Ako vybrať zváračku

AKO VYBRAŤ ZVÁRAČKU

Základné informácie – Ako správne vybrať zváračku 

Parametrov pre správny výber je už na prvý pohľad relatívne veľa. Každý z nich je navyše dôležitý pre to, aby ste boli s nákupom spokojní. Naprostý základ predstavuje voľba správneho typu prístroja využívajúceho zodpovedajúce technológiu práce.

Pri nákupe by ste mali brať ohľad aj na druh materiálu s ktorým budete pracovať. Od toho sa odvíja aj očakávaný výkon a jeho využiteľnosť, rovnako ako množstvo potrebného zváracieho prúdu. O tom, ako ľahká alebo ťažká bude manipulácia rozhodujú hlavne prevedenie ergonómia, rozmery a hmotnosť zariadenia.

V neposlednom rade nesmieme zabudnúť ani na najrôznejšie doplnkové funkcie, ktorými sú najmä drahšie modely vybavené. Ako vždy nás čaká aj pár slov o cenách. Prístroje rozdelíme do niekoľkých cenových pásiem podľa očekávatelných vlastností. Mali by ste tak mať dostatočný prehľad o tom, čo za svoje peniaze dostanete.

 

Pripravili sme pre vás základné informácie pri kúpe zváračky.

 

Ako vybrať zváračku

 

Typ

 

Najdôležitejšia voľba vás čaká hneď na začiatku. Od zvoleného typu sa totiž odvíjajú aj všetky ostatné parametre a kvalita práce. V súčasnosti rozlišujeme tri základné druhy zváračiek:

 

Trafozváračky
Invertory
Polyfúzne zváračky

 

Trafozváračky

 

Trafozváračka je klasika dobre známa z filmov pre pamätníkov odohrávajúcich sa v priemyselnom prostredí. K svojmu fungovaniu vyžaduje klasickú zásuvku na 220 V a silný 16A istič. Jedná sa o jednoduché zariadenie bez akejkoľvek prídavnej elektroniky. Pripraviť sa musíte najmä na výraznú hmotnosť pohybujúce sa okolo 15-20 kg. Jej nákup sa teda oplatí skôr pre stacionárne použitie v domácej dielni.

 

 

Pri výbere vhodného modelu skontrolujte obzvlášť prevedenie ventilátora. Maximálna zatěžovatelnost v 10 minútovom cykle u menej nákladných modeloch dosahuje iba štyroch minút. U tých najlepších si môžete dve minútky pridať. Vždy musíte počítať s prítomnosťou tepelnej poistky, ktorá zabráni prehriatiu a poškodeniu zariadenia.

 

  ► Heuréka.sk – Najlepšie trafozváračky – TU  

 

Invertory

 

Modernejšími strojmi sú tzv. Invertory. Sú vybavené pokročilou elektronikou, takže nie sú zbytočne veľké ani ťažké. Bez väčších problémov ich môžete prehodiť cez rameno a vziať so sebou na rebrík. Oplatí sa najmä vtedy, keď počítate s neustálym presunom z miesta na miesto.

 

 

Veľkou výhodou je aj bohatšia ponuka pridružených moderných funkcií. Invertorová zváračka preto predstavuje výbornú voľbu pre začiatočníkov, ktorí sa zvárať ešte len učia.

 

  ►  Heuréka.sk – Najlepšie zváracie inventory – TU  

 

 

Polyfúzne zváračky

 

Trošku mimo stojí tretí druh zváračiek, ktorými sú tzv. polyfúze prístroje. Na rozdiel od predchádzajúcich dvoch typov sú totiž určené pre prácu s plastovými rúrkami. Nezaobídu sa bez nich kúrenári ani inštalatéri. Na oceľ je však rozhodne nevyužijete.

 

 

Viac info na –  Najlepšie zváračky na plasty , 

 

 

  ► Heureka.sk – Najlepšie polyfúzne zváračky – TU  

 

 

Technológia zvárania

 

S použitým typom zariadení je neoddeliteľne spojená aj technológie, prípadne tiež metóda zvárania. Každú z nich môžete použiť v rôznych podmienkach, prípadne s rôznou kombináciou materiálov. Stretnúť sa teraz dá s touto základnou štvoricou:

 

MMA
MIG / MAG
FLUX
TIG

 

MMA

 

Najbežnejšie sa možno stretnúť so zváraním pomocou obaľovanej elektródy, ktoré sa skrýva pod anglickou skratkou MMA. Uplatnenie nachádza hlavne u zváracích invertorov a odvádza skvelú prácu pri spájaní oceľových prvkov. Výhodou je ľahká manipulácia so zváračkou vďaka nízkej hmotnosti a rozmerom. K prevádzke navyše nepotrebujete plynovú bombu, pretože elektróda sa postará o všetko.

Nie je však možné, aby bolo všetko úplne bez chybičky. Preto sa pripravte na to, že zvary budú po dokončení práce pokryté troskou. Tú musíte rýchlo očistiť a neočakávajte, že by spoj bol nejako zvlášť estetický.

 

 

MIG-MAG / FLUX

 

Metal Inert Gas – metal Active Gas. Toto anglickej spojenie sa skrýva pod pomerne komplikovanú skratkou. Pri zváraní sa využíva ochranný plyn, zamedzujúci pokrytie výsledného spoja troskou. Preto možno s touto technológiou pracovať všade tam, kde sa hrá na estetickú stránku veci. Rovnako tak skvele poslúži aj pri pracovanie tenkých plechov.

Počítajte však s tým, že vplyvom absencia elektródy musíte použiť plynovú bombu. Ochranný plyn je navyše neefektívne pri práci vonku. Silný vietor ho totiž rozfúka, takže je potrebné počítať s miernym nánosom trosky.

Pri kúpe zváračky Mig Mag musíte zvážiť rôzne aspekty aby ste si vybrali tú správnu. Aby sme vám uľahčili ako vybrať zváračku CO2 , môžete tak urobiť prečítaním článku – Ako vybrať zváračku CO2

Novšie metódou, doplňujúce MIG-MAG predstavuje tzv. FLUX. Tej namiesto bomby pomáha plyn odparený z náplne duté elektródy. Dosiahnete úplne zhodného výsledku práce, bez toho aby ste museli so sebou ťahať zásobník plynu. Obe metódy môžete samozrejme podľa potreby kombinovať.

Viac info na  Zváračka.co2

 

 

TIG

 

Najpokročilejšou technológiou je TIG využívajúci služieb neodtavitelné elektródy z wolfrámu. Tá je obalená ochrannou atmosférou zabraňujúci vzniku trosky. S pomocou Tigu môžete okrem ocele zvárať aj oveľa citlivejšie materiály ako je hliník, titán alebo nikel. Nemusíte sa totiž báť oxidácie, ktorá v ich prípade nastupuje veľmi rýchlo.

 

Druh zváraného materiálu

 

V minulých podkapitolách sme sa venovali výhradne samotným zváračkám. Nemenej významnú úlohu pre správny výber hrá však i materiál, s ktorým pracujeme. Každý sa vyznačuje inou citlivosťou a opracovateľnosťou. V konečnom dôsledku musíme druhu materiálu plne prispôsobiť našu voľbu prístroja.

Dôležitým parametrom je hrúbka materiálu. Všeobecne platí, že čím tenšie materiály zvárame, tým nižšia prúd je vyžadovaný. Uplatnenie nájdu aj užšie elektródy, s ktorými sa jednoduchšie manipuluje. Pre bežné použitie plne dostačuje výkon pohybujúce sa okolo 130 ampérov. Materiály s hrúbkou do 2 mm potom bez problémov opracuje aj zariadenia s prúdom 60 A a 2,5 mm elektródou. Vychladnutý kov samozrejme vyžaduje vyšší prúd, pretože je potrebné ho najprv adekvátne nahriať.

 

 

Príkon

 

Tiež si myslíte, že čím viac Wattov zváračka má, tým lepšie? Potom svoje myslenie radšej rýchlo zmeňte, lebo hrozí, že si vyberiete zlý model. Príkon je síce dôležitý pre určenie toho, ako rýchla práca bude, oproti iným ukazovateľom však nemá na jej kvalitu významný vplyv.

 

Všeobecne platí, že v prípade zariadení pre domáce použitie by ste sa mali pohybovať v rozmedzí od 2 000 do 5 000 W. Profesionáli potom majú k dispozícii modely, ktorých sila presahuje aj hranicu 10 000 Wattov. Tie sú však veľmi drahé a nachádzajú využitie skôr v priemyselných prevádzku než v dielňach domácich majstrov.

 

 

Zvárací prúd a jeho využiteľnosť

 

Naproti tomu úplne kľúčovú úlohu hrá tzv. zvárací prúd. Ten udáva, koľko ampérov budete potrebovať k tomu, aby ste úspešne vytvorili spoj. Pre domáce použitie si plne vystačíte so zhruba 100 A. Nikdy však nie je na škodu zvoliť prístroj ponúkajúce rezervu, lebo budete mať istotu, že práca prebehne vždy hladko a bez väčších problémov.

Vzhľadom k tomu, že zváračky sa veľmi rýchlo zahrievajú, nie je možné ich používať nepretržite. A práve to, ako dlho je možné s prístrojom manipulovať nám oznámi tzv. Zaťažovateľ. Udáva sa v percentách a odvodzuje sa od zváracích intervalov dlhých 10 minút. Ak teda v špecifikáciách nájdete potrebné 50% pri 120 A, počítajte s tým, že pri dodávke prúdu 120 A môžete pracovať 5 minút. Zostávajúce polovicu intervalu sa zváračka bude chladiť.

Premýšľali ste niekedy nad tým, že by ste výkonovú využiteľnosť obišli a skrátka pokračovali v práci ďalej? V tom prípade vás našťastie musíme sklamať, pretože všetky prístroje bývajú vybavené poistkou proti prehriatiu, ktorá sa postará o automatické vypnutie zariadenia po dosiahnutí daného času.

 

 

Veľkosť a hmotnosť

 

Na funkčnosť prístroja samozrejme nemajú ani rozmery ani hmotnosť žiadny vplyv. Dobre sa však pred nákupom zamyslite nad tým, kedy zváračku využívate. Ak ju plánujete často prenášať, pripravte sa na to, že každý kilogram naviac je pri práci skutočne citeľne poznať.

Ak využijete zariadení výlučne vo svojej dielni, nebude vám vadiť ani viac ako 20 kg. Niektoré obrovské profesionálne prístroje môžu vážiť aj metrák a sú vybavené kolieskami pre ľahší presun. V domácich podmienkach však asi také monštrum neupotřebíte.

Invertorové a polyfúzne zváračky potom bývajú navrhnuté tak, aby skvele padli do ruky. Pripravte sa teda na rozumnú váhu okolo 7 kilogramov a ľahkú prenosnosť.

 

Ergonómia

 

S hmotnosťou úzko súvisí aj prevedenie ergonomických prvkov zváračiek. Kabeláž by mala byť umiestnená tak, aby neprekážala pri pohybe ani pri práci. Dávajte si na to pozor najmä vtedy, poleziete ak sa zváračkou po rebríku.

Ovládacie prvky musia byť robustné a klásť odpor zodpovedajúce prácu v rukaviciach. Nie je totiž nič horšie, ako keď pri intenzívnej práci nechtiac prepnete mód činnosti. Oplatí sa vyskúšať si prístroj ešte pred jeho obstaraním, aby ste vedeli, či sa vám s ním bude manipulovať ľahko a prirodzene.

 

Dodatočné funkcie

 

Typy a technológiami to rozhodne nekončí. Predovšetkým renomovaní výrobcovia totiž k svojim modelom pridávajú rôznorodé dodatočné funkcie, ktoré majú pozitívny vplyv na ich využitie. Ich použitím dosiahnete rozšírenie škály materiálov, s ktorými môžete v prípade potreby pracovať. Doplnkových mechanizmov je celý rad a nebudeme vás zaťažovať detaily, takže si len predstavíme ich najdôležitejší prínos:

 

Arc Force (MMA) – priebežná regulácia zváracieho prúdu pre zaistenie rovnomerného zvaru

Anti Stick (MMA) – zamedzenie prilepeniu elektródy k materiálu

Hot Start (MMA) – uľahčenie zapálenia oblúka pri štarte

HF (TIG) – Obmedzenie opotrebenie elektródy, možnosť začať prácu vo všetkých polohách

Lift (TIG) – možnosť zapálenie elektrického oblúka oddialením volfrámové elektródy, minimalizácia opotrebenia elektródy

Slope Down – postupný pokles nastaveného prúdu

Post Gus – doba dofuku inertného plynu pre obmedzenie trosky

Short ARC (MIG-MAG) – menší prenos tepla do zvarencov, vhodné pre citlivý materiál (hliník, nerez, uhlíková oceľ)

Spray ARC (MIG-MAG) – tavenie drôtu pri vyššej prúdoch a napätia, hrot drôtu neprejde do styku s tavnou kúpeľov, vhodné pre citlivý materiál (hliník, nerez, uhlíková oceľ)

Pulse ARC (MIG-MAG) – zvýšenie rýchlosti tavenie a obmedzenia vystreknutie materiálu, obmedzenie ohrevu zváraného materiálu

SYNERGY – možnosť súbežne využívať niekoľko funkcií prístroja naraz

2T / 4T – dvojtakt, kedy stlačením tlačidla sa uvedený prístroj do chodu, pustením sa stavia; u štvortaktu zostáva po pustení tlačidla v chode, nutné stlačiť a uvoľniť tlačidlo znova

Bio-Level – možnosť prepínať hodnotu zváracieho prúdu v dvoch úrovniach

Pilot ARC – riadené zapálenie oblúka

Skratky jednotlivých technológií v zátvorkách označujú technológiu, ku ktorej sa daná funkcia vzťahuje. Nie všetky metódy totiž môžu daných možností využívať, lebo je skrátka k svojmu fungovaniu nepotrebujú.

 

 

Cena

 

Keďže sa na trhu vedľa seba vyskytujú drobná zariadenia určené do domácich dielní, rovnako ako veľké profesionálne stroje, je potrebné počítať so širokým cenovým rozpätím. Na základe analýzy trhu sa nám podarilo identifikovať celkovo tri cenové hladiny:

 

Cena do 600 eur

 

Za cenovku do 600 eur sú k dostaniu invertorové zváračky pre domáce použitie. Ich výkon sa pohybuje v rozmedzí od 2 000 do 5 000 W. Pokiaľ ide o prúd, neprekračujú hranicu 220 A, čo plne dostačuje kutilské dielne. Zaťažovateľ pri maximálnom prúde sa pohybuje okolo 40%, takže viac času čakáte na vychladnutie stroja.

Čo do technológie, môžete sa stretnúť so všetkými mysliteľnými metódami. MMA, MIG-MAG, TIG … vašim požiadavkám sa nekladú žiadne medze.

 

Cena od 600 do 1300 eur

 

Niekde medzi domácimi dielňami a menšími priemyselnými podnikmi sa pohybuje stredná trieda zváračiek. Maximálny prúd dosahuje hranicu 400 A, čo dostačuje aj pre spájanie veľmi pevných materiálov. Výkon dosahuje aj 8 000 W a zaťažovateľ je na viac ako 50%.

Technologicky úplne dominuje MIG, prípadne TIG. V tomto cenovom pásme už nenájdete prístroje fungujúce za pomocou MMA metódy.

 

Cena nad 1300 eur

 

V najdrahšie cenovej relácii sa nachádzajú výlučne modely určené pre priemyselné využitie. Jedná sa o transformátorovej, niekedy invertorové prístroje. Prúd dosahuje aj 700 A, takže v pokoji opracujú aj veľmi tuhé materiály. Zaťažovateľ presahuje 50%. Záleží len na vás, ako výkonný stroj pre svoju továreň potrebujete. Najpočetnejšie technológií zvárania je MIG.