevených domoch nie sú výnimkou ani 20 a 30 ročné garancie.

Nenechajte sa pomýliť príliš nízkymi cenovými kalkuláciami, na nekvalitu zase môžu upozorňovať príliš krátke záručné lehoty jednotlivých firiem.

Ak máte zozbierané dostatočné množstvo informácií urobíte dobre, ak ponuky v „užšom výbere“ ešte navyše prekonzultujete v nezávislým odborníkom. Veď rozhodnutie pre stavbu domu je veľmi často rozhodnutím na celý život.

Je dobré mať predbežný náčrt či obrázok, čo by mal dom obsahovať, o aký typ stavby máte záujem.

To vám pomôže eliminovať firmy, ktoré neponúkajú to, čo potrebujete.

 

Výber dodáveteľov

 

Ide o veľmi dôležitý výber v celom procese stavby.

Pri konzultácii sa snažte byť čo najšpecifickejší ohľadom vašich potrieb a predstáv.

Kvalitná firma vám vie dokonca pomôcť vo výbere pozemku, zabezpečiť celý proces výstavby domu od návrhu projektu, vybavenia všetkých náležitostí na úradoch až po návrh interiéru.

Cena domu na kľuč , väčšinou odzrkadľuje kvalitu vybraných materiálov, technológií a práce.

Skúsenosti a kvalita manažmentu výstavby hrajú pri výbere dodávateľa
takisto dôležitú rolu, aj od toho závisí, či sa nasťahujete v dohodnutom termíne.

Každý správny stavebník by vám mal pri prezentácii cenovej ponuky vedieť poskytnúť stručný zoznam nákladových položiek, ktoré tvoria konečnú cenu stavby.

 

Verte svojej intuícii

 

Cena nie je najdôležitejšia a pri realizácii by ste mali dbať na kvalitu zhotovenia.

Takisto je podstatný spôsob komunikácie firmy, keďže s ňou budete počas výstavby domu komunikovať celý čas.

Je firma ústretová? Reagujú na vaše požiadavky a počúvajú vaše potreby?

Aké sú realizácie firmy, viete si predstaviť tam bývať ?

V každej dobrej firme máte možnosť prísť sa pozrieť na niekoľko vzorových domov, ktoré už majú svojich majiteľov.

 

Projekt na stavebné povolenie

 

Dôležitou súčasťou prípravy na stavbu je projekt vášho budúceho domova.

 

Ćo je to projekt domu

 

Projekt domu na kľúč slúži na stavebné povolenie a následne samotnú realizáciu stavby.
Štandardne je vyhotovený v 5-tich kópiách.

Možnosti sú dve, buď si kúpite hotový katalógový projekt, alebo si ho dáte vypracovať na mieru u architekta.

 

Katalógový projekt domu na kľúč 

 

Katalógový projekt môže byť skvelou inšpiráciou a je ich tak veľa, že si nebudete
vedieť vybrať.

Lenže tento dom neviete prispôsobiť svojim konkrétnym potrebám, požiadavkám vášho pozemku.

Projekt sa kupuje bez poradenstva a bez možnosti nejakých úprav. Ak budete chcieť projekt upraviť, musí prejsť rukami architekta a statika.

 

Projekt na mieru

 

Projekt na mieru vás bude stáť mesiac či dva navyše času, kým architekt vypracuje kvalitný jedinečný projekt podľa vašich konkrétnych požiadaviek a na mieru.

Je to však čas, ktorý sa vám vráti v komforte vášho nového bývania.

Dom na kľúč je väčšinou investícia na celý život, a preto radšej investujte do projektu
na mieru, ktorý bude spĺňať vaše konkrétne predstavy. Pre komfortné bývanie
by sa dom mal prispôsobiť vám, nie naopak.

 

Stretnutie s architektom

 

Ak chcete stihnúť termín sťahovania, potrebujete sa stretnúť s architektom. Dobrá stavebná forma vám odporučí vlastného architekta, ak ste si ešte nenašli toho svojho sami. Toto stretnutie je veľmi dôležité. Tu sa bude rodiť váš dom na mieru.

Domček, kde budete žiť niekoľko desaťročí, by mal byť navrhnutý čo najlepšie, tak, aby rešpektoval váš životný štýl, pozemok a rozpočet.

Niet pochýb o tom, že architekt musí byť dostatočne kvalifikovaný. To znamená, že spĺňa tri nevyhnutné atribúty: vzdelanie, skúsenosti a nápady.

Architekt zároveň nesmie zabudnúť, že sa zameriavate na váš nový dom. Preto sa uistite, že nájdete architekta, ktorý vás naozaj počúva a berie do úvahy to, čo si naozaj želáte.

Dobrým znamením v tejto oblasti je, ak si dotyčný robí rozsiahle poznámky už od prvého spoločného stretnutia.

Aj architekti sú profesijní špecialisti – premýšľajú a komunikujú v odbornom architektonickom žargóne. Vy pravdepodobne nie. Preto je okrem slovného opisu vašich predstáv vhodné ukázať im aj fotky a obrázky.

Namieste je aj spoločný výlet na vami vytypované lokality, kde môžete naživo poukázať na detaily, ktoré sa vám páčia. Nevyhnutnou súčasťou procesu tvorby individuálneho projektu na mieru je dať priestor profesionálovi a nechať architekta, aby bol architektom.

Skúste čo najdetailnejšie opísať vaše predstavy, ale nerobte celú prácu za nich. Výsledkom by bola frustrácia, možno až hnev na oboch stranách kontraktu.

 

Žiadosť o stavebné povolenie

 

Ak máte projekt od architekta hotový, nastáva čas, keď podáte žiadosť o stavebné povolenie na miestny stavebný úrad.

Priložíte k tomu projekt a ďalšie náležitosti, ktorých zoznam vám vydajú na stavebnom úrade na požiadanie (vyjadrenie od potrebných inštitúcií ako elektrárne, plynárne, vodárne, telekomunikácie, požiarna ochrana, obvodný úrad životného prostredia, písomný súhlas susedov so stavbou, rozpočet na stavbu spolu s cenníkovými cenami jednotlivých položiek).

Najlepšie je predložiť všetky dokumenty naraz, aby sa zbytočne nepredlžovala lehota schválenia. Túto úlohu však môžete zveriť aj do rúk stavebnej firmy, ktorá bude pre vás pracovať.

Väčšina investorov podpisuje hypotekárny úver až po vydaní stavebného povolenia. Lenže začať hľadať najvhodnejšie riešenie a vybrať si banku môžete už teraz.

Výstavba rodinného domu je finančne náročná. Počas jej realizácie sa môžu vyskytnúť rôzne záležitosti od povolení na zmeny projektu cez dodatočné úpravy na konečné schválenie nehnuteľnosti.

Preto je dobré vždy rátať s finančnou rezervou pre prípad neočakávaných okolností. Výška samotnej rezervy závisí od koncovej ceny domu.

O konkrétnej sume je vždy vhodné poradiť sa najprv s odborníkmi, napríklad s architektom alebo so stavbyvedúcim, ktorý projekt pozná do detailov.

 

Financovanie domu na kľúč

 

Dobrý článok o financovaní domu na kľúč nájdete na stránke – Financovanie výstavby.

 

 

Ešte krátko k zmluve o dielo…

 

Musíte si uvedomiť, že ide o veľmi dôležitý dokument, ktorý stanovuje práva a povinnosti oboch zúčastnených strán.

Zmluva by mala byť obsažná a čo najdetailnejšia.

Nielenže musí obsahovať základné definície o jej predmete, mieste výstavby a termínoch dokončenia a odovzdania stavby, ale aj súpis a cenu vykonávaných prác a dodávaných materiálov aj vrátane napojenia na inžinierske siete.

Do zmluvy je dôležité zahrnúť aj spôsob platby objednávateľa stavby, poskytovanie záruk zo strany dodávateľa, spôsob riešenia reklamácií a samozrejme povinnosť a lehotu odstránenia prípadných vzniknutých chýb.

Ak sa počas realizácie stavby vyskytne nutnosť vykonať práce navyše, je potrebné ich vždy riešiť formou dodatku k zmluve.

Ak chcete mať skutočne istotu či predloženej zmluve o dielo rozumiete a či skutočne obsahuje všetky potrebné detaily, doporučujeme vám konzultovať jej obsah, ešte pred podpisom, s nezávislým právnikom a stavebným odborníkom.